Pumy obhájili v basketbalovej extralige 4. miesto + HLASY

ŠPORT
0 /

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica odohrali v stredu večer v Košiciach rozhodujúci tretí zápas série o bronz v Niké Extralige žien proti domácim Young Angels. A duel mali sľubne rozohraný, lenže Košičanky ku koncu polčasu otočili priebežný stav a potvrdili napokon rolu favorita. Naše ´pumy´ tak končia v najvyššej slovenskej súťaži na štvrtom mieste, obhájili túto pozíciu z vlaňajška.

Na úvodný kôš zápasu sa čakalo viac ako tri minúty a postarala sa oň Kyra Lambert. Po následnom vyrovnaní domácich vypracovala pumám vedenie 2:5 tromi bodmi Michaela Grigerová a hoci Young Angels aj vďaka trojke reprezentantky Emy Rodákovej otočili na 7:5, rovnakou mincou odpovedala kapitánka hostiek Lucia Striešová (7:8). Tesný jednobodový náskok si Bystričanky udržali aj do konca prvej štvrtiny. Do druhej 10-minútovky vstúpili pumy presnou strelou spoza perimetra v podaní Kyry Lambert. Košičanky síce znížili opäť na rozdiel jediného bodu, no hráčky BK ŠKP 08 následne predviedli výborný úsek, keď dali 6 bodov v rade a razom platil stav 14:21.

Vo zvyšných necelých siedmich minútach prvého polčasu sa však už hostky do koša netrafili a domáce basketbalistky otočili stav na polčasových 24:21. „V tom momente sa lámal chlieb. Prestalo sa nám dariť strelecky, aj keď obrana fungovala. Posledný kôš pred prestávkou sme nemuseli dostať, mohli sme zastaviť ich útok. V tretej štvrtine už na nás padla deka a pozície, ktoré sme mali voľné, sme nepremenili,“ opísal tréner púm Miloslav Michálik zlomové momenty zápasu, o ktorých po zápase rozprávali aj naše hráčky.

Ako už načrtol kormidelník bystrického družstva, v tretej štvrtine sa pumám vôbec nedarilo strelecky, keď v nej dali po trojke Lucie Striešovej a dvoch košoch Niny Janštovej len 7 bodov. Young Angels si naopak v tretej 10-minútovke schuti zastrieľali, vďaka čomu viedli po 30 minútach o 17 bodov (45:28). V 26. minúte sa navyše nepríjemne zranila naša opora Kyra Lambert. „Zranenie Kyry svojím spôsobom ovplyvnilo zápas, ale v tom momente sa už lámal chlieb. Nechcem povedať, že už bolo rozhodnuté, Kyra by nám určite bodovo pomohla. Dostali však príležitosť iné hráčky, ktoré to možno nedokázali premeniť a momentálne neviem posúdiť, či by Kyra tie príležitosti premenila,“ vyjadril sa k zraneniu 25-ročnej rozohrávačky tréner hostiek Miloslav Michálik. Štvrtú štvrtinu síce Bystričanky o dva body vyhrali, no zápas sa v tejto fáze už len dohrával a zo zisku bronzu sa tak radovali Young Angels Košice.

Napriek tomu, že sa hralo v stredu a až od 19:00 h, tak do ďalekých Košíc vycestovalo pár desiatok našich fanúšikov, ku ktorým sa s fandením pridali aj kamarátky a kamaráti našich hráčok z iných miest Slovenska. Svoj „fanklub“ mala v Košiciach aj rozohrávačka Michaela Grigerová: „Áno, vnímala som to. Som rada, že tu bolo viac našich fanúšikov ako košických a určite sme cítili ich podporu.“.

So záverečným klaksónom tak prišiel aj koniec sezóny 2021/2022 pre družstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica. Lodivoda púm sme sa tak opýtali na to, v čom urobil tím počas sezóny najväčší progres. „Priblížili sme sa k basketbalu, aký chceme hrať, aj pokiaľ ide o spoluprácu s hráčkami zo zahraničia, respektíve skúsenejšími hráčkami. Toto družstvo jednoducho potrebuje skúsenosť, potrebuje vzory, aby mohlo napredovať. Takže toto je asi ten najdôležitejší posun, že už aj mladé hráčky sa majú od koho učiť. Dáva sa to dohromady, nie je to jednoduché pre trénerov ani pre dievčatá, lebo kolektív sa formoval v januári odznova. Myslím si, že sme skúsenejší a do ďalšej sezóny môžeme informácie, ktoré sme získali, pretaviť do formovania tímu,“ odpovedal Miloslav Michálik.

Náš klub pred sezónou deklaroval cieľ zopakovať umiestnenie v prvej štvorke a pobiť sa o medailu, čo sa aj podarilo, keďže pumy odohrali nadstavbovú časť v konkurencii najlepších, postúpili do semifinále a v boji o bronz favorizované Košice poriadne potrápili. „Určite nie som spokojná, chceli sme byť tretí, to bol cieľ. Nikto nemá cieľ byť štvrtý, takže určite je to sklamanie,“ oponovala kapitánka Lucia Striešová, ktorá na margo série o 3. miesto dodala: „V prvom rade som rada, že sme si dokázali vybojovať ten rozhodujúci tretí zápas, ale mrzí to. Dnes sme mohli pokojne vyhrať.“.

V čom naše pumy súperky z Košíc v sérii o bronz najviac potrápili? „Bystrica nás v tejto sérii najviac potrápila svojou bojovnosťou a odhodlaním. V podstate gro sporných lôpt – išli po nich, či už po doskoku, či po zemi a bolo vidieť, že to nám robilo veľký problém. Dokázali eliminovať naše dve kľúčové legionárky. Channon (Fluker) nemala tie pozície, na ktoré je zvyknutá a bolo to pre ňu náročné, takisto ako pre Val (Valerie-Ann Higgins). Teší ma, že sa dokázali pripojiť Slovenky, že trafili niečo aj zvonku a výkon v tomto zápase bol oveľa kolektívnejší,“ odpovedal Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice.

Fakty o zápase:

YOUNG ANGELS Košice (3.) – BK ŠKP 08 Banská Bystrica (4.)  54:39 (11:12, 24:21, 45:28), konečný stav série 2:1

Štvrtiny: 11:12, 13:9, 21:7, 9:11, TH: 4/4 (100 %) – 1/2 (50 %), trojky: 4 – 4, fauly: 10 – 11, doskoky: 45 – 37, asistencie: 12 – 11, zisky: 5 – 13, straty: 19 – 15, bloky: 3 – 4, streľba z poľa: 23/61 (37 %) – 17/61 (27 %). Rozhodovali: Zubák, Karniš, Donovalová. Diváci: 150.

Young Angels:  Higgins 10, Fluker 9 + 10 doskokov, Dulovičová 6 (2), Blanárová 4, Urbanová 2 (Rodáková 10 (2), Kristlová 9, Bohušová 2, Mikovčáková 2, Ošťádalová 0, Plavnická 0). Tréner: R. Dvorščák.

BK ŠKP 08:  Striešová 10 (2), Lambert 7 (1), Grigerová 5, Burney-Robinson 4 + 10 doskokov, Vargová 2 (Janštová 8, Holíková 3 (1), van Dalen 0, Kollárová 0, Neuschlová 0, Oborilová 0). Tréner: M. Michálik.

Autor: (bl) + bystrickepumy.sk, Foto: fb BK ŠKP 08 (Peter Jäzva Jesenský)