Banská Bystrica 1. februára 2018: Autobusová stanica funguje normálne!

SPRÁVY
4 /

Po špinavej letákovej a mediálnej kampani, ktorá sa minulý víkend viedla v uliciach mesta, na blogoch a sociálnych sieťach proti Mestu Banská Bystrica a jeho predstaviteľom, prišiel vo štvrtok ráno primátor Ján Nosko aj so svojimi spolupracovníkmi na autobusovú stanicu spojom MHD č. 20. Aj takto názorne dokumentoval, že spľasla jedna veľká bublina, ktorú niekto účelovo nafúkol.

Podpis desaťročnej nájomnej zmluvy

Banskobystrický primátor Ján Nosko na úvod tlačového brífingu po vystúpení z autobusu povedal:

„Som rád, že môžem dnes byť na fungujúcej autobusovej stanici spolu s ďalšími cestujúcimi. V utorok 30. januára bola v Brne podpísaná 10 – ročná nájomná zmluva medzi  Primum s.r.o. a Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica (DPMBB a.s.) a tým je zabezpečená prevádzka autobusovej stanice na ďalšie obdobie.“

ďalej pimátor pokračoval:

Už od spustenia testovacej prevádzky autobusovej stanice v septembri 2017 sme intenzívne rokovali s investorom o podmienkach kúpnej zmluvy. Na našom minuloročnom stretnutí v Brne, dňa 25. októbra 2017, spoločnosť Primum odmietla akceptovať podmienku, na ktorej sme sa dohodli ešte v decembri 2015 pri podpisovaní zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. Naša kľúčová podmienka spočívala v tom, že mesto ako budúci vlastník AS bude mať v otázkach súvisiacich s vlastníctvom, prevádzkou a údržbou celého objektu rovnocenné postavenie s rovnakými rozhodovacími právami ako investor.

 Podľa primátora cesta k dohode s investorom nebola ľahká a nie je pravda, že mesto  odstúpilo od budúcej kúpnej zmluvy:

„Mesto od zmluvy neodstúpilo. Bol to výsledok vzájomnej dohody bez sankcií medzi majiteľom autobusovej stanice Primum s.r.o. a Mestom Banská Bystrica. Mesto v závere minulého roka dostalo od spoločnosti Primum nový návrh, v ktorom išlo o zmenu pomerov pri hlasovacích právach v súvislosti s novými vlastníckymi vzťahmi v rámci komplexu Terminalu v pomere 2:1 v prospech vlastníka obchodnej časti, hoci pôvodne to bolo 1:1: My sme tento návrh analyzovali a z dlhodobého hľadiska sme ho vyhodnotili ako neprimeraný pre mesto, zaťažujúci nás v budúcnosti možnými novými nákladmi, s ktorými sme nepočítali.“

 Nasledovala spoločná dohoda s Primum s.r.o., že táto spoločnosť zostane vlastníkom celého objektu Terminalu a zabezpečí ďalšie prevádzkovanie autobusovej stanice formou jej nájmu profesionálnemu dopravcovi. V hre bol doterajší dočasný prevádzkovateľ DPMBB a.s.. Keďže mesto je jedným z akcionárov tejto dopravnej spoločnosti, komunikovali pri kreovaní nájomnej zmluvy s obidvomi partnermi. Výsledkom bol podpis dlhodobej nájomnej zmluvy v Brne, deň pred ukončením dovtedajšieho dočasného nájmu.

Ohováračská kampaň

Primátor Nosko sa vyjadril aj k predchádzajúcej nátlakovej ohováračskej kampani  v meste i v niekotrých médiách či na sociálnych sieťach tesne pred podpisom nájomnej zmluvy:

„Mrzí ma to napätie, ktoré sa objavilo šírením poloprávd a lží rôznymi kanálmi. Mesto s tým nemá nič spoločné, práve naopak. Tým, že sme informáciu o návrhu na zmenu hlasovacích práv budúcich vlastníkov obchodnej a dopravnej časti Terminalu nezverejnili, sme s a snažili pre obidve zmluvné strany vytvoriť pokojný priestor na pokračovanie rozhovorov vedúcich k dohode o nájme autobusovej stanice.“   

 Ján Nosko nevie, kto stál za mediálnymi útokmi na mesto. Išlo podľa neho o hrubé osočovanie vedenia mesta. Po právnej analýze a vyhodnotení tejto situácie podnikne mesto príslušné kroky na očistenie svojho dobrého mena.

Jedným z motívom mohla byť aj predvolebná kampaň a zneužitie témy autobusovej stanice na diskreditáciu úspešného primátora a vedenia mesta, na druhej strane to mohlo súvisieť s ovplyvnením záverečných výsledkov rokovaní o nájomnej zmluve. O tom však primátor nechcel špekulovať a zostal zdržanlivý, o ďalšom postupe voči šíriteľom poplašných a ohováračských správ rozhodnú výsledky právnej analýzy problému.

Prevádzkovanie autobusovej stanice

Generálny riaditeľ DPMBB a.s. Miroslav Snopko k samotnej nájomnej zmluve uviedol:

„Rokovania o zmluve boli dlhé a náročné, pretože sa kreovala nová nájomná zmluva na 10 rokov. Podmienky boli zložité vzhľadom na to, ako tento objekt funguje. Je tu prepojených veľa energetických a protipožiarnych zariadení.  Celkové náklady na prevádzku autobusovej stanice sa mesačne pohybujú na úrovni 35 – 40 tisíc eur.“

Za spoločnosť Primum s.r.o. poskytol novinárom vyjadrenie jej riaditeľ Michal Milata:

„Možno na začiatku bolo zle pochopené naše vyjadrenie, že keď nebude do 31. januára podpísaná nová nájomná zmluva s DPMBB a.s., autobusová stanica sa uzavrie. Spoločnosť Primum nemá autobusy ani ich neprevádzkuje. Bez  autobusového prevádzkovateľa sa nezaobídeme, my máme zodpovednosť za nájomníkov, tu pracujú ľudia. Faktom však je, že keby sa tá dohoda nebola našla, čo sa našťastie podarilo, nikto by nemal právny titul prevádzkovať autobusovú stanicu.“

 Milata odmietol, že by spoločnosť Primum mala nejaký podiel na ohováračskej kampani voči mestu. Podľa neho sa hľadala obojstranne výhodná dohoda, ale nebola to otázka ceny, lebo tá sa nemenila.

Pre Banskú Bystricu, jej občanov a všetkých cestujúcich autobusovou dopravou je najdôležitejšou správou, že autobusová stanica funguje aj po 1. februári a na najbližších 10 rokov má zabezpečeného prevádzkovateľa.

 

Autor: (tom), Foto: redakčné a TASR