Mladým športovcom na EYOF radí aj trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová

ŠPORT
1 /

Anastasia Kuzminová spolu s Matejom Tóthom zapaľovala oheň mieru na otváracom ceremoniáli EYOF 2022.  Jedna z ambasádorov podujatia sa teší, že môže mladým športovcom odovzdávať skúsenosti zo svojej bohatej a úspešnej športovej kariéry.

Zapálením ohňa mieru, ktorý z Ríma priniesla Danka Barteková, sa oficiálne v nedeľu začal letný EYOF 2022 na Slovenku. Na otváracom ceremoniáli ho zapálili dvaja slovenskí olympijskí víťazi. Tejto pocty sa ušlo aj držiteľke šiestich olympijských medailí Anastasii Kuzminovej.

„Pre mňa bol tento moment špeciálnym zážitkom. Som vďačná, že som mohla byť súčasťou otváracieho ceremoniálu tejto malej olympiády. Teší ma, že podujatie tohto charakteru zavítalo k nám na Slovensko a špeciálne do srdca našej krajiny do Banskej Bystrice,“ opísala svoje pocity z usporiadania EYOF na Slovensku olympijská víťazka z Vancouveru, Soči aj Pjongčangu.

Teším sa z toho, že spolu s Matejom Tóthom aj Dankou Bartekovou môžeme byť súčasťou tohto veľkého projektu, ktorý bol pripravovaný už dlhšie obdobie. Aj na samotnom festivale sa zapájame do rôznych akcií, môžeme vidieť rôzne súťaže. Ako ambasádori sa zúčastňujeme aj na medailových ceremoniáloch, kde máme možnosť odovzdať mladým športovcom aj pár rád, či povzbudiť ich. Pre mňa sú to momenty, ktoré som nemohla zažiť počas aktívnej kariéry. Je to pre mňa česť, ale zároveň aj výzva, pretože sa všetko snažím robiť čo najlepšie,“ povedala k svojim úlohám na festivale EYOF 2022 ruská rodáčka so slovenským pasom Nasťa Kuzminová.

Súťaže na EYOF sa prehupli do svojej druhej polovice a bývalá úspešná biatlonistka sa snaží pozrieť si čo najviac športových podujatí pod Urpínom: Včera som odovzdávala medaily na plávaní, vo večerných hodinách som bola pozrieť aj atletické preteky. Na atletike ako kráľovnej športov je fajn, že sa dá sledovať veľa disciplín na jednom mieste. V nasledujúcich dňoch sa chystám na gymnastiku aj džudo. Takisto mám niekoľko povinností aj vo fanzóne.“ 

Anastasia Kuzminová v juniorskom veku nezažila na vlastnej koži podobné podujatie, a preto je rada, že športovci, ktorí sú tu majú takúto skvelú príležitosť, k čomu ešte uviedla: „EYOF môže byť pre mnohých, z týchto mladých športovcov, veľkým odrazovým mostíkom do úspešnej olympijskej kariéry. Chcem im odkázať, že napriek tomu, že je to pre nich niečo nové, podstatné je, aby si to tu najmä užili. Aby ich neodradil prípadný neúspech, ale aby práve vďaka nemu bola ich motivácia trénovať ešte väčšia. Netreba sa nikdy uspokojiť, ale stále si dávať latku vyššie a vyššie. EYOF ako multišportové podujatie je pre nich skvelou príležitosťou, ako zažiť ten pravý pocit olympizmu, keď sa treba sústrediť na svoj vlastný výkon, no zároveň je tu aj možnosť sledovať ostatné športy a podporiť aj ďalších športovcov.

Slovensko má ako domáci tím na festivale EYOF najväčšiu výpravu v histórii, čo Kuzminovú veľmi teší: „Je to skvelé, že tu môžeme mať toľko reprezentantov, sú našou nádejou do budúcna. No a práve teraz sú vo veľmi zaujímavom veku, keď sa rozhodujú, či budú šport robiť naplno a profesionálne. Šport im, podobne ako život prináša nové výzvy a je len na nich, ako sa s nimi vyrovnajú. Ja ako skúsená športovkyňa som vždy veľmi rada, keď sa s nimi môžem porozprávať a poradiť im.“

Európsky olympijský festival mládeže 2022 v Banskej Bystrici je plný mladých športovcov, pre ktorých je naozaj neoceniteľnou skúsenosťou do budúcnosti nechať si poradiť od bývalých úspešných reprezentantov a držiteľov medailí z veľkých olympiád, ktoré mladíkov čakajú v budúcnosti.

Autor: (cb úprava), Zdroj: EYOF 2022