Pri príležitosti 27. výročia vzniku Slovenskej republiky udeľovala prezidentka Zuzana Čaputová štátne vyznamenania. Medzi dvadsiatkou ocenených osobností bola aj Bystričanka Klára Kubičková.
Pribinov kríž II. triedy
Štátne vyznamenania udeľuje prezidentka SR osobnostiam za ich mimoriadne alebo významné zásluhy v prospech Slovenskej republiky, demokracie, obrany a bezpečnosti štátu, výsledky činnosti alebo za ich iné výnimočné činy. Historička architektúry Klára Kubičková získala Pribinov kríž II. triedy.
Ide už o druhé vyznamenanie pre pani Kubičkovú. Nedávno získala Cenu Emila Belluša 2019, ktorú SAS udeľuje každoročne od roku 1990 za celoživotné dielo v oblasti architektúry. Klára Kubičková sa dlhodobo venuje životu a dielu architekta Ladislava E. Hudeca. Je spoluzakladateľkou Centra architekta Ladislava E. Hudeca v Banskej Bystrici a venuje sa aj prezentácii kultúrneho odkazu Hudecovho diela.
Ku gratulantom sa pridal aj primátor mesta Ján Nosko:
„V Banskej Bystrici žije mnoho významných osobností, ktoré sa angažujú v rôznych oblastiach. Ako primátor vnímam ich prácu a som im za ňu vďačný. Patrí k nim aj pani Klára Kubičková, historička a teoretička architektúry a výtvarného umenia. Pani Klára je uznávaná nielen v našom meste, v ktorom pomohla založiť Centrum architekta Ladislava Eduarda Hudeca,“
Ďalej primátor pokračoval:
„Nedávno som mal tú česť byť pri jej preberaní si Ceny Emila Belluša za celoživotné dielo v oblasti architektúry, ktorú jej udelil Spolok architektov Slovenska. Teraz ma potešil jej ďalší úspech – Pribinov kríž II. triedy priamo od pani prezidentky Zuzany Čaputovej. Gratulujem jej a želám ešte veľa šťastia!“
Klára Kubičková
Narodila 15. augusta 1936 v Leviciach. V rokoch 1953 – 1959 absolvovala štúdium na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Potom pôsobila v Slovenskom ústave pamiatkovej starostlivosti v Banskej Bystrici (1960 – 1965, 1974 – 1977), bola odbornou pracovníčkou na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici ako odborná asistentka (1965 – 1971), v Oblastnej galérii v Banskej Bystrici bola vedúcou odborného oddelenia (1971 – 1974), v SPTÚ v Bratislave pracovala ako samostatná vedecká pracovníčka (1983 – 1987), v bratislavskej SNG bola kurátorkou architektonickej zbierky (1987 -1992).
Od roku 1997 žije v Banskej Bystrici a spracováva dejiny architektúry mesta Banská Bystrica v 20. storočí. Vo vedeckovýskumnej činnosti sa zameriava na teórie hodnôt, metódy hodnotenia a kritiky architektúry. Je autorkou mnohých umeleckohistorických výskumov historickej architektúry. Spracovala koncepcie a bola kurátorkou vyše 70 výstav na Slovensku a v zahraničí.
V 1992 sa stala členkou redakčnej rady časopisu Projekt – revue slovenskej architektúry. Je autorkou viacerých odborných monografií, odborných štúdií a článkov predovšetkým v odborných časopisoch. Pripravila mnohé rozhlasové a televízne relácie.
Je členkou Spolku architektov Slovenska, Slovenskej výtvarnej únie a Združenie historikov moderného umenia. V roku 2012 historička umenia Klára Kubičková spolu s architektom Igorom Teplanom založili v Banskej Bystrici Centrum architekta Ladislava Eduarda Hudeca (C.A.L.E.H. n. o.). Poslaním tejto neziskovej organizácie je prezentovať životný príbeh architekta Ladislava Eduarda Hudeca a jeho rodiny.
Aj napriek skutočnosti, že podstatná časť architektovho života je spojená s čínskym Šanghajom, jeho osud je hlboko previazaný a spätý s rodnou Banskou Bystricou. V roku 2013 vyšla publikácia Kubičková Klára, Furdíková Eva, Semančík Matúš: Po stopách architekta Ladislava Hudeca, C. A. L. E. H., n. o. Banská Bystrica.
Autor: (tom), Foto: ilustračné a archív