0 /

Banskobystrickí hokejoví ´barani´ v 29. kole Tipos extraligy prehrali na domácom ľade s Nitrou tesne 1:2 už pred divákmi aj s novým trénerom Anttim Karhulom. Podali dobrý defenzívny výkon, ale vpredu sa žiaľ nedokázali dostatočne presadiť.

Duel začal príležitosťou Bubelu, po ktorej sa nám naskytla možnosť presilovej hry. V nej preveril O’Connora dobrou strelou Šoltés. Do vedenia išli už pri plnom počte hostia. Raskob vystrelil od modrej a ujal sa teč Hrnku0:1. Bystričania odpovedali v ôsmej minúte Björkungom, prvú jeho strelu z medzikružia gólman Nitry kryl, ale na druhú z rovnakého miesta už nemal nárok – 1:1. Hokejisti spod Urpína mohli pridať aj ďalší gól, ale Kabáč ani Tamáši nedokázali puk dostať medzi žrde. Zahrmelo teda na opačnej strane. ´Corgoni´ mali k dispozícii dve presilovky, v tej prvej sa ešte Raskob nepresadil, ale v druhej to vyšlo Bučekovi, ktorý bez prípravy z kruhu parádne napálil – 1:2. Necelú minútu pred prestávkou sa pokúšal Weningera pokoriť Hrnka, ale recept nenašiel.

V druhej tretine sa iba ťažko rodili šance, naši ´barani´ sa prakticky do nich vôbec nedostávali. Hráči spod Zobora mohli navýšiť skóre, ak by sa Varga presadil zblízka a počas presilovky to dobrými strelami ešte skúšali Buček, Holešinský a Rockwood. Posledne menovaný mal príležitosť aj v hre piatich proti piatim, nepresadil sa z kruhu. Gólman O´Connor mal málo práce, menšie problémy mu narobila iba koncovka Bergera z kruhu, keď sme hrali v početnej výhode.

V tretej tretine mali miernu prevahu Banskobystričania, avšak nevedeli si vypracovať vyloženú šancu. Až v 49. minúte sa v dobrej pozícii ocitol Bodnár, no O´Connora neprekvapil. Neskôr nepochodil ani voľný Šoltés z asi dvoch metrov. V závere naši hokejisti hrali v šestici bez brankára, ale nedokázali sa dostať do zakončenia. Nitra napokon umnou hrou získala tri body.

HC´05 Banská Bystrica – HK Nitra 1:2  (1:2, 0:0, 0:0)

Góly: 8. Björkung – 6. Hrnka (Raskob), 16. Buček (Holešinský, Š, Nemec). Rozhodovali: Štefik, Krajčík – Bogdaň, Janiga, vylúčení na 2. min: 5:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 741 divákov.

Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačík, Björkung, Crevier-Morin, Kostromitin, Matej Bača, Boldižár, Bdžoch – Melcher, Tamáši, Kabáč – Šoltés, Berger, G. Gabor – Michaud, Bubela, K. Jendroľ – Rákoš, Sojka, Bodnár

Nitra: O’Connor – Š. Nemec, Mezei, Raskob, Švarný, Pupák, Bodák, Rais – Holešinský, Baláž, Buček – Hrnka, Rockwood, A. Sýkora – R. Varga, Bajtek, Múčka – Drábek, Šramaty, Volko

Antti Karhula, tréner Banskej Bystrice: „Páčil sa mi nástup do prvej tretiny, v nej sme hrali dobre. Boli sme pripravení hrať naplno od prvej minúty, to sa aj dialo. Druhá tretina bola z nášho pohľadu horšia. Odovzdávali sme viac puky, nemali sme ich na našich hokejkách. V tretej tretine sme sa vrátili k veciam z tej prvej. Súpera sme nepúšťali k zakončeniu, dostal sa iba k asi dvom strelám. Škoda, že sme prehrali. Určite sa s hráčmi ešte porozprávam ohľadne druhej tretiny, teda čo sa stalo a čo ešte musíme zmeniť. Teší ma, že sa po takmer 700 dňoch vrátili fanúšikovia na zimný štadión v Banskej Bystrici. Dali hráčom energiu. Chceme ich však potešiť víťazstvami, aby boli spokojnejší. Som tu ešte krátko, nemal som možnosť vidieť mesto, ale zázemie, šatňa vyzerá veľmi dobre a čo sa týka hráčov, je tu dobrá atmosféra, pozitívna, je na čom teda stavať a verím, že sa v tabuľke posunieme nahor.“

