Ministerstvo obrany investuje do športu vo VŠC Dukla Banská Bystrica

ŠPORT
1 /

Súčasné vedenie Ministerstva obrany (MO) SR sa reálne snaží vytvoriť kvalitné podmienky pre prípravu športovcov Vojenského športového centra (VŠC) Dukla Banská Bystrica.

Potvrdzujú to aj celkovo najväčšie investície za poslednú dekádu, ktoré rezort vynaložil na výstavbu súčastí centra, ako aj modernizáciu a rekonštrukciu strojov či zariadení pre športovcov, ako o tom informovala hovorkyňa MO SR Danka Capáková.

dukla2

„Športovci nášho vojenského športového centra sú pýchou slovenského vrcholového športu a zároveň aj skvelými ambasádormi vojenského povolania v povedomí širokej verejnosti. Plne si však uvedomujeme, že pre dosahovanie vynikajúcich výkonov a reprezentácie potrebujú okrem stabilného zázemia aj moderné vybavenie,“

uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš na margo investícií, ktoré rezort vynaložil na tieto účely.

narodny atleticky stadion

Celkovo bolo za uplynulé tri roky na plnú réžiu centra a jeho športovcov, vrátane miezd, poistného, cestovných náhrad, výstavby a nákupov pozemkov, strojov, prístrojov, zariadení, techniky, náradia a ďalších výdavkov vynaložených viac ako 23 miliónov eur.

Okrem modernizácie športového vybavenia chce ministerstvo obrany podmienky športovcov skvalitniť aj rozsiahlou rekonštrukciou atletického štadióna VŠC Dukla Banská Bystrica. Ten bude po novom spĺňať súčasné technické normy, ako aj kritériá Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) pre medzinárodné a národné súťaže. Návrh na realizáciu rekonštrukcie schválila vláda SR.

petra vlhova

Členmi Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica sú viacerí olympijskí víťazi a majstri sveta. Medzi nimi aj lyžiarka Petra Vlhová, ktorá sa vo februári prvýkrát stala majsterkou sveta v zjazdovom lyžovaní v disciplíne obrovský slalom, pričom v aktuálnom Svetovom pohári v alpskom lyžovaní už má istotu druhého miesta.

nasta kuzminova a pavlina fialkova

Majsterkou sveta sa začiatkom roka stala aj trojnásobná olympijská víťazka, biatlonistka vojenského športového centra Anastasia Kuzminová v rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km. Olympijského víťaza a majstra sveta máme aj v osobe chodca Mateja Tótha, skvelú sezónu má za sebou naša ďalšia svetová biatlonostka Paulína Fialková. Celkovo získali športovci vojenského športového centra od začiatku roka 2019 už 16 pódiových umiestnení.

matej toth

Zdroj: TASR a (dem), Foto: ilustračné