Olympiádu presunuli o rok, bystrickí atléti nie sú nadšení, Matej Tóth zvažuje koniec kariéry + REAKCIE

ŠPORT
0 /

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v utorok oficiálne rozhodol o odložení olympijských hier v Tokiu na rok 2021. Dôvod je pandémia nového koronavírusu. Naši banskobystrickí atléti tento krok očakávali, no väčšina z nich nadšená rozhodne nie je. Chodec Matej Tóth dokonca uvažuje o ukončení kariéry.

Japonsko navrhlo odloženie olympijských hier v Tokiu približne o rok a Medzinárodný olympijský výbor (MOV) s tým súhlasil a aj oficiálne rozhodol. Predseda japonskej vlády Šinzo Abe po utorňajšom telefonickom rozhovore s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom zdôraznil:

„Olympijské hry by sa mali uskutočniť najneskôr v lete 2021 ako dôkaz víťazstva sveta nad koronavírusom. Navrhol som teda, aby sme ich odložili približne o rok. Prezident Bach stopercentne súhlasil. „

V Tokiu sa malo predstaviť cez 11.000 športovcov z 206 krajín sveta, ktorí mali súťažiť v 33 športoch a 50 disciplínach. Rozpočet OH je vyše 12 miliárd amerických dolárov, tri mali dať sponzori z Japonska. Jednou z možností bolo, že by sa OH konali bez divákov, čo by znamenalo stratu 800 miliónov USD.

Na telefonickej konferencii sa zúčastnila aj tokijská guvernérka Juriko Koikeová, tá informovala, že napriek ročnému posunu sa podujatie bude naďalej nazývať Tokio 2020. Ide o prvé odloženie najväčšieho športového sviatku v histórii, doteraz došlo iba k ich zrušeniu počas svetových vojen, v rokoch 1916, 1940 a 1944.

Najnovšia správa sa veľmi citeľne dotýka nášho chodca, olympijského víťaza z Ria a majstra sveta na 50km Mateja Tótha, ktorý žije v meste pod Urpínom a reprezentuje Slovensko i armádnu Duklu. Pre TASR k rozhodnutiu MOV o preložení olympiády o rok povedal:

„Rozhodnutie posunúť hry je najlepšie pre väčšinu ľudí v športovom hnutí a záujmy jednotlivca musia ísť bokom pre dobro väčšiny. Hoci pre mňa to nie je dobré. Nevidím veľmi optimisticky, že by som mal absolvovať ešte ďalšiu prípravu a predĺžiť si kariéru o rok. Nehovorím ešte definitívne, že končím. Chcem si to prebrať s mojím zamestnávateľom VŠC DUKLA Banská Bystrica. Rozhodnutie neurobím sám v mojej hlave. Pokúsim sa udržať sa ešte v nejakej základnej forme, aby som prípadne mohol zareagovať ešte nejakým štartom. Je tu ešte veľa premenných, preto by som nechcel všetko len tak zavesiť na klinec. Rozhodnutie chcem dať v inom rozpoložení, v akom som teraz.“

Prinášame vám aj ostatné názory banskobystrických atlétov z VŠC DUKLA pred spomínaným rozhodnutím MOV ako ich zdokumentoval Slovenský atletický zväz na svojom oficiálnom webe:

MATEJ TÓTH, olympijský víťaz 2016, majster sveta 2016 a dvojnásobný vicemajster Európy (2014, 2018) v chôdzi na 50 km: „Podľa môjho názoru OH v Tokiu sa nebudú konať v pôvodnom termíne. S pribúdajúcimi dňami som o tom presvedčený čoraz viac. Pre mňa osobne by bolo najlepšie, ak by sa uskutočnili na jeseň, niekedy v októbri. Mal by som ešte dosť času splniť limit, a bol by ešte aj priestor na prípravu. Navyše, počasie by bolo pre vytrvalcov určite vhodnejšie ako v lete, a pritom termín by nebol veľmi vzdialený od pôvodného. Ak by olympiádu presunuli o rok, prípadne na obdobie ešte neskôr, z môjho pohľadu by bolo už asi nereálne, aby som na tokijských hrách štartoval. Olympiáda, šport a atletika je pre nás veľmi dôležitá, oveľa dôležitejšie je teraz pre ľudstvo poraziť vírus a vyrovnať sa s pandémiou. Držme si palce!“