Matej Bača, nová posila, obranca Banskej Bystrice: „Som smutný, že sme prehrali. Bol to vyrovnaný boj. Hralo sa až do poslednej sekundy. Možno stačila jedna dobrá strela a dopadlo by to inak. Oba tímy dnes dobre bránili a hrali jednoducho. Bojovalo sa o každý puk, veľa šancí teda nebolo, skoro žiadne tutovky. Zápas bol veľmi vyrovnaný. Ja som s mužstvom iba druhý deň, je tu aj nový tréner, takže sa trošku zmenila atmosféra. Každý chalan v kabíne sa chce novému trénerovi ukázať. Bojuje o každý centimeter ľadu, čo je len a len dobré. Musíme to využiť, získať nejaké body a stúpať v tabuľke.“

Alex Tamáši, útočník Banskej Bystrice: „Odohrali sme dobrý zápas. Až na druhú tretinu, v ktorej sme neboli koncentrovaní, neplnili sme dobre náš systém. Inak sme odohrali dobrý zápas, no viac sme sa mohli tlačiť do bránky a strieľať. Myslím si, že sme vytvárali tlak na ich brankára. Nám chýbal v našom útoku Alex Výhonský, ale Peter Melcher ho podľa mňa dobre zastúpil. Korčuľoval, jazdil, napádal, zrážal sa. Konečne prišli na štadión aj diváci, aspoň pár ľudí sa sem dostalo a vytvorili skvelú kulisu. Škoda, že sme ich nepotešili výhrou, ale verím, že v nedeľu zvíťazíme. Pozrieme si video z tohto zápasu, pučíme sa z neho a určite sa budeme snažiť vyvarovať chýb. Musíme sa viac tlačiť do bránky, strieľať a dávať góly.“

Samuel Buček, strelec víťazného gólu Nitry: „Od začiatku sme k tomuto zápasu pristúpili inak, než tomu bolo v utorok doma. Mňa teší gól po zohratom signáli v presilovke. Aďo Holešinský vie puk prestrčiť na mňa. Ja som sa snažil iba dobre zakončiť. Zaslúžili sme si dnes vyhrať, pretože sme bojovali celých 60 minút, jeden za jedného, zodpovedne, čo predtým nebolo. Hrali sme totiž rozlietane a robili hlúpe individuálne chyby. To sme dnes odstránili a výborným kompaktným výkonom sme získali tri body. Kľúčové bolo, že sme hrali priamočiaro dopredu, zbytočne sme sa nevracali s pukom a nestrácali ho v strednom pásme. Tým pádom sme eliminovali Banskobystričanom protiútoky, ktoré majú výborné a práve z nich nám dali u nás doma góly. Som rád, že sme to zvládli a pristúpili k duelu tak, ako sa má. Výborní boli aj diváci. Po pravde, keď si pamätáme play-off ako sme v Bystrici hrali, bola tu vždy skvelá atmosféra. Som rád, že sa diváci vrátili na štadión. Bolo to o inom, emócie u každého nás pracovali. Bolo super zahrať si pred kulisou. Bolo výborné znovu si zahrať pred ľuďmi.“

Dušan Milo, asistent trénera Nitry: „Sme radi, že chalani pristúpili k tomuto zápasu odlišne než tomu bolo v utorok doma proti Banskej Bystrici. Bolo badať, že ak dajú do hry srdce, tak hneď to inak vyzerá. Po tomto zápase nemôžeme žiadnemu hráčovi nič vyčítať. Všetci vydali zo seba maximum od brankára po posledného hráča a preto si nesieme tri body. V druhej a tretej tretine dominovali defenzívy, dobré obrany z oboch strán. Škoda, že sme v druhej tretine nenavýšili skóre zo šancí v presilovke. Aj brankári na oboch stranách si splnili svoje úlohy dobre.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský