Bystrické pieskoviská pravidelne čistí ZAaRES

SPRÁVY
3 /

Do redakcie sme dostali mail obyvateľa sídliska Podháj v Radvani, v ktorom sa sťažuje na polievanie pieskovísk pracovníkmi ZAaRES, na ktorých sa potom deti nemôžu hrať dva dni. Podľa neho ide o plytvanie vody.

Náš čitateľ píše:

„Prišli za jasného dňa na poludnie v piatok a bez slova vopchali hadicu medzi deti na pieskovisku. Najskôr si všetci mysleli, že idú deti len potešiť a vylejú nejakú zvyšnú vodu, no keď sa v pieskovisku začala robiť mláka, rodičia znervózneli. No chlapi aj tak neprestali. Pýtali sme sa ich, prečo to robia. Vraj do konca mesiaca to musia urobiť v celom meste.. No ale vytopiť deťom pieskovisko minimálne na dva dni a bez slova ich odtiaľ vyhnať, to je možné asi len v Banskej Bystrici. Kto je za to zodpovedný a prečo?“

Spýtali sme sa riaditeľa príspevkovej organizácie ZAaRES Františka Krča, o čo v tomto prípade išlo. Jeho odpoveď znela:

„V zmysle platnej legislatívy ako správcovia zelene i pieskovísk pre deti v meste musíme minimálne  dvakrát do mesiaca premývať piesok pitnou vodou a raz do roka ho aj dezinfikovať.“

Nad kvalitou a čistotou piesku na verejných prieskoviskách bdie Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

„Pre zabezpečenie kvality piesku je dôležitý zdroj piesku a jeho údržba. Piesok má byť z overených zdrojov, nie napr. zbytky piesku na stavbách, pri cestách a pod. Podľa §52 ods.2 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sú fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby, ktoré prevádzkujú pieskoviská, povinné zabezpečiť ich pravidelné čistenie a udržiavanie tak, aby nepredstavovali riziko ohrozenia zdravia v dôsledku ich mikrobiálneho a iného znečistenia,“

konštatuje MUDr. Katarína Slotová z RÚVZ Banská Bystrica.

Dodržiavanie požiadaviek na pieskoviská určené na hranie detí je nevyhnutným predpokladom na zabezpečenie ochrany a podpory zdravia detí pri využívaní pieskovísk na aktívny odpočinok v rámci pohybového režimu s dôrazom na predchádzanie vzniku a šíreniu  prenosných ochorení.

Napriek tomu, že ZAaRES nedostáva z rozpočtu mesta dostatok finančných  zdrojov na starostlivosť o zeleň a pieskoviská, tie sú v Banskej Bystrici v poriadku. Na základe rozsiahleho skríningu pieskovísk, ktorý sa uskutočnil počas jarných mesiacov na všetkých 126 pieskoviskách na území mesta pod Urpínom, je možné skonštatovať, že neobsahujú škodlivé  parazity ani ich zárodky.

Kontrola sa zamerala sa najmä na parazity spôsobujúce najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia, ktorých príčinou býva návšteva kontaminovaných pieskovísk. Ide hlavne o toxoplazmózu či askaridózu, tzv. hlísty (alebo škrkavky).

Aj keď je pre deti hrajúce sa na pieskoviskách a ich rodičov počas leta nepríjemné, keď sa piesok dvakrát za mesiac premýva čistou vodou, kvôli ochrane zdravia to musia strpieť. Azda by zo strany samosprávy nezaškodilo, keby ľudí v jednotlivých častiach mesta na to včas upozornila a vysvetľovala zmysel tejto operácie.

Autor: (tom), Foto: čitateľ a redakčné