MARTINA HRAŠNOVÁ, dvojnásobná vicemajsterka Európy (2012, 2014) a bronzová z MS 2009 v hode kladivom: „V prípade, že by sa situácia začala zlepšovať, a koncom júla by už bolo možné bezpečne cestovať, bola by som rada, keby sa OH konali v plánovanom termíne. Zrejme by sme asi nedosahovali najlepšie možné výsledky, no boli by len odraz súčasnej komplikovanej situácie a pre fanúšikov aspoň spríjemnenie náročných časov. Ak by však riziko nákazy bolo stále veľké, a bolo by nutné hry odložiť, priklonila by som sa k presunu na rok 2021, prípadne až na obdobie po úplnom odznení nákazy, keď bude svet opäť fungovať normálne a bude mať chuť baviť sa športom.“

MARCEL LOMNICKÝ, piaty na OH 2016, dvakrát ôsmy na MS (2013 a 2015) a dvakrát strieborný na Svetovej univerziáde (2011, 2013) v hode kladivom:

„Na OH sa pripravujem, ako keby sa uskutočnili v riadnom termíne. Myslím si, že budú v pôvodnom termíne od 24. júla, no možno bez divákov, a ja na ne budem pripravený na 110 percent. Ak však olympiádu zrušia, prežijem to. Venujem sa tomu, čo ma baví a napĺňa, a aj keby sme v tomto roku už nesúťažili, trénovať neprestanem. Všetkým teraz želám, aby ostali zdraví.“

MÁRIA KATERINKA CZAKOVÁ, piata na ME 2018 v chôdzi na 50 km a momentálne najlepšia slovenská chodkyňa:

„Samozrejme, bola by som veľmi rada, keby sa olympijské hry uskutočnili v riadnom termíne, avšak v situácii, aká momentálne panuje vo svete, si to neviem predstaviť. Osobne si myslím, že OH v roku 2020 sa neuskutočnia. Vo viacerých krajinách totiž športovci nemajú možnosť stopercentne trénovať, a ak by sa hry konali, bolo by to voči nim nefér. Ak by došlo k posunu hier, tak najlepšie na rok 2022, keďže teraz nik nevie, ako sa bude situácia vyvíjať, kedy budeme môcť plnohodnotne trénovať a cestovať bez obmedzení na sústredenia. Samozrejme, Svetová atletika by potom mala upraviť aj kvalifikačné pravidlá, lebo do renkingu sa počítajú len výsledky za posledných 18 mesiacov a hrozí, že v roku 2020 sa nebude súťažiť.“

MICHAL ŠKVARKA, tréner siedmej na Svetovej univerziáde 2019 a účastníčky MS 2019 v behu na 100 m prekážok Stanislavy Škvarkovej:

„Ideálne by bolo odložiť olympiádu na jeseň, čím by atléti získali ďalšie štyri mesiace na plnenie nominačných kritérií. Ak nie, tak potom by bolo vhodné usporiadať hry najneskôr o rok, keďže mnoho športovcov plánovalo ukončiť kariéru po Tokiu, no udržať formu ešte dva roky do 2022 by bolo u mnohých už asi nereálne.“

TOMÁŠ VESZELKA, strieborný na Armádnych svetových hrách 2019, šiesty na halových ME 2019 a ôsmy na ME 2018 v trojskoku: „Čo sa týka OH, bol som skeptický a vyzerá to už aj reálne tak, že hry budú preložené. Na kedy, to zatiaľ ešte nik nevie. Myslím si však, že by bolo vhodné presunúť ich na budúci rok, pretože situácia ohľadne koronavírusu je v každom štáte iná, a usporiadať OH v takejto situácii by rozhodne nebolo v duchu férové, pričom fair play je aj motto hier. Z pohľadu verejného zdravia by konanie OH v júli 2020 mohlo veľmi ľahko vyvolať ďalšiu vlnu šírenia vírusu, proti ktorému teraz bojujeme, a to by bolo maximálne neetické a nezodpovedné. Tu už šport ide na druhú koľaj, oveľa dôležitejšie sú iné veci.“

