BBSK zakladá Rozvojovú agentúru, vznikne prvý krajský sociálny podnik

SPRÁVY
8 /

Návrh na vznik novej neziskovej organizácie predkladajú poslanci naprieč celým politickým spektrom. Kraj by mal vyčleniť na činnosť Rozvojovej agentúry 1,7 milióna eur. Zameria sa na najmenej rozvinuté okresy kraja a na rozvoj v oblasti cestovného ruchu, praktického vzdelávania študentov stredných škôl, prípravu integrovaného dopravného systému a zakladanie krajských sociálnych podnikov.

Banskobystrický samosprávny kraj bude mať Rozvojovú agentúru. Návrh na jej zriadenie predkladá trojica poslancov Ondrej Lunter (nestraník), Branislav Hámorník (SMER-SD) a Peter Juhász (SMK).

„V kampani som predstavil môj program pre naštartovanie regionálnej ekonomiky v našom kraji. Som veľmi rád, že môj plán dostal dôveru voličov a po voľbách sa k nemu podpísaním Programových priorít pre dobrý kraj prihlásili aj predstavitelia poslaneckých klubov zastupiteľstva,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Z rozpočtu kraja bude na agendu neziskovej organizácie vyčlenených 1,7 milióna eur. Tie pôjdu do rozvoja turizmu, distribúcie regionálnych produktov, rozvoja praktického vzdelávania a sociálnej ekonomiky.

„Hlavným dôvodom založenia takejto organizácie je snaha čerpať mimorozpočtové zdroje. Úrad BBSK nemôže byť kvôli nelegálnemu zamestnávaniu bývalého vedenia poberateľom finančnej pomoci z prostriedkov Európskej únie. Podobne ako v prípade Regionálnej správy ciest, ktorá pripravuje projekty na čerpanie eurofondov na cesty, chceme využiť Rozvojovú agentúru na akumulovanie prostriedkov pre rozvoj kraja,“

dodal predseda klubu Nestraníci, KDH, OĽaNO, SaS, OKS, Most-Híd Ondrej Lunter.

Jedným z prvých viditeľných projektov Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja je založenie pilotného krajského sociálneho podniku v Brezne, ktorý bude realizovať malé stavebné práce. S činnosťou začne v lete tohto roka. Na základe skúsenosti z jeho praktického fungovania by mali v budúcom roku vzniknúť ďalšie sociálne podniky v kraji. Tie dajú príležitosť dlhodobo nezamestnaným a znevýhodneným uchádzačom na trhu práce.

Rozvojová agentúra BBSK bude zamestnávať priamo 12 ľudí, k zvýšeniu nákladov na administratívu však nedôjde. Náklady na administratívu neziskovej organizácie budú hradené z už schválených prostriedkov rozpočtu Úradu BBSK na rok 2018.

Zdroj: Úrad BBSK, Foto: ilustračné