Banskobystrické čísla za rok 2019 sú už známe

SPRÁVY
4 /

V Banskej Bystrici počas roka 2019 prišlo na svet viac detí, no sobášov bolo menej ako v predchádzajúcom roku 2018. Aj napriek tomu, že v našom meste podľa aktuálnych údajov k dnešnému dňu žije viac žien, opäť sa narodili prevažne chlapci.

Svoje áno si v našom meste na Matričnom úrade povedalo 373 párov, z toho 131 sobášov bolo cirkevných a 242 civilných. Najobľúbenejší mesiac, ktorý každoročne nesie prvenstvo v počte svadieb je september.

Vlani uskutočnilo 56 sobášov. Nekonali sa len v priestoroch Radnice.  Medzi obľúbené miesta patrí aj záhrada hotela Gala či Vodný hrad v Hronseku, záhrada pri reštaurácii Le Gout a počas roka 2019 bola svadba aj na Pony farme – Suchý vrch.

V Banskej Bystrici sa počas uplynulých dvanástich mesiacov narodilo 1313 detí, čo je o 62 viac ako v roku 2018. Opäť však vedú chlapci s počtom 665. Dievčat sa narodilo 648.

„Nie všetky detičky však majú trvalý pobyt v našom meste, nakoľko v Banskej Bystrici rodili aj maminky z iných miest. Malých Banskobystričanov sa počas roka 2019 narodilo 748,

hovorí Marta Čellárová, vedúca oddelenia Matriky a ohlasovne pobytu.

Najobľúbenejšie dievčenské mená roka 2019 sú tradične Ema (Emma), Hana (Hanka) a trojicu uzatvára Laura, ktorá sa predtým do rebríčka nedostala. Prvé miesto medzi chlapčenskými menami opäť patrí Jakubovi. Hneď za ním nasledujú mená Lukáš a Adam, ktoré boli v zozname aj v roku 2018.

„Každý rok sa na Matričnom úrade v Banskej Bystrici stretávame aj s netradičnými menami. Z dievčenských to tento rok boli mená Amira, Eloïse, Lillien, či Réka. Zaujímavé chlapčenské mená boli napríklad Dorian a Samael,“

dopĺňa Čellárová.

Štatistiky matriky zaznamenali oproti minulému roku viac úmrtí v nemocnici, konkrétne 1250.  Banskobystričanov celkovo umrelo 725.  Do nášho mesta sa prisťahovalo 923 ľudí. Odsťahovalo sa 1217 obyvateľov, čo je menej ako vlani. Najčastejšie odchádzli do Českej republiky, Talianska a Rakúska.

Zdroj: Dominika Mojžišová, Foto: ilustračné