Nie nebojte sa, nejde o žiadny nový megalomanský projekt cestovného ruchu v Banskej Bystrici. Iba ukážka toho, ako sa dá jeden produkt mestského informačného systému perfektne využiť v cestovnom ruchu. My si zatiaľ musíme vystačiť s projektom iMesto a 38 elektronickými službami cez internetový kontakt občanov či firiem s mestským úradom.
Hovoríme taiwanskom hlavnom meste Tchaj-pej. „Píp“ a inteligentná karta vám umožní nastúpiť do autobusu. „Píp“ a tá istá karta otvorí dvere vašej kancelárie. „Píp“ a kúpite si kávu na rohu, zaplatíte za parkovanie či otvoríte výjazd. „Píp“ a požičiate si knihu v knižnici.
„V škole alebo na univerzite sa táto karta stáva vaším preukazom totožnosti. Kým taiwanské hlavné mesto Tchaj-pej sa prebúdza pod slnečnými lúčmi, členovia jednej rodiny sa uisťujú, či neopúšťajú dom bez jedinej dôležitej veci – inteligentnej karty Easycard,“ napísal spravodajský server BBC News. „Naozaj bez nej nemôžeme odísť, náš život je na nej závislý,“ potvrdzuje to pani Wenney Tsaiová, zatiaľ čo pripravuje raňajky pre manžela Jerryho Huanga a deti Chelsea s Jonathanom.
Tchaj-wan zaviedol svoju múdru kartu vybavenú identifikáciou na rádiovej frekvencii (RFID) v roku 2002 a nasledoval tak príklad Hongkongu, Japonska a Singapuru. Karta sa najprv používala v autobusoch a v tchajpejskom metre. Potom boli jej funkcie rozšírené na vysokorýchlostné železnice, ktorá spája hlavné mesto s juhom ostrova, a na niektoré taxíky. Používať sa dá tiež v nemocniciach, v obchodoch, na prenájom bicykla a dokonca aj v aerolinkách na vnútroštátne lety.
V súčasnosti je Easycard jednou z najmultifunkčnejších inteligentných kariet na svete a ďalšie mestá zvažujú, že svojich obyvateľov niečím podobným vybavia tiež. Takže čo by sme mali vedieť o jej výhodách a potenciálnych rizikách?
„Ahoj, Chelsea.“ Pani Tsaiová vysadí jedenásťročnú dcérku pred základnou školou v centre Tchaj-pej. Dievča rýchlo mizne a o chvíľku neskôr mobil jej matky pípne. „Vaše dieťa je bezpečne v škole,“ hlási textová správa. Akonáhle sa Chelsea dotkla svojou Easycard senzora pri vchode do budovy, odoslala karta potvrdenú esemesku na mobil jej matky.
„Väčšina škôl v taiwanskom hlavnom meste používa RFID technológiu, aby sledovali dochádzku žiakov, ale zároveň aby ??uistili rodičov, že ich deti sú v bezpečí. Chelsea si tiež môže niečo kúpiť, ak bude chcieť. Dali sme jej na kartu 200 taiwanských dolárov,“ hovorí otec dievčaťa.
Stovky obchodov na celom Taiwane, predovšetkým reťazec supermarketov 7-Eleven a Family Mart, sú vybavené platobným systémom Easycard. Táto technológia znižuje množstvo peňazí v pokladniach, čo podľa obchodníkov odrádza zlodejov a lupičov.
Ale aký je to pocit, môcť kontrolovať toľko aspektov života s jednou jedinou kartou? „Je to pohodlné. Vďaka nej nemáme hrubú peňaženku,“ hovorí pán Huang. Ten si dokonca nechal prepojiť Easycard na svoju kreditnú kartu, takže teraz môže prekročiť bežný limit výdavkov, ktorý je na inteligentných kartách nastavený na 10 000 taiwanských dolárov. Keby ju stratil, musí okamžite kontaktovať banku, ktorá naopak upovedomí Eeasycard.
Šéf Easycard Jason Chang uisťuje, že jeho spoločnosť robí všetko potrebné, aby boli osobné údaje používateľov v bezpečí. Easycard v súčasnosti rokuje s poskytovateľmi kariet v ďalších ázijských krajinách, ako je Octopus v Hongkongu, Ez-link v Singapure a T-Money v Južnej Kórei. „Počas niekoľkých rokov by človek mohol potrebovať len jednu kartu na cestovanie po Ázii,“ dodáva Chang.
Ale pani Tsaiová a jej manžel nie sú úplne presvedčení, že by to bol dobrý nápad. „Máme radi svoju Easycard, pretože je to veľmi pohodlné. Ale kto vie, ako o tom budú zmýšľať ďalšie vlády v iných krajinách. Necítil by som sa dobre pri predstave, že používam jednu kartu všade. A ako by sa zvládali prevodné kurzy? Keby som použil svoju Easycard s taiwanskými dolármi v Japonsku, bola by behom pár sekúnd prázdna,“ oponuje pán Huang.
To sú problémy, čo poviete? Možno by sme ich mali radi aj v Banskej Bystrici. V každom prípade je to zaujímavejšie a užitočnejšie riešenie aj pre cestovný ruch, ako stavať v strede Európy halové more so slanou vodou a tropickou klímou sťaby v Ázii…
Zdroj: Pravda