Spišiaci pod Urpínom padli, 1. výhra trénera Sheddena, 1. gól Šoltésa a víťazný Bíreša + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 23. kole Tipos extraligy prelomili sériu troch prehier v rade a zdolali Spišskú Novú Ves na domácom ľade 5:1. Išlo o prvú výhru trénera Douga Sheddena po príchode do tímu ´baranov´.  Zároveň to je naša iba druhá výhra za tri body na svojom štadióne v aktuálnej sezóne, pričom aj tú prvú zaknihovali hokejisti spod Urpína práve proti Spišiakom ešte v prvom kole 16. septembra (6:5). Z výhry sme sa doma radovali po dlhých vyše dvoch mesiacoch, naposledy získali Bystričania aspoň dva body 2. októbra v derby proti Zvolenu až po nájazdoch.

Prvá tretina bola z našej strany dobrá. Už v tretej minúte sa Gabor preštrikoval dopredu, bol už sám pred brankárom Melicherčíkom, no účinnú koncovku mu znemožnil faul Tkáča, takže nasledovalo trestné strieľanie, ktoré nepremenil Šoltés. Kľúčové bolo, že v piatej minúte nevyužil na opačnej strane veľkú príležitosť Verbeek, keď z dvoch metrov pálil bez prípravy, Rahm nás podržal a tak následne o minútu sme mohli skórovať. K odrazenému puku sa dostal Victor Björkung a z vrchnej časti ešte spomedzi kruhov nekompromisne pálil – 1:0. Následne sa striedali šance na oboch stranách. Hostia nevyužili presilovku, my sme sa takisto dostali do početnej výhody 92 sekúnd pred prestávkou, no dopadla podobne ako predtým u nášho súpera.

Druhú tretinu sme začali dohrávanou presilovkou a hneď následne ďalšou v trvaní dvoch minút, ale bez patričného streleckého i gólového efektu. V pätici potom hrozili Spišiaci. Veľkú šancu mal po vysunutí Vandasom Hamráček, Rahm ho vychytal a ešte lepším zákrokom sa zaskvel po prečíslení súpera a koncovke Majdana zoči – voči nemu. Hostia mali potom ďalšiu presilovku, ale počas nej sa dostal do úniku Bíreš, faulovaný bol Verbeekom a tak nasledovalo druhé trestné strieľanie. Naň už išiel sám faulovaný Andrej Bíreš a Melicherčíka pokoril strelou pomedzi jeho betóny – 2:0. Zverencov trénera Wojnara tento moment pribrzdil, dlhšie sa z neho spamätávali, avšak koniec stredného dejstva im opäť patril. Majdana znovu vo veľkej šanci vychytal Rahm, no napokon nestačil na strelu Nellisa, ktorý sa šikovne natlačil pred bránkovisko a prepasíroval puk za nášho gólmana – 2:1.

Úvod tretej tretiny vyšiel Bystričanom famózne. Vyhrali buly v obrannom pásme, podnikli rýchly prechod do útoku, keď puk ťahal Jendek, spoza bránky našiel pred ňou voľného Dávida Šoltésa a ten nezaváhal. Strelil v 35 sekunde tohto dejstva gól na 3:1, pričom išlo aj o jeho prvý zásah v tejto sezóne. A to hral už štrnásty duel. Potom Spišská Nová Ves nevyužila ani tretiu presilovku v zápase a po nej pykala. V 45. minúte sa po prihrávke Urbánka puk odrazil od obrancu súpera k Brandenovi Troockovi, ten si ho šikovne spracoval v náročnej situácii, prešiel pred Melicherčíka a blafákom ho pokoril – 4:1. Hostia následne často strieľali, ale Rahm chytal spoľahlivo a z brejkových situácii mali možnosti na piaty zásah Šoltés a Jendek, napokon to padlo kapitánovi ´baranov´ Ivanovi Ďatelinkovi. Presadil sa v 58. minúte  ´delovkou´ spoza kruhu a bolo 5:1. V závere sa Spišiaci sympaticky nevzdávali, mali tri dobré šance, najväčšiu z nich nevyužil Salituro zoči – voči Rahmovi. Hosťujúce ´rysy´ prehrali tretí duel v rade, inak všetky na ihriskách súperov (Košice, Zvolen, Banská Bystrica).

HC ´05 Banská Bystrica – HK GROTTO Spišská Nová Ves 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)

Góly: 6. Björkung (J. Sukeľ, Bíreš), 32. Bíreš (z trest. strieľania), 41. Šoltés (Jendek, Bačík), 45. Troock (Urbánek), 58. Ďatelinka (Holenda, J. Sukeľ) – 37. Nellis (Rapáč, Ulander). Rozhodovali: Baluška, Fridrich – M. Orolin, Vyšný, vylúčení na dve min.: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, diváci: 1796.

