Mesto Banská Bystrica v roku 2000 založilo vlastnú obchodnú spoločnosť MBB a.s. (necelý 0,5-percentný podiel má BPM s.r.o.), ktorej hlavnou úlohou je investovať do rozvoja mesta a stavať. Od roku 2007 je predsedom predstavenstva a riaditeľom tejto mestskej spoločnosti je 47-ročný stavebný inžinier Ing. Ľubomír Bobák, s ktorým sme sa porozprávali o firme i samotnom meste pod Urpínom.
Pán riaditeľ, nedávno otvorila prvú prevádzku v priemyselnom parku Šalková nemecká firma Burgmaier, ďalší investori stavajú haly alebo pripravujú ich výstavbu. Ako to hodnotíte s odstupom času?
Som veľmi rád, že sa nám do priemyselného parku v Šalkovej podarilo dotiahnuť takého silného a seriózneho investora, akým je nemecká strojárska spoločnosť Burgmaier, založená v roku 1931. Na slávnostné spustenie výroby prišiel vnuk zakladateľa tejto rodinnej firmy z nemeckého vedenia, čo bola pre nás veľká česť. V prvej etape zamestnajú 120 ľudí, ale už si odkúpili ďalšie pozemky a budú sa rozširovať. Tento prvý úspech, ktorý spolu s napojením priemyselného parku na R1 určite naštartuje aj ďalších potencionálnych záujemcov o pripravené stavebné pozemky, je určitým zavŕšením dlhej cesty od získania pozemkov na území parku, cez vybudovanie všetkých potrebných sietí až po získavanie investorov bez akejkoľvek štátnej dotácie. Všetko sme museli urobiť vlastnými silami, o to je cennejší výsledok. Celková investícia nás vyjde zhruba na 8,5 milióna eur, pričom by sa v priemyselnom parku mohli vytvoriť pracovné príležitosti asi pre 2 000 ľudí.”
Čo dnes ponúka MBB a.s. investorom v priemyselnom parku?
Podarilo sa nám urbanizovať 33 z celkových 36 hektárov plochy priemyselného parku. Siete sú dokončené, vrátane prístupovej komunikácie s mostom spájajúcej park cez Severný obchvat na R1, čo výrazne zvýšilo bonitu stavebných pozemkov, ktoré ponúkame investorom na predaj. Kým predtým sme predávali m2 za 28 euro, dnes stúpla cena na 40 euro/m2. Okrem Burgmaiera stavia v parku svoje výrobné priestory spoločnosť Med-Art, ktorá by mala kolaudovať stavbu na jar 2013. AS Trading v súčasnosti vedie stavebné konanie, MB TECH BB pripravuje výstavbu na budúci rok, TURANCAR dokončuje projektovú dokumentáciu. Prebiehajú obchodné rokovania s ďalšími záujemcami, teraz napríklad s Japoncami. Vyzerá to celkom zaujímavo.
Počuli sme, že okrem prístupovej komunikácie k R1 musíte robiť aj protipovodňové opatrenia. Prečo?
Áno, správca Hrona medzičasom sprísnil požiadavky na protipovodňové opatrenia. Preto musíme na vlastné náklady postupne zvyšovať úroveň sypanej hrádze. I.etapu sme už urobili, na druhom úseku pracujeme a do konca roka uvažujeme s prípravou poslednej časti hrádze. Neznamená to však, že priemyselný park je dnes ohrozený prípadnými záplavami, iba sa sprísnili podmienky, ktorým sa musíme prispôsobiť. To čaká aj investora malej vodnej elektrárne povyše priemyselného parku.
Keby ste dnes uvažovali o výstavbe priemyselného parku pre Banskú Bystricu, menili by ste niečo na doterajšom postupe MBB a.s. a mesta?
Do takejto náročnej investície sa môže pustiť len silný a dobre pripravený tím ľudí. To nie je zámer na jedno volebné obdobie samosprávy, ale dlhodobá stratégia presahujúca štvorročný horizont a vyžaduje si určitú kontinuitu. Nechcem teraz hodnotiť minulosť, nebol som pri tom. Azda na samom začiatku tohto strategického investičného zámeru mohlo mesto včas zabezpečiť efektívnejší výkup pozemkov, keďže väčšina z nich bola v Slovenskom pozemkovom fonde. Uľahčilo by to aj rokovania so súkromnými majiteľmi či reštituentmi, ktoré musíme doťahovať dodnes. Ale rozhodnutie zveriť prípravu a výstavbu priemyselného parku vlastnej obchodnej spoločnosti MBB a.s. bolo správne. Neviem si predstaviť, ako by to množstvo problémov, vrátane výkupu či predaja pozemkov, riešila samospráva, keď o každom majetkovom pohybe musí rozhodovať zastupiteľstvo, ktoré zasadá raz za mesiac či dva. To ani nehovorím o znášaní nevyhnutného obchodného rizika. V MBB a.s., ktorá má predstavenstvo a dozornú radu zloženú z poslancov jednotlivých klubov, sa rozhoduje pružne a bez zbytočného odkladu, čo pri obrovskej konkurencii na trhu a získavaní investorov je základná podmienka úspešnosti. Každý si nesieme svoj diel osobnej zodpovednosti za firmu.
