Zápasník Dukly Boris Makojev si vybojoval miestenku na OH v Tokiu

ŠPORT
0 /

Slovenský reprezentant a člen banskobystrickej Dukly v zápasení voľným štýlom Boris Makojev si vybojoval miestenku na OH v Tokiu. Zabezpečil si ju skvelými výkonmi na svetovej olympijskej kvalifikácii v Sofii, kde vo svojej hmotnostnej kategórii do 86 kg zdolal vo štvrtok všetkých štyroch súperov a postúpil do finále.

V rozhodujúcom semifinálovom dueli zvíťazil Duklista Makojev nad Abubakrom Abakarovom z Azerbajdžanu. Naopak, olympijská miestenka tesne unikla druhému členovi banskobystrickej Dukly Tajmurazovi Salkazanovi. Náš aktuálny majster Európy z Varšavy podľahol v semifinále kategórie do 74 kg Bielorusovi Magomedchabibovi Kadimagomedovi 4:12.

Slovenské zápasenie malo naposledy svojho zástupcu na olympijských hrách pred trinástimi rokmi v Pekingu. Tréner voľnoštýliarov banskobystrickej Dukly a zároveň slovenskej reprezentácie Erik Cap v tejto súvislosti pre TASR uviedol:

„Sú to veľké emócie. Boris to dokázal, po dvoch neúspechoch v kvalifikáciách sa mu to na tretí pokus podarilo. V Sofii to pritom bola najťažšia kvalifikácia, postupový kľúč sa zmenšil, dokopy postupuje iba 16 pretekárov z celého sveta. Máme z toho obrovskú radosť. Je to super, sme veľmi radi.“

Turnaj v Sofii je pre zápasníkov poslednou šancou kvalifikovať sa na OH. Z každej hmotnostnej kategórie postúpia iba finalisti. Voľnoštýliari museli vo štvrtok na ceste do finále zdolať štyroch protivníkov. Piaty muž nedávnych ME 2021 Boris Makojev odštartoval suverénne, nad Maherom Ghanmim z Tuniska zvíťazil 12:1 na technickú prevahu. V osemfinále vyradil Fína Villeho Heina (2:1 na body) a následne sa stretol s Kubáncom Yurieskim Torreblancom Queraltom. V infarktovom závere si uchmatol víťazstvo na svoju stranu (4:2) a postúpil do semifinále, v ktorom zviedol súboj o Tokio s Abubakrom Abakarovom. Vstup do rozhodujúceho zápasu mu nevyšiel, po prvej perióde prehrával 0:4, ale trpezlivo si počkal na svoju šancu. Tá prišla v druhej perióde, kde vďaka vydarenému chvatu získal dva a následne ďalšie dva body a vyrovnal na 4:4. Pri remíze rozhodlo v jeho prospech pomocné kritérium, tvrdo vybojované víťazstvo znamenalo vytúženú miestenku na OH.

Boris Makojev

Piatkové finále proti Japoncovi Sohsuke Takataniovi bude pre banskobystrického armádneho zápasníka už len príjemný bonus. Makojev sa premiérovo predstaví pod piatimi kruhmi. Dvadsaťosemročný slovenský reprezentant má už v zbierke striebro z MS 2017 v Paríži, na ME 2020 v Ríme získal bronz.

„Verili sme, že aj za stavu 0:4 to semifinále otočí. Veď s rovnakým súperom aj na prvom kvalifikačnom turnaji v Budapešti prehrával v polčase 1:7 a dokázal to vtedy zvrátiť. Musel som na neho nakričať. Vravel som mu, že to určite otočí. ‚Ak chceš ísť na olympiádu, tak bojuj‘, kričal som sa na neho. A zabralo to,“

– hovoril tréner Erik Cap a dodáva, že Makojev má šancu dosiahnuť úspech aj na OH v Tokiu:

„Boris je nevyspytateľný. Je vicemajster sveta, tretí z európskeho šampionátu. V 16-tich rokoch zdolal takmer všetkých súperov. Na olympiáde to bude najmä o dobrej príprave. Všetko zanalyzujeme, pripravíme sa na to. Samozrejme, budeme chcieť bojovať o medailu, o tom sa ani nebavme. Urobíme pre to maximum.“