MARCEL LOPUCHOVSKÝ, tréner štvrtej na halových ME 2015 a šiestej na halových MS 2016 na 400 m Ivety Putalovej: „Olympijské hry sú obrovská a finančne nákladná akcia, ktorá sa pripravuje niekoľko rokov. Vzhľadom na to, čo sa však teraz deje vo svete, neviem si predstaviť, že by sa uskutočnili v riadnom termíne. Viem si predstaviť odklad na október, keď sa podľa štatistík pohybujú v Tokiu teploty od 22 do 24°C, čo sú podobné hodnoty ako na OH 2000 v Sydney, ktoré boli tiež na jeseň.“

MATÚŠ BUBENÍK, strieborný na Svetovej univerziáde 2015 a piaty na halových ME 2017 v skoku do výšky: „Môj názor je, že olympijské hry v roku 2020 nebudú, a ak k tomu MOV pristúpi, bude to správne rozhodnutie. Situácia vo svete naznačuje, že zavedené oparenia budú trvať dlhšiu dobu, a preto nie je reálne a ani potrebné tlačiť na to, aby sa tokijské hry uskutočnili za každú cenu. Mne osobne by sa páčilo, keby v roku 2021 zrušili MS v atletike, ME vo futbale i ďalšie podujatia a všetko by sa zakomponovalo do olympijských hier, ktoré by nadobudli ešte väčší význam.“

MIROSLAV ÚRADNÍK, bronzový na Armádnych svetových hrách 2019 a účastník ME 2018 v chôdzi na 20 km: „Mne osobne by vyhovovalo, ak by sa OH v Tokiu posunuli na koniec roka 2020. Veľmi som sa tešil, že zabojujem o moju prvú olympiádu. Verím, že situácia sa napokon upokojí, olympiáda sa uskutoční a ja o ňu úspešne zabojujem. Definitívu však vyriekne MOV a organizátorská krajina.“

Reakcie slovenských športových osobností na odloženie olympijských hier v Tokiu na rok 2021:

Anton Siekel, prezident Slovenského športového a olympijského výboru (SOŠV): „Ja osobne aj SOŠV, a hádam môžem hovoriť aj za športovcov, vítame toto rozhodnutie, pretože prináša istotu do tohto ťažkého obdobia. Nikto nepochyboval, že by sme neposlali našich športovcov do rizikového prostredia, ale bál som sa, že nebudú mať rovnaké podmienky na prípravu. Na budúci rok to budú mať organizátori veľmi ťažké, aby našli termín, a nezávidím im, ale verím, že sa podarí nájsť kompromis a OH budú sviatok športu, pretože to je ich účel. Dúfam, že o rok budú zároveň signálom, že sa nám podarilo prekonať tento ťažký rok.“

Peter Korčok, prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) a viceprezident SOŠV (inak Banskobystričan): „V súčasnej dobe je odklad určite správnym rozhodnutím. Najdôležitejšie je zdravie. Atletický svet potrebuje nielen konanie hier, ale aj to, aby sa športovci mohli na podujatie nerušene pripravovať a aby mali všetci na prípravu rovnaké podmienky. Veď miestenku na hry stále nemalo takmer 50 percent športovcov. Bolo by nespravodlivé, ak by niektorí mali šancu sa kvalifikovať a iní nie.“

Danka Barteková, strelkyňa a členka Komisie športovcov MOV: „Toto rozhodnutie bolo určite nesmierne náročné, avšak očakávané a nevyhnutné pre zdravie a bezpečnosť všetkých. Pevne dúfam, že sa mi tohtoročná sezóna presunutím hier neskončí a čoskoro sa všetci vrátime do prípravy na budúcoročné olympijské hry Tokio 2020.“

Alexander Slafkovský, vodný slalomár, člen VŠC DUKLA: „Už som sa na to psychicky pripravoval, otázka bola, kedy to oficiálne odložia. Z môjho pohľadu budeme mať aspoň o to viac času na prípravu. Určite to bolo správne rozhodnutie, nebolo by to fér a bolo by tam riziko pre zdravie ľudí.“

