Banská Bystrica zasahuje proti nelegálnemu hazardu v meste

SPRÁVY
1 /

Počas uplynulého týždňa Mestská polícia v Banskej Bystrici vykonala všetky naplánované kontroly vo vybraných prevádzkach, najmä v reštauračných a pohostinských zariadeniach. Odkontrolovaných ich bolo celkom 83 a v štyroch z nich sa v aktuálnom čase nachádzali funkčné kvízomaty.

Mestská polícia objavila niekoľko funkčných kvízomatov

Ide o samostatne oddelený priestor bývalej herne na hornej Striebornej 1, označený prevádzkovateľom ROJAMI s.r.o. – 8 ks (4 ks v prevádzke, 4 ks nevybalené), o pohostinstvo Natal – 1 ks, hostinec Na Kopčeku –1 ks a piváreň Magura – 1 ks. Vo vzťahu k týmto prevádzkam podá mesto Banská Bystrica trestné oznámenie z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu prevádzkovania nepoctivých hier a stávok.

„Oficiálne sme informovali aj Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktorý nás požiadal o súčinnosť. Vzhľadom na medializáciu tejto témy predpokladáme, že veľká časť kvízomatov bola ukrytá. Budeme preto pokračovať v náhodnom kontrolovaní pravidelne, aby sme úplne zamedzili čiernemu hazardu v našom meste,“

uviedol primátor Ján Nosko a pokračoval:

„Veríme, že prevádzkovatelia pohostinských zariadení nepodľahnú klamlivým informáciám o legálnosti týchto hazardných strojov a umiestňovanie kvízomatov v svojich priestoroch viac neumožnia, čo by malo byť naším spoločným cieľom.“

Boj proti nelegálnemu hazardu na území mesta

Banskobystrická samospráva sa dlhodobo venuje regulácii hazardu na území mesta, napríklad upravením otváracích hodín herní a kasín. V poslednom období však zaznamenala prevádzkovanie nelegálnych hazardných hier v zvýšenom rozsahu, a to najmä v pohostinských zariadeniach. Deje sa tak prostredníctvom tzv. kvízomatov, ktoré predstavujú príklad ilegálneho prevádzkovania hazardných hier.

Podľa novelizovaného § 229 Trestného zákona sa tento trestný čin musí vzťahovať nielen na prevádzkovateľov nepoctivých hier a stávok (môže ísť o tzv. biele kone), ale aj na osoby, ktoré vo svojej prevádzke umiestnenie takýchto zariadení umožňujú nájmom, výpožičkou alebo iným právnym vzťahom k časti svojej prevádzky.

Po novelizácii zákona o hazardných hrách, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2018 a priamo zakázala prevádzkovanie hazardných hier vo všetkých pohostinských zariadeniach, sa na území mesta pod Urpínom rozmohol ilegálny hazard v podobe tzv. kvízomatov.

Ide o zariadenia – automaty, ktoré medzi jednotlivé hry vkladajú jednoduché vedomostné otázky, čo z nich má urobiť vedomostnú súťaž, nie hazardnú hru. Hráči do nich investujú peniaze, hrajú a samozrejme aj vyhrávajú alebo prehrávajú.

„Téma regulácie hazardu je aktuálna vo viacerých mestách na Slovensku. V Banskej Bystrici vnímame túto situáciu ako vážnu, nakoľko osoby, ktoré mali byť predmetnou novelou najviac chránené a sú zapísané v registri vylúčených osôb, dnes bez akejkoľvek kontroly zo strany štátneho či samosprávneho orgánu môžu pokračovať v hraní hazardných hier na nelegálnych zariadeniach, a to dokonca v ešte väčšom rozsahu ako predtým. Stav je alarmujúci, a preto sme začali bezodkladne konať,“

povedal pred časom primátor mesta Ján Nosko.

Okamžite ako mestská samospráva zaznamenala nárast ilegálneho hazardu, začala konať.  Jej pracovníci vrátane mestských policajtov iniciatívne zmapovali jednotlivé prevádzky pohostinstiev a iných zariadení.  Už pri návšteve prvých z nich zaznamenali kritický stav, keď v nich objavili tzv. kvízomaty, ktoré sú absolútnou kópiou klasického hazardného stroja.

Takéto kontroly mesto bude mesto vykonávať pravidelne bez časového obmedzenia, a o výsledkoch informovať Úrad pre reguláciu hazardných hier, Finančnú správu resp. orgány činné v trestnom konaní.

Okrem obrovských sociálnych dopadov na najslabšie vrstvy obyvateľstva hrozí, že aj legálni prevádzkovatelia hazardných hier, ktorí sú prísne regulovaní zo strany štátnych orgánov, miest a obcí prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení, stiahnu z prevádzok svoje legálne hracie zariadenia a nahradia ich tzv. kvízomatmi, ktorých prevádzkovanie je momentálne bez akejkoľvek trestnej zodpovednosti a mimo pozornosť štátnych kontrolných orgánov.

Zdroj: Mesto BB a (tom), Foto: ilustračné