Žiaľ ďalšiemu naturalizovanému Osetíncovi Tajmurazovi Salkazanovi tesne ušla účasť na olympiáde. Náš 25-ročný zápasník sa nemohol zapojiť do prvej olympijskej kvalifikácie, ktorými boli MS 2019 v Nursultane, pretože v tom čase ešte nevlastnil slovenský pas. V slovenskom drese sa mohol na šampionáte predstaviť len v neolympijskej kategórii do 79 kg, v ktorej dokázal získať bronzovú medailu. Mesiac pred druhou olympijskou kvalifikáciou, ktorou bol marcový európsky kvalifikačný turnaj v Budapešti, si zasa smoliarsky poranil lakeť. To sa odzrkadlilo na jeho výkone, v maďarskej metropole vypadol už v osemfinále. Salkazanov si potom napravil chuť na ME, kde naplno zažiaril a dobyl titul majstra Európy.

Tajmuraz Salkazanov

O pár dní nato ho čakal záverečný boj o Tokio. V Sofii na úvod rozdrvil Švajčiara Marca Dietscheho 12:2 na technickú prevahu, následne rovnako suverénne zvíťazil aj nad Zurabom Kaprajevom z Rumunska (10:0 na techn. prevahu). Vo štvrťfinále pokoril domáceho Ali Pašu Umarpašajeva, keď v dramatickom súboji otočil stav z 0:4 na 6:4. Bulharovi sa tak revanšoval za vyradenie na európskom kvalifikačnom turnaji.

V rozhodujúcom semifinálovom dueli však nestačil na o dva roky staršieho Magomedchabiba Kadimagomedova. Duklista prehrával po prvej perióde 1:2, v druhej už musel riskovať, čo Bielorus prečítal a z protiútokov bodoval. Po prehre 4:12 sa sen o Tokiu rozplynul, Salkazanova čaká v piatok už len boj o tretie miesto, ktorý však z pohľadu olympijských ambícií nič nerieši.

Tréner Erik Cap na margo Salkazanova poznamenal:

„Mrzí nás, že sa Tajmurazovi nepodarilo kvalifikovať na olympiádu. Mal to však náročné, absolvovať v priebehu 12 dní dve veľké súťaže je ťažké. Preto mu nič nevyčítam. Má za sebou deväť náročných zápasov. S Kadimagomedovom, ktorý je rodák z Ruska a dvojnásobný majster sveta, sa doteraz ešte nikdy nestretli. Povedal by som, že nedodržal taktické pokyny. Tie prechody, ktoré mal, nedotiahol. Robil niečo iné, než mal. Bola to na neho veľká záťaž v posledných dňoch, vtedy už hlava vypne, to sa stane. Je mi to ľúto, ale myslím si, že Tajmuraz je talentovaný pretekár, ktorý v budúcnosti vybojuje pre Slovensko ešte veľa medailí.“  

V popredí Erika Cap, za ním Salkazanov

VÝSLEDKY:

Svetová olympijská kvalifikácia v Sofii

voľný štýl do 74 kg:

Kvalifikačné kolo: Tajmuraz SALKAZANOV (SR) – Marc Dietsche (Švaj.) 12:2 na techn. prevahu

Osemfinále: SALKAZANOV – Zurab Kaprajev (Rum.) 10:0 na tech. Prevahu

Štvrťfinále: SALKAZANOV – Ali Paša Umarpašajev (Bulh.) 6:4 na body

Semifinále: Magomedchabib Kadimagomedov (Biel.) – SALKAZANOV 12:4

voľný štýl do 86 kg:

Kvalifikačné kolo: Boris MAKOJEV (SR) – Maher Ghanmi (Tun.) 12:1 na techn. Prevahu

Osemfinále: MAKOJEV – Ville Heino (Fín.) 2:1 na body

Štvrťfinále: MAKOJEV – Yurieski Torreblanca Queralta (Kub.) 4:2 na body

Semifinále: MAKOJEV – Abubakr Abakarov (Azer.) 4:4 (3:1)

Autor: (cb), Foto: TASR (archív)