Napriek tomu od niektorých poslancov najmä z klubu Banskobystrickej alternatívy zaznieva kritika na činnosť MBB a.s., že nemajú dostatok informácií o hospodárení tejto mestskej obchodnej spoločnosti.
Áno, je to trochu čudné, lebo aj tento poslanecký klub má v dozornej rade MBB a.s. svojho zástupcu, ktorý má prístup ku všetkým informáciám o spoločnosti, takže nevidím v tom problém. Nebránim sa poskytovaniu informácií o hospodárení našej spoločnosti zastupiteľstvu, ale nech je to naozaj zmysluplné a efektívne. Nie spôsobom, ktorý tak trochu pripomína šikanovanie, že predseda predstavenstva má každý mesiac podávať poslancom informáciu o svojej činnosti. Keďže tá je následne zverejnená, pojem nejakého obchodného tajomstva, ktorí platí aj pre našu firmu, je potom ťažko dodržať. Predsa len toto je obchodná spoločnosť ako každá iná, neviem si predstaviť, že by súkromné spoločnosti zverejňovali napríklad informácie o tom, s kým a čom práve rokujú, pričom konkurencia nespí. A uvedomme si, v akom ekonomickom priestore a akej finančnej situácii sa nachádza Slovensko, keď globálna kríza ešte zďaleka nepovedala posledné slovo…
To je pochopiteľné, ale už sme počuli aj to, že načo je mestu takáto obchodná spoločnosť, teda čo z nej samospráva má?
Ak vyjdeme z princípu, že mestská samospráva nemá podnikať, ale na svojom vytvárať v hodné podmienky pre podnikanie, tak zakladanie profesionálnych mestských obchodných spoločností pod účinnou kontrolou samosprávy je jednou z ciest. Kritikom pôsobenia mestských obchodných spoločností kladiem otázku, čo mám byť hlavným cieľom takejto firmy – maximalizovať zisk a dividendy pre mesto, alebo zhodnocovať majetok mesta vložený do mestskej firmy investovaním vlastných prostriedkov bez zaťažovania verejného rozpočtu? O tom rozhodujú orgány spoločnosti – poslanci v predstavenstve a dozornej rade, valným zhromaždením je primátor mesta. Myslím, že nemožno nadradiť zisk na úkor investícií potrebných pre mesto, musí tu byť nejaká vzájomná proporcia. Keby to tak nebolo, viete si predstaviť, kto by z vlastného rozpočtu zrekonštruoval Barbakan, historickú Radnicu, alebo vybudoval priemyselný park?
Zdá sa, že odhodlanie ísť ďalej vám nechýba.
Bez toho by som tu nebol. Musíme sa ešte vysporiadať s viacerými problémami. Napríklad dotiahnuť prenájom zadného traktu Radnice, nakoľko v súčasnosti splácame časť úveru z prevádzkových prostriedkov, čo veľmi zaťažuje našu spoločnosť. Preto je riešenie nájmu resp. zámeny kľúčom k zníženiu nákladov na dlhovú službu. Tým dôjde k úspore financií, z ktorých splácame predchádzajúci úver na rekonštrukciu objektu. Riešime aj budúcnosť ďalšej zrekonštruovanej historickej budovy Barbakanu. Pripravujeme správu priemyselného parku, z čoho by sme chceli mať trvalejšie príjmy a nielen jednorazové z predaja stavebných pozemkov, napríklad aj zo zhodnocovania biologického odpadu z tamojších výrobných prevádzok. Našim cieľom je diverzifikovať činnosť MBB a.s. tak, aby to bolo prospešné pre mesto a pre spoločnosť. Budeme o tom informovať mestské zastupiteľstvo a tým aj verejnosť vo výročnej správe. Banská Bystrica potrebuje odhodlaných ľudí a viac Burgmaierov!
Zdroj: Bystricoviny.sk