Ani Banská Bystrica nebude ticho!

SPRÁVY
0 /

Začiatkom budúceho týždňa sa vo viacerých mestách na Slovensku uskutočnia pochody za reprodukčnú spravodlivosť. Majú byť reakciou na ďalší pokus poslancov a poslankýň NR SR obmedziť prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii. Medzi zapojenými mestami nebude opäť chýbať ani Banská Bystrica. Občania a občianky môžu svojou účasťou na pochode vyjadriť podporu reprodukčnej spravodlivosti.

 Stretnutie pochodujúcich sa v Banskej Bystrici uskutoční 18. októbra 2021 o 17:00 hod. na Huštáku (Vajanského námestie, začiatok Dolnej ulice), odkiaľ bude pochod pokračovať po Dolnej ulici na Námestie SNP, kde pri Mariánskom stĺpe zaznie niekoľko prejavov. Organizátorky a organizátori pochodu NEBUDEME TICHO! pozývajú všetkých ľudí, ktorí sa chcú nahlas postaviť za reprodukčné práva.

Návrh zákona „o pomoci tehotným ženám“, ktorý v Národnej rade SR prešiel do druhého čítania, je už devätnástym pokusom NR SR obmedziť prístup k bezpečným, včasným a legálnym interrupciám za uplynulé dva roky. Takýto zákon by v prípade prijatia predstavoval vážne riziko pre ženy a dievčatá na Slovensku. Aj napriek tomu, čo deklarujú jeho predkladatelia a predkladateľky, tento zákon neponúka pomoc, ale ašpiruje na oklieštenie reprodukčných práv tehotných osôb.

Organizátorka pochodu Veronika Uhrecká hovorí:

Sú pripravované zmeny začiatkom obmedzovania práv žien na Slovensku a iba sťažia prístup k interrupciám. Nechcem sa jedného dňa zobudiť s vedomím, že žijeme v krajine, ktorá nám neustále hádže polená pod nohy a sloboda v nej už nemá miesto. Čím viac ľudí sa zúčastní týchto protestných akcií, tým väčšiu podporu budú cítiť ženy, ktoré podporiť potrebujú.

Anna Záborská

Anna Záborská

Dopĺňa ju aj Jana Urbanová Bošelová, s ktorou v pondelok vystúpia na pódiu:

Nechcem sa len z diaľky prizerať ako menia našu krajinu na takú, v ktorej nechcem žiť. Môžeme vysloviť ženám podporu a ukázať, že sme dosť dobré a vieme sa rozhodovať samy za seba, že v ťažkých situáciách stojíme jedna pri druhej. Ak chceme, aby nás počúvali, nesmieme byť ticho.

Ivana Klimentová, sociálna poradkyňa, ktorá sa zameriava na násilie páchané na ženách a ohrozených skupinách ľudí, dodáva:

Tento zákon sa bezmála dotkne každej jeden ženy či osoby. Najviac ohrozenými sú paradoxne tie ženy, ktorým by mal zákon pomáhať, ako aj uvádza vo svojom názve, a teda ženy žijúce v násilných toxických vzťahoch, pre ktoré môže znamenať tehotenstvo nástroj kontroly a pripútania sa k násilnej osobe. Tieto ženy nemôžu čakať dva či štyri dni na pomoc, ktorá by mala byť okamžitá a nepodmienená.

Už v utorok 19. októbra 2021 sa začína schôdza Národnej rady, na ktorej bude 150 poslancov a poslankýň znovu rozhodovať o tom, či ešte viac obmedzia prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii.

Pochody, ktoré sa budú konať 18. októbra, tak chcú vyjadriť jasné NIE snahám o obmedzenie reprodukčných práv, ktoré predstavujú rodovo podmienenú diskrimináciu na spoločenskej úrovni. Iniciatíva Nebudeme ticho si za svoj symbol zvolila varechu a vyzýva účastníčky a účastníkov, aby si na protesty doniesli svoje vlastné kuchynské pomôcky, transparenty a samozrejme aj respirátory. Podujatie sa uskutoční za aktuálnych pandemických opatrení.

Pre viac aktuálnych informácií sledujte iniciatívu Nebudeme ticho na facebookovej stránke alebo na facebookovej udalosti pochodu v Banskej Bystrici.

Zdroj: Slavo Sochor, Foto: ilustračné