0 /

Banskobystrickí hokejisti v 50. kole Tipsport ligy rozstrieľali posledný Liptovský Mikuláš 9:0 a zaknihovali povinné tri body už aj s novými posilami v obrane Maierom a Owensom. Čisté konto vychytal brankár Marcel Melicherčík, najproduktívnejším hráčom bol štvorbodový Cason Hohmann. Náš tím je v tabuľke stále na prvom mieste s päťbodovým náskokom pred druhým Slovanom Bratislava.

Barani sa do Liptákov poriadne zahryzli už od úvodu. Hoci viacerí naši kľúčoví hokejisti dostali voľno, na ľade to bola jednoznačná záležitosť lídra súťaže. V druhej minúte ešte neuspel zblízka Gabor, v štvrtej strieľal Ďatelinka do žŕdky, no v šiestej už Romančík v bránke kapituloval. Hrali sme presilovku, z troch metrov zakončoval Hickmott a puk od Samuela Mlynaroviča išiel medzi žrde – 1:0. O minútu na to si z pravej strany nakorčuľoval pred gólmana Mikuláša Fafrák, no nepokoril ho. Podarilo sa to až v desiatej minúte opäť Samuelovi Mlynarovičovi, znovu v presilovke tentoraz z ľavej strany mieril do odkrytej svätyne Romančíka – 2:0. Ubehlo iba tridsať sekúnd a bolo 3:0. Po Róthovej prihrávke stačilo Gilbertovi Gaborovi iba nastaviť hokejku pred bránkou a pohladiť ňou puk. O ďalších 31 sekúnd sa ujala delovka Ivana Ďatelinku spoza kruhu – 4:0 a prešlo len 22 sekúnd a na 5:0 zvýšil po prihrávke Giertla pri pravej žŕdke pohotový Adam Žiak. Súper bol zrelý na uterák. inkasovali štyri góly za 83 sekúnd! V ďalšej časti hry ustál šance Hohmanna a Šoltésa, no do prestávky Bystričania ešte pridali šiesty zásah. Postaral sa oň Cason Hohmann, ktorý tečoval strelu Brejčáka od modrej – 6:0.

V strednom dejstve dostali väčší priestor na ľade naše tretie a štvrté formácie, no Liptáci sa nedokázali pozviechať z črtajúceho sa debaklu. Prvý gól za ´baranov´ sa snažil zaknihovať Giertl, zblízka stroskotal na Romančíkovi. Potom sa do úniku dostal Kriška, ktorý do Bystrice prišiel práve z Liptovského Mikuláša, no bol faulovaný. Následnú presilovku hokejisti spod Urpína využili, z medzikružia strieľal presne Jordan Hickmott7:0. V polovici stretnutia mal na hokejke hetrik Mlynarovič, ale brankár hostí v poslednej chvíli zasiahol na čiare. Súper pohrozil Lištiakom, vychladený Melicherčík medzi našimi žrďami dobre zasiahol. V 37. minúte bol Mlynarovič sám pred Romančíkom, opäť šancu nevyužil. Podarilo sa to napokon až Patrikovi Lamperovi, ku ktorému sa odrazil puk a zblízka ho upratal do bránky – 8:0.

Na začiatku tretej tretiny mohol z piatej strely svojho mužstva docieliť aspoň čestný zásah Vybíral, gólman HC ´05 bol proti. Na opačnej strane sa nepresadil z dobrej pozície Šoltés a Bystričania potom nevyužili dve presilovky v rade, najväčšiu možnosť mal Mlynarovič. Mrzieť ich to však príliš nemuselo, pretože deviaty gól pridal v 52. minúte voľný Martin Kriška, zakončoval do odkrytej bránky a keďže presný zásah zaznamenal proti svojmu bývalému klubu, neoslavoval ho patričným spôsobom – 9:0. Diváci si potom pýtali desiaty gól, ale majster nevyužil tretiu početnú výhodu v tretej tretine. Až po nej mali šance Hohmann a Mlynarovič, Romančík mal aj kus šťastia. Hostia pohrozili znovu iba Lištiakom, no Melicherčík si udržal čisté konto. Podržal náš tím hlavne na konci stretnutia počas jedinej presilovky Liptovského Mikuláša.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 9:0 (6:0, 2:0, 1:0)

Góly: 6. Mlynarovič (Hickmott, Hohmann), 10. Mlynarovič (Hohmann, Ihnačák), 10. Gabor (Róth, Fafrák), 11. Ďatelinka (Lamper, Nemčík), 11. Žiak (Giertl, L. Lunter), 19. Hohmann (J. Brejčák, Hickmott), 25. Hickmott (Hohmann, Southorn), 39. Lamper (Ďatelinka, Gabor), 52. Kriška (Fafrák, J. Brejčák)

Rozhodovali: M. Novák (SR), Rencz (Maď.) – Valo (SR), Soltész (Maď.)., vylúčení na dve min.: 1