Čo sa to deje na banskobystrickej Očnej klinike SZU?

SPRÁVY
6 /

Na prelome februára a marca tohto roka sa v banskobystrickej Rooseveltke uskutočnil čudný konkurz na novú prednostku II.Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU). Dôsledky sa prejavili po niekoľkých mesiacoch.

Na našom portáli sme vás v marci informovali o tom, že  dovtedajšiu úspešnú prednostku  MUDr. Máriu Molnárovú,PhD. (nástupkyňa profesora Milana Izáka), ktorá podľa odborníkov spĺňala aj tie najprísnejšie kritériá výberového konania, prekvapujúco vystriedala MUDr. Marta Ondrejková, PhD. z OFTAL s.r.o. Zvolen. Bývalé vedenie Rooseveltky túto lekárku zo súkromnej očnej kliniky presadilo do funkcie napriek protestom zástupcov SZU, predstaviteľov akademickej obce, aj napriek tomu, že za odchádzajúcu  prednostku sa postavila Slovenská oftalmologická spoločnosť a celé osadenstvo II.Očnej kliniky SZU.

Po tejto rošáde sa naša redakcia otvorene pýtala: Chce slúžiť banskobystrická očná klinika naďalej verejnému zdravotníctvu, alebo prichádza nejaký nový trend?“ Po siedmich mesiacoch sa zdá, že sa skôr začína napĺňať odpoveď na druhú časť našej otázky. Svedčia o tom niektoré skutočnosti, ktoré v posledných týždňoch prenikajú na verejnosť.

Nová prednostka II. Očnej kliniky SZU MUDr. Marta Ondrejková, PhD.  je stále spoločníčkou vo firmách OFTAL s.r.o.  a OPTIKA OFTAL s.r.o. Banská Bystrica. Podľa našich informácií v Rooseveltovej nemocnici nepracuje na plný úväzok, ale jeden deň v týždni chodí pracovať do Zvolena na súkromnú očnú kliniku, ktorej je spoluvlastníčkou.

Zároveň v Rooseveltke funguje pracovisko OPTIKA spoločnosti OFTAL s.r.o.. Na Spojovej ulici (Papuča) sa 1.októbra otvorilo ďalšie pracovisko tejto firmy-špecializovaná sietnicová ambulancia v zdravotnom stredisku EDELMA s.r.o. (zrejme iba náhodou s rovnakým predmetom činnosti, ako má očná klinika v Rooseveltke).

Za normálnych okolností by možno na tom nebolo nič zvláštne, keby nešlo o štátnu fakultnú nemocnicu napojenú na štátny rozpočet. Je zrejmé, že na takom vysokom a zodpovednom poste, ako je prednosta kliniky, by podľa všetkého mal pracovať človek minimálne na sto percent. Obzvlášť keď na banskobystrickej očnej klinike SZU ide aj o akademickú pôdu. Štandardne sa takéto konanie vo veľkých súkromných firmách posudzuje ako možný konflikt záujmov, v štátnej nemocnici ani nehovoriac.

Čo je horšie, v praxi sa začínajú napĺňať obavy z možného prepojenia záujmov súkromnej spoločnosti na úkor Rooseveltky. Podľa našich informácií sa na niektorých odborných oftalmologických seminároch, v prítomnosti vedenia štátnej kliniky, objavuje reklama na pracoviská súkromnej očnej kliniky. Dozvedeli sme sa aj to, že  sestričky a lekári očnej kliniky vo fakultnej nemocnici dostávajú príkazy na posielanie pacientov do súkromných zariadení v Banskej Bystrici a Zvolene. Na verejnosť prenikli informácie, že súkromná spoločnosť OFTAL s.r.o. mala dostať od VšZP 30-percentné navýšenie platieb za oftalmologické výkony, o čom môže očná klinika v Rooseveltke iba snívať…

Po niekoľkých zmenách organizačnej štruktúry a častých sťahovaniach ambulancií už nepracujú na svojich pôvodných miestach odborní lekári, ktorí doteraz tvorili piliere II.Očnej kliniky SZU a slúžili pacientom z celého Slovenska. Tí sa už sťažujú, že nemôžu nájsť svojich ošetrujúcich lekárov, ktorým dôverovali.

Zatiaľ posledným prípadom, ktorý doslova šokoval pacientov a oftalmológov, je prepustenie jednej z najlepších ordinárok pre choroby glaukómu u nás – MUDr. Anny Hazuchovej k 1.novembru. Táto skvelá lekárka pracovala v Rooseveltke celý svoj aktívny život a teraz musela odísť zo dňa na deň. Prečo? Komu prekážala táto na slovo vzatá odborníčka? Akoby nikomu z vedenia nemocnice a očnej kliniky nevadilo, že si ju za  jej nesmierne ľudský a profesionálny prístup obľúbili pacienti z celého Slovenska a jej meno v oftalmológii niečo znamená. Alebo fakultnej nemocnici už na dobrom mene nezáleží? Komu vyhovuje napätie a strach medzi zamestnancami? To nie je len odrazom zlej ekonomickej situácie nemocnice, ale na očnej klinike aj zvoleného spôsobu riadenia.

II. Očná klinika SZU v Rooseveltke patrí k špičkovým zdravotným zariadeniam na Slovensku, ktoré vykonávajú jedinečné operácie oka. V Banskej Bystrici má klinika aj svoju vlastnú očnú tkanivovú banku, vďaka ktorej dokážu pacientom transplantovať poškodenú rohovku. To mal doposiaľ v rámci svojej funkcie na starosti prednosta kliniky. Po nástupe novej prednostky očná klinika prijala na miesto vedúceho očnej tkanivovej banky externého lekára, ktorý má pracovný úväzok len jeden deň v týždni. Napriek tomu, že podobne ako v iných nemocniciach, aj v Rooseveltke sa šetrí na platoch a hrozí prepúšťanie, na očnej klinike sa prijíma na čiastočný úväzok…

V každom prípade pre súčasné vedenie krajskej fakultnej nemocnice by to mal byť signál, aby sa popri riešení vysokého zadlženia začalo vážne zaoberať aj týmto problémom. Mimochodom to platí aj o geriatrii, ktorú vlani v rámci racionalizačných opatrení bývalý riaditeľ nezmyselne zrušil a doteraz sa nevykonala sľubovaná náprava. Koľko takýchto  „nášľapných mín“ ešte drieme v Rooseveltovej nemocnici?

Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)