Bežkári v Banskej Bystrici a okolí sa môžu pripravovať na zimnú sezónu bez obmedzení

SPRÁVY
9 /

Aj keď na prvý sneh v okolí Banskej Bystrice ešte stále len čakáme, je viac ako isté, že Záhradnícke a rekreačné služby (ZAaRES) budú upravovať bežkárske trate v štyroch lokalitách: Kremnické a Starohorské vrchy, Veľká Fatra a okruh na plážovom kúpalisku.

Príprava bežkárskych tratí

Milovníci bežeckého lyžovania sa počas nadchádzajúcej zimnej sezóny majú na čo tešiť. Napriek rastúcim cenám pohonných hmôt a energií, bude mestská organizácia Záhradnícke a rekreačné služby už tradične upravovať trate v Kremnických vrchoch, Starohorských vrchoch, Veľkej Fatre a chýbať nebude ani zasnežovaný okruh na plážovom kúpalisku.

Prípravy na sezónu začali na prelome septembra a októbra, kedy sa už tradične vypilovali náletové dreviny a kosili okraje lesných ciest a zvážnic všade tam, kde to bolo potrebné.

Začiatkom novembra sa už tradične uskutočnilo stretnutie so zástupcami majiteľov pozemkov, cez ktoré všetky bežkárske trate prechádzajú. Lesy Slovenskej Republiky, Mestské lesy Banská Bystrica ani žiadny z urbariátov počas zimy ťažbu dreva neplánujú a tak bude ZAaRES upravovať všetky trate.

Kremnické vrchy

Králiky – Chata nad Tajovom po Kordíky (vlek) 5 km

Králiky – Skalka 6 km

Králiky – Hostinec 7 km

Králiky – Kordícka zvážnica po Kordíky 8 km

Králiky – Horné Pršany 12 km

Králiky – bežecký areál 5 km

V Kremnických vrchoch sa bude upravovať 45 kilometrov trás. Tohtoročnou novinkou bude nové značenie okruhov na bežeckom štadióne na Králikoch. V teréne sa jednotlivé okruhy vyznačia podľa ich dĺžky a zavedú sa nové pravidlá vrátane jednosmerného pohybu bežkárov.

Starohorské vrchy

Okruh okolo Jelenskej skaly 10 km

Šachtičky – Donovaly 16 km

V Starohorských vrchoch budú ZAaRES-áci upravovať trasu spájajúcu lyžiarske strediská na Šachtičkách a Donovaloch, ako aj okruh okolo Jelenskej skaly.

Veľká Fatra

Sedlo Malý Šturec – Nad Túfnou 6 km

Upravovať sa bude trasa sedlo Malý Šturec – Nad Túfnou, ktorá prechádza územím Národného parku Veľká Fatra a v jednom úseku aj Chráneným areálom Krásno, kde je predmetom ochrany významné tokanisko tetrova hlucháňa. Správa parku povolila úpravu trate raz do týždňa, plánovaná je počas piatkového dopoludnia.

Mesto Banská Bystrica

Zasnežovaný okruh na plážovom kúpalisku 1 km.

Dobrou správou pre bežkárov je, že bežkárske trate upravované ZAaRES-om nebudú spoplatnené, rovnako ani vstup na zasnežovaný okruh na plážovom kúpalisku.

„Na plážovom kúpalisku je už všetko pripravené na zasneženie okruhu okolo jazera. S prvými decembrovými mrazmi spustíme zasnežovanie. Veríme, že počasie bude mrazivé a do vianočných sviatkov okruh pripravíme.  Čakáme už len na priaznivé mrazivé počasie s nočnou teplotou aspoň mínus päť stupňov, a to minimálne desať nocí po sebe,“

hovorí riaditeľ mestskej spoločnosti ZAaRES Ivan Šabo.

Ivan Šabo

Ivan Šabo

Vďaka organizácii EYOF 2022 tu pribudla nová elektrická prípojka, ktorá pomôže technicky a pri náraste cien energií aj ekonomicky. Okruh sa bude upravovať každý večer a v prípade potreby aj dvakrát denne

Aktuálne sa na viacerých miestach Slovenska rozbieha viac, či menej povinné spoplatnenie vstupu na bežecké trate. V okolí Banskej Bystrice sa to týka Skalky, kde pred touto sezónou zvýšili denný vstup na trate z dvoch na štyri eurá, dobrovoľné príspevky vyberá aj občianske združenie Kordícky Hrebenák. Bežkári v tom majú občas zmätok či a komu majú platiť, na koho tratiach sa nachádzajú.

„My sme k spoplatneniu tratí, o ktoré sa staráme, nepristúpili. Vnímame to ako dlhodobú podporu mesta Banská Bystrica, ktorá sa nám vráti v športovom vyžití a lepšom zdraví jeho obyvateľov. Zdarma bude opäť aj vstup na zasnežovaný okruh na plážovom kúpalisku,“

dodáva Šabo.

Zdroj: (tom) a mesto BB  , Foto: ZAaRES a ilustračné