Banská Bystrica: Rahm – Holenda, Bačík, Björkung, Kojo, Frídel, Ďatelinka, Pavlin – Šoltés, Kontos, Jendek – Troock, Tamáši, Urbánek – Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – Výhonský, G. Gabor, Kabáč

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Beaudry, Romaňák, Ulander, Groch, Ališauskas, Žiak, Malina – Rapáč, Nellis, Majdan – Vartovník, Bortňák, Hamráček – Vandas, Kerbashian, Verbeek – Giľák, Salituro, D. Tkáč

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Som veľmi šťastný za chlapcov, že vyhrali po piatkovej prehre 1:6 v Košiciach, kde sme podali veľmi dobrý výkon a skóre nereflektovalo tomu, ako sme hrali. Hráčom som povedal, že keď budú hrať rovnako, šťastie sa k nám musí prikloniť. A dnes sme dokázali streliť päť gólov. Všetci hráči sa musia cítiť dobre. Tento zápas bol výborný, veľmi dobre zachytal aj brankár Rahm. Prvá tretina bola excelentná, druhá až taká dobrá nebola a prehrávali sme dosť súbojov. Musíme hrať dobre celých šesťdesiat minút. Verím, že toto bude ten správny psychologický obrat. Stále sa učíme, čo máme robiť a nie je to jednoduché. Chceme byť efektívni. A opakujem, musíme sa naučiť hrať celých 60 minút. Len tak budeme úspešní. V tretej tretine strelil ´Šolty´ veľký gól. Teším sa z neho, lebo mal veľmi náročný úvod sezóny. Je to dobrý hráč i človek. Verím, že tento duel ho naštartuje a bude strieľať veľa gólov.“

Dávid Šoltés, prvý gól v sezóne v 14. jeho zápase: „Veľmi dlho som čakal na gól. Konečne, konečne to tam padlo. Myslím si, že takto dlho som ešte nikdy nečakal na gól. Chvalabohu to tam padlo. A konečne sme aj doma vyhrali pred našimi fanúšikmi. Myslím si, že to teraz z nás trošku opadne a v takýchto zápasoch budeme pokračovať a získavať body. Výkon stále môže byť lepší, ale učíme sa každým dňom, keďže máme nového trénera. Dávame do toho denno-denne všetko. Myslím si, že je to na dobrej ceste a musíme to iba potvrdzovať v zápasoch. Dnes sme celý tím hrali zo zabezpečenej obrany a výsledok aj tomu zodpovedá. Inkasovali sme síce jeden gól, ale konečne je to trochu menej a na druhej strane sa nám podarilo skórovať viackrát. Tretí môj gól bol dobrým impulzom po druhej tretine. Tú tretiu sme zvládli a bolo to z našej strany fajn.“

Andrej Bíreš, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice: „Odľahlo nám, konečne sme vyhrali aj domáci zápas po tých prehrách. Naša hra bola dobrá. Hrali sme veľmi koncentrovane a dali sme konečne už aj viac gólov. Možno druhá tretina bola skľučujúca, ale sme radi, že sa konečne vyhralo doma. Hrali sme podľa mňa už dobre na našom ľade proti Novým Zámkom, len sme nedali góly. Aj výsledok v Košiciach 1:6 bol taký, že v hre piatich proti piatim sme boli lepším tímom, mali sme viac šancí. Akurát, že Košice ich využili a my nie. Podarilo sa nám to až dnes a Spišskej to naopak v koncovke nešlo. Čo sa týka môjho premeneného trestného strieľania, mám to natrénované. Skúsil som Melicherčíka, že čo spraví pri naznačenej strele. Nezareagoval. Tak som mu to rovno vystrelil medzi nohy. Je to veľmi príjemný pocit, keď fanúšikovia po zápase takto meno hráča skandujú. Potešilo ma to. Naposledy som to zažil v zápase proti Nitre v septembri, keď sme doma za dva body vyhrali(úsmev).“

Tréner Spišskej Novej Vsi Vlastimil Wojnar: Hodnotí sa mi to ťažko, pretože výsledok je jednoznačný. Hra však až taká jednoznačná nebola. Najmä v druhej tretine sme mali množstvo šancí, ktoré sme nevyužili. Položil nás rýchly gól v tretej tretine na 3:1 a z tohto momentu sme sa ťažko dostávali. Je to krutý výsledok vzhľadom na priebeh. My sme aktuálne trošičku v útlme a dúfam, že sa z toho čo najrýchlejšie dostaneme a vrátime sa na víťaznú vlnu, na ktorej sme boli pred týždňom, či desiatimi dňami. Musíme si to trošku rozobrať. Nejaký výsledok určite z toho vyvodíme, či už je to nejaká zhoda náhod alebo nekoncentrovanosť. Nemám zatiaľ poňatia, čím to je.“

Andrej Bíreš ďakuje divákom

Hokejisti Banskej Bystrice sú na deviatom mieste a najbližšie nastúpia na zápas opäť na domácom ľade, keď v piatok 9. decembra si pod Urpínom už o 17.00 hodine zmerajú sily s Michalovcami.

Autor: (job), Foto: fb HC´05 (Dominika Körtvélyesiová)