Jakub Grigar, vodný slalomár, člen VŠC DUKLA: „Pre mňa znamená odklad, že mám o rok viac času, aby som sa poriadne pripravil na olympiádu. Môžem popracovať na mojich slabých stránkach. Z tohto pohľadu to môžem zobrať ako výhodu.“

STANOVISKO Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV):

      „Slovenský olympijský a športový výbor bez výhrad akceptuje dohodu japonských organizátorov a Medzinárodného olympijského výboru, ktorí sa zhodli na presunutí olympijských hier 2020 v Tokiu na budúci rok. Plne súhlasíme s týmto rozhodnutím a oceňujeme ho. Veríme, že toto rozhodnutie upokojí celú športovú a olympijskú komunitu, aj verejnosť na celom svete, a že športovcom umožní pripraviť sa na olympijské hry v pokojnejšej atmosfére a naplno. Ich zdravie nebude ohrozené.
      Uvedené rozhodnutie bolo vyvolané bezprecedentnou situáciou a celosvetovou pandemickou krízou, ktorá sa nijako nedala predpokladať a nebolo v silách organizátorov hier ju nejako ovplyvniť. Rozhodnutie nepochybne zohľadňovalo aktuálne stanovisko Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), označujúce vývoj pandémie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 a ochorenia COVID-19 za akcelerovaný.
      Vývoj pandémie sa ukázal ako príliš veľký problém pre usporiadanie OH v Tokiu v pôvodnom termíne. Zdravie všetkých účastníkov aj návštevníkov hier z celého sveta by za týchto okolností mohlo byť ohrozené. Z tohto dôvodu došlo v uplynulých dňoch k veľmi rýchlej modifikácii pôvodných stanovísk japonských organizátorov hier, vlád Japonska aj metropolitného Tokia, i samotného Medzinárodného olympijského výboru a napokon k dnešnému rozhodnutiu, že hry sa uskutočnia na budúci rok, najneskôr v lete.
      Je nepochybné, že toto rozhodnutie vyvolá obrovské množstvo rokovaní, ktoré sa bude týkať všetkých národných olympijských výborov aj všetkých medzinárodných federácií letných olympijských športov. Bude nevyhnutná komplexná úprava kvalifikačných kritérií, i prehodnotenie celého kvalifikačného procesu na OH v Tokiu. Takisto bude nevyhnutná výrazná úprava budúcoročného športového kalendára. Možno bude potrebné zvážiť aj možnosť, že v niektorých olympijských športoch, ktoré na budúci rok plánovali mať svoje majstrovstvá sveta, by sa olympijské súťaže zároveň považovali za majstrovstvá sveta – tak, ako to v niektorých športoch bolo aj v minulosti. Výnimočná situácia si bude žiadať výnimočné riešenia.
      Sme si vedomí aj toho, že pre špičkových športovcov vyššieho veku, ktorí plánovali po tohtoročných olympijských hrách ukončiť kariéru, môže rozhodnutie o presune OH na budúci rok skomplikovať ich ďalšie plány. Budú musieť zvažovať, či svoju športovú kariéru predĺžia ešte o jeden rok, čo pre nich určite nebude jednoduché.
      Oceňujeme, že olympijský oheň zostane v Japonsku, kde sa práve tento týždeň mala začať štafeta po území celej hostiteľskej krajiny. Japonsko si olympijský oheň naozaj zaslúži a bude dobré, keď ho symbolicky bude zohrievať v tejto ťažkej dobe. Veríme, že keď na budúci rok plameň tohto ohňa zažiari na slávnostnom otvorení olympijských hier na Národnom štadióne v Tokiu, bude to pre celý svet symbol, že sme prekonali obrovskú krízu a že olympijské hry prekonajú každý problém.
      Fakt, že japonskí organizátori aj Medzinárodný olympijský výbor sa zhodli, že olympijské i paralympijské hry aj na budúci rok budú niesť názov Tokio 2020, bude aj po dlhých rokoch celému svetu pripomínať, že v roku 2020 ľudstvo čelilo obrovskej hrozbe a výzve, a že si s nimi poradilo.“

Autor: (job), Foto: Zdroj: TASR