2 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová sa konečne dočkala víťazstva v seriáli Svetového pohára aj v sezóne 2022/2023. Naša dvadsaťsedemročná pretekárka v utorok večer ovládla slalom v rakúskom Flachau, v ktorom bola líderkou už po prvom kole. Pre Vlhovú je to 27. triumf v SP a osemnásty v slalome. Zdolala zároveň líderku SP Mikaelu Shiffrinovú, ktorá jej dýchala na chrbát a skončila na druhom mieste.

Prvé kolo

Petra sa usadila na čele poradia po prvom kole, keď predstihla o 17 stotín Američanku Mikaelu Shiffrinovú a bola na kurze prvého víťazstva v sezóne. Na tretej priečke figurovala so stratou 58 stotín talentovaná Chorvátka Zrinka Ljutičová. Vlhová v 1. kole dokonale využila, že trať staval jej tréner Mauro Pini. So štartovým číslom 6 predviedla dynamickú jazdu a dobre zvládla aj časté zmeny rytmu. Na úvodných dvoch medzičasoch síce tesne zaostávala za Shiffrinovou, no po treťom už jazdila v zelených číslach a vedúcu priečku si udržala až do cieľa.

Vlhová pre RTVS po 1. kole uviedla:

„Nečakala som, že po prvom kole budem na prvej priečke. Som prekvapená, pretože môj pocit nebol úplne ideálny. Snažila som sa riskovať na vlnách, hrboch, kde niektoré bránky boli naozaj ťažké. Som rada, že mi to vyšlo. Takmer celú trať som išla dobre. Nemyslím si však, že to bolo najťažšie kolo za uplynulý rok či dva. Bolo to postavené slalomovo, aby sa nestalo, že niekto len tak ľahko spustí lyže, človek musel rozmýšľať. Bolo potrebné ísť niektoré bránky s rozumom a v niektorých to napáliť. Presne som vedela, ako pôjdem. Podmienky neboli ťažké, sneh je tu dobrý na lyžovanie, možno z pohľadu postavenia bránok bola trať trošku náročnejšia.“

Slovinka Ana Buciková chytila v prvom kole  „špicara“ a prvú jazdu nedokončila ani Češka Martina Dubovská.

Petra na trati 1. kola

Druhé kolo

V druhom kole dosiahla Petra Vlhová druhý najlepší čas a pripísala si na konto tretí triumf vo Flachau, premožiteľku nenašla ani v rokoch 2019 a 2020. Jazdu nezvládla tretia po prvom kole iba 18-ročná Chorvátka Zrinka Ljutičová, keď vypadla na jednej z bránok už v úvode. Mikaela Shiffrinová predviedla dobrú spoľahlivú jazdu a išla priebežne na prvé miesto. Naša Duklistka vyštartovala ako posledná a išla neustále sústredene do každej jednej z bránok. V úvode ju trošku vykoľajil jeden z organizátorov mohutným výkrikom Go, ktorý nečakala, ale náskok nad Mikaelou navýšila a až do cieľa sa držala v zelených číslach.

Pre RTVS šťastná Petra v eufórii o druhom kole vravela:

„V druhom kole to bol obrovský boj. Vedela som, že Mikaela pôjde na doraz. Ja som chcela ísť ešte viac. Dobre som sa cítila, mala som dobré nohy, aj preto som dokázala vyhrať, pretože predtým to bolo hore – dole, raz sa darilo, raz sa nedarilo. A prišlo to práve teraz vo Flachau pred toľkými ľuďmi zo Slovenska. Cítila som sa dobre pred druhým kolom, aj keď mierny stres tu bol, lebo dlho som nebola v takejto pozícii. Veľmi som chcela zvíťaziť a som šťastná že sa mi to podarilo. Vďaka patrí aj môjmu tímu, ktorý je so mnou i keď nie sú najlepšie dni.“

Naša Petra vyhrala s náskokom 43 stotín sekundy pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou, tretia skončila s mankom 85 stotín sekundy na víťazku Nemka Lena Dürrová, ktorá bola po prvom kole štvrtá, no v druhom dosiahla najlepší čas a využila zaváhanie mladej Chorvátky Zrinky Ljutičovej.

Petra po dojazde 2. kola

V cieli

Pre Petru Vlhovú je to 27. triumf v SP a osemnásty v slalome. V tomto seriáli sa naša Duklistka dostala na pódium už v 65. pretekoch, v slalome ich má na svojom konte rovných 40. Na triumf v SP čakala Vlhová desať mesiacov, predtým naposledy zvíťazila v ešte v marci vo švédskom Aare.

„Som veľmi šťastná, bol to naozaj dlhý predlhý čas. Ďakujem úžasným fanúšikom, môjmu tímu, že stáli pri mne a podporovali ma. Som šťastná že som tu vyhrala, lebo je to tu špeciálne,“

– hovorila Petra Vlhová do mikrofónu organizátorov.

Elitná slovenská lyžiarka v utorok nepripustila, aby sa Shiffrinová osamostatnila na čele historického rebríčka víťazstiev v SP medzi ženami. Spolu s krajankou Lindsey Vonnovou má na svojom konte 82 triumfov. Od absolútneho rekordu Švéda Ingemara Stenmarka ju naďalej delia štyri prvenstvá.

„Povedala som si, že jej to trošku sťažím. Som šťastná, že som Mikaelu dokázala poraziť. Všetci vidia, akú má formu, ale viem, že môžem byť lepšia, ak mi všetko vyjde. Dnes to vyšlo, takže si Mikaela na to 83. víťazstvo bude musieť počkať,“

– povedala Vlhová v prenose RTVS.

Na druhé miesto reagovala aj samotná Mikaela Shiffrinová:

„S druhým miestom som spokojná. Rovnako aj s mojím lyžovaním tu vo Flachau. Snažila som sa zvíťaziť, ale keď som videla obe jazdy Petry, tak som si povedala, že si zaslúžila dnes vyhrať. Jej druhá jazda bola naozaj výborná. Ja som rada aj za druhé miesto.“

Vlhová sa v historickom poradí žien Svetového pohára v počte prvenstiev posunula na 13. priečku, keď sa vyrovnala Nemke Marii Höflovej-Rieschovej. Preskočila dve legendy – Švajčiarku Michele Figiniovú a Slovinku Tinu Mazeovú, ktoré zhodne zaznamenali 26 prvenstiev v pretekoch SP. Pre RTVS sa k výkonu Petry vyjadril aj jej tréner Mauro Pini:

„Petra už všetko povedala a všetkým ukázala jej skutočný level lyžovania. Obe jazdy boli v jej podaní fantastické. Bolo to psychicky náročné v tejto sezóne a aj posledné týždne bolo veľmi ťažké pripraviť Petru na deň D. Bolo náročné nájsť vhodné podmienky na tréning, ale tím urobil najlepšiu prácu ako mohol a ona bola dnes skvelá. V prvom kole sme potrebovali oddeliť Petru od zvyšku pola náročnejšie postavenou traťou, bolo teda mnou postavená pre silné pretekárky. Petru bolo potrebné dostať na vyššie pozície, čo sa podarilo. Napokon sme ju dostali na najvyššiu možnú pozíciu.“

V celkovom poradí SP je líderkou Shiffrinová so ziskom 1195 bodov, druhá Vlhová v utorok jej náskok skresala o 20 bodov, no stále na ňu stráca 399 bodov. V hodnotení disciplíny vedie Američanka so ziskom 605 bodov o 135 bodov pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou, Vlhová je tretia o ďalších 10 bodov za Švajčiarkou.

VÝSLEDKY:

Nočný slalom SP žien vo Flachau:

1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:51,95, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,43, 3. Lena Dürrová (Nem.) +0,85, 4. Wendy Holdenerová (Švajč.) +1,54, 5. Paula Moltzanová (USA) +2,15, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) +2,62, 7. Hanna Aronssonová Elfmanová (Švéd.) +2,74, 8. Jessica Hilzingerová (Nem.) +2,81, 9. Emma Aicherová (Nem.) +3,11, 10. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +3,17

Celkové poradie SP (po 19 súťažiach):

1. Shiffrinová 1195, 2. VLHOVÁ 796, 3. Holdenerová 569, 4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 476, 5. Sofia Goggiová (Tal.) 470, 6. Marta Bassinová (Tal.) 460