Bystričania pozor, bicykle sa kradnú najmä z verejných priestranstiev a spoločných pivníc!

SPRÁVY
0 /

Je známe, že počet krádeží bicyklov a elektrobicyklov počas jarných a letných mesiacov narastá. Zlodeji najčastejšie odcudzujú bicykle zo spoločných priestorov a pivníc, ale aj z verejných priestranstiev.  Špecializujú sa pri tom najmä na novšie a drahšie značky.

Vplyvom pandémie koronavírusu, ale aj čoraz drahších pohonných hmôt stúpa záujem ľudí o kúpu bicykla či elektrobicykla. So zvýšeným záujmom ľudí o cyklistiku však výrazne narastá aj počet krádeží. Ročne sa na Slovensku ukradnú stovky bicyklov, s čím majú neblahé skúsenosti aj viacerí Banskobystričania.

Najčastejšie sa kradnú bicykle v auguste

Podľa databázy ukradnutých bicyklov je hlavnou sezónou cyklozlodejov obdobie od apríla až do októbra, pričom najviac bicyklov sa odcudzí počas augusta. Zlodeji majú v oku najmä drahšie horské bicykle a elektrobicykle, ktoré vedia následne dobre predať. Cena takéto kvalitného bicykla sa totiž pohybuje v stovkách eur i vyššie.

Ničím výnimočným nie je ani krádež na objednávku. Bicykel môžete mať poistený v rámci poistenia domácnosti, poistné krytie sa však vzťahuje len na miesto poistenia uvedené v poistnej zmluve, teda na váš byt alebo vlastnú pivnicu. Zo štatistík poisťovní vyplýva, že najčastejšie sa kradnú bicykle  práve zo spoločných priestorov a pivníc, pavlačí bytových domov a z verejných priestranstiev.

Poistenie proti krádeži bicykla

Poisťovne na Slovensku bežne poisťujú krádeže bicyklov či elektorbicyklov. Napríklad Generali ako jediná poisťovňa u nás má aj špeciálne poistenie bicykla, ktorým preplatí krádež bicykla alebo elektrobicykla kdekoľvek. Teda nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti.

„Poistenie bicykla preplatí krádež uzamknutého bicykla alebo elektrobicykla z parku, spred obchodu, z bytu či z pivnice, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí,“

hovorí Peter Ďumbala z poisťovne Generali.

Polícia zdôrazňuje, že pri odstavení bicykla na ulici treba použiť vždy bezpečnostný zámok a snažiť sa bicykel pripútať k pevnému bodu. Aj podmienkou poistného krytia je uzamknutie bicykla definovaným typom zámku o nejakú pevnú súčasť, napríklad pevný stojan na bicykle, plot či zábradlie, pričom je dôležité uzamknúť nielen rám, ale aj koleso bicykla. Ako určitá forma zabezpečenia bicykla namiesto definovaného typu zámku sa akceptuje aj smart zariadenie s GPS spárované s aplikáciou v telefóne cyklistu.

Cyklisti si môžu poistiť nový bicykel priamo pri jeho kúpe u predajcov bicyklov, ktorí ho poskytujú. Poistiť si je však možné aj starší bicykel, a to do veku 3 rokov. Predajcovi je potrebné priniesť záručný list, pokladničný doklad a bicykel.

S poistením bicykla získavate zadarmo aj výhodné asistenčné služby, ktoré vám pomôžu v nečakaných situáciách v rámci celej Európy. V prípade nehody tieto služby zabezpečia odvoz cyklistu do zdravotníckeho zariadenia, odvoz bicykla do servisu či jeho opravu po nehode.

Okrem poistenia samotného bicykla môžete uzavrieť aj poistenie občianskej zodpovednosti. Toto poistenie preplatí škody, ktoré nechcene spôsobíte svojím konaním vy alebo členovia vašej domácnosti. Kryje aj škody, ktoré spôsobíte pri bicyklovaní, napr. keď vaše dieťa narazí s bicyklom do stánku so suvenírmi a poškodí ich, alebo, keď na bicykli zapríčiníte dopravnú nehodu.

Čo robiť pri krádeži bicykla?

Ak ste zistili, že vám niekto ukradol váš poistený bicykel, je potrebné, aby ste na miesto privolali políciu, ktorá s vami spíše zápis. Ten budete neskôr potrebovať pri nahlasovaní poistnej udalosti. Dôležité je urobiť si aj viacero fotografií z miesta krádeže, napríklad fotografiu prestrihnutej reťaze či iných viditeľných poškodení.

Je vhodné spýtať sa susedov alebo okoloidúcich, či nevideli niekoho odchádzať s vaším bicyklom. Nezabudnite si vypýtať od svedkov aj kontakt. Všetky zhromaždené informácie odovzdajte polícii.

V prípade, že máte bicykel poistený proti krádeži, obráťte na predajcu, u ktorého ste poistenie uzatvorili a odovzdajte mu policajnú správu spolu s fotodokumentáciou. Škodovú udalosť môžete nahlásiť aj sami priamo v konkrétnej poisťovni.

Zdroj: (tom) a Katarína Ondra , Foto: ilustračné