14.júna budú haluškové majstrovstvá sveta aj v Banskej Bystrici

SPRÁVY
13 /

Okrem Terchovej a Tureckej sa majstrovstvá sveta vo varení a jedení halušiek tohto roku uskutočnia 14.júna aj v Banskej Bystrici. Budú na Plážovom kúpalisku.

V Terchovej už haluškové MS boli 17.mája, v Tureckej budú jubilejné 20.MS a ME pod názvom Halušky Fest Turecká 18.-19.júla. No a jedny medzitým prídu aj do mesta pod Urpínom. Bez toho, aby sme špekulovali nad tým, čí na malé Slovensko nie tých svetových šampionátov v príprave a konzumovaní nášho tradičného jedla tak trochu prebytok, môže to byť celkom zaujímavé spestrenie júnového programu pre Bystričanov i návštevníkov mesta.

Pôvodne malo byť toto podujatie aj na Donovaloch 31.mája pre krajanov, ale kvôli náročnosti zabezpečenia celej organizácie sa MS napokon presunuli do Banskej Bystrice.

„Koncom apríla nám pán starosta z Donovalov oznámil, že nezvládnu náročnú organizáciu a bojí sa o účasť. Hľadali sme preto uchádzačov, ktorí by s nami spolupracovali. Až teraz sa nám podarilo podpísať zmluvu s Aqualandom,“

uviedol na minulotýždňovej tlačovej besede riaditeľ MS vo varení a jedení halušiek Milan Holák.

V Banskej Bystrici by mohla z toho vzniknúť nová tradícia, ktorá by mala dlhodobo aj charitatívny účel z peňazí, ktoré sa vyberú napríklad zo súťaže o najťažšieho chlapa. Hlavnou disciplínou MS bude varenie 4,5 kg bryndzových halušiek štvorčlennými družstvami. Zatiaľ potvrdili účasť okrem domácich aj tímy zo Srbska a Maďarska. Prihlasovať sa možno oficiálnej stránke majstrovstiev sveta vo varení a jedení halušiek , najneskôr   v deň pretekov do 9:00 hod., kedy začína prezentácia. Štartovné je vo výške 40 €. Súťažiaci dostanú misku na halušky a žinčicu.

Okrem hlavnej súťaže budú súčasťou MS aj ďalšie, ako napríklad najrýchlejšia konzumácia jedného kilogramu halušiek, pitie žinčice či jedenie metrového syrového korbáča. Celé podujatie spolu so sprievodným programom budú moderovať Ivan Makovník a Ján Snopko.

„Zabezpečujeme ľudovú a country hudbu, vystúpenia folklórnych súborov Matičiarik a Uprín. Pre účastníkov MS pripravujeme aj ďalšie súťaže v obliekaní krojov, prekladaní klobúkov a zručnosti v plieskaní bičom, triedení fazule a hrachu na čas. Urobíme všetko preto, aby bolo dostatok halušiek pre každého, ale aj iného jedla a pitia, na čo bude mať chuť,“

dodal majiteľ   spoločnosti Aqualand Slovakia Juraj Sninský.

Majstrovstvá sveta vo varení a jedení halušiek na Plážovom kúpalisku budú prebiehať vo vyhradenom  priestore medzi bazénmi L a I až po východnú časť jazera. V tom čase už bude kúpalisko v prevádzke. Vstupné do areálu na MS bude rovnaké, ako vstup na kúpalisko, teda 4,5 € pre dospelých, pre deti a dôchodcov 2,7 €.

Návštevníci Plážového kúpaliska sa 14.júna budú môcť okrem účasti na haluškových MS aj okúpať. Oficiálny začiatok akcie je naplánovaný o 10:00 hod.

Autor: (mt), Foto: Turecká