Športovci už trénujú v hale na Štiavničkách, zatiaľ najmä v posilňovni

ŠPORT
0 /

Športovci banskobystrickej Dukly sa v utorok dočkali otvorenia vnútorných tréningových priestorov. Vojenské športové centrum vypracovalo podrobný zoznam opatrení, ktorý musia všetci dodržiavať. Džudisti sa však na tatami nedostali, tešia sa hlavne vzpierači i atléti.

Pred vstupom do športovej haly Dukla merali novinárom teplotu a po zapísaní sa do zoznamu mohli pokračovať do vnútorných tréningových priestorov. Boli v nich napríklad vzpierači.

„Sme na tom horšie než atléti, ktorí si mohli vymyslieť nejaké doplnkové či náhradné cviky a udržiavali sa tak v určitom pracovnom režime. Vrcholoví vzpierači majú športovú výkonnosť založenú na činkách. Neexistuje žiadny cvik bez činky, čo by to vedel nahradiť. Proste ak majú činku, tak trénujú. Ak činku nemajú, tak stoja. Takže konečne môžeme trénovať,“

– uviedol pre RTVS tréner vzpieračov Rudolf Lukáč. Kontakt s činkou chýbal aj nášmu reprezentantovi Karolovi Samkovi:

„Netrénoval som takmer vôbec, nemal som kontakt s činkou. Tak som sa aspoň snažil behať po vonku, aby som sa udržiaval v nejakej kondícii. Dlhšia pauza zanechala stopy. Sme teda veľmi radi, že sme sa dostali k činkám do vzpierarne aj za cenu prispôsobenia sa špecifickým podmienkam.“

Svojich 75 minút v tréningovom harmonograme využívali pri činke aj dvaja banskobystrickí armádni atléti. Pri pohľade na prekážkarku Stanislavu Škvarkovú bolo jasné, že kontakt s týmto náradím mala i počas korona pauzy. Pre RTVS vravela:

„Veľmi sa teším, že po dvoch mesiacoch sme v tejto ´posilke´ znovu. My sme robili činku i keď sme tu neboli. Konkrétne sme ju zdvíhali na záhrade u rodičov môjho trénera Michala. Tam sme mali takú provizórnu posilňovňu, takže z tejto činnosti som až tak nevypadla. Je však dobré zmeniť trošku prostredie.“

Tréner Michal Škvarka zobral pod svoje krídla okrem svojej manželky aj trojskokana Tomáša Veszelku. Aj jeho pred mikrofónom rádia Slovensko tešilo, že improvizované podmienky sa postupne menia na profesionálne:

„Je to zmena. Určite je lepšie trénovať v riadnej posilňovni než niekde na betóne, kde sa ešte aj autám musíme vyhýbať. Posilňovňa skvalitní tréning. Máme pomaly to, čo potrebujeme. Ešte keby sa postavil na štadióne 400 metrový ovál, tak už máme skoro všetko potrebné k príprave.“

Džudisti banskobystrickej Dukly sa žiaľ na tatami nedostali. Dvojmetrové povinné rozostupy ich od tréningov na žinenke odradili. Boli však v posilňovni vrátane olympionika z Londýna Milana Randla, ktorý pre RTVS povedal:

„Zatiaľ nám to nevyšlo na tatami, teším sa na to už dlhší čas, no zostala nám na tréning iba posilňovňa. Plus môžeme behať a bicyklovať. Som však rád, že môžeme byť aspoň vo vnútornej posilňovni, že nejaké to ťažké železo zdvihneme. Uvidíme, kedy nás pustia na žinenku.“

Džudo, zápasenie, karate – to sú športy, kde je nateraz pre opatrenia z možného nakazenia sa koronavírusom vylúčený kontakt. A to limituje kvalitu tréningu. Riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica Roman Benčík by to rád zmenil, k čomu dodal:

„Budeme o tom diskutovať, či nevyzveme jednotlivé športové zväzy a Slovenský olympijský športový výbor. Spojili by sme tak sily a postupovali jednotne. Náš hlas by tak mohol byť silnejší.“

Autor: (bl), Foto: ilustračné, archívne, fb VŠC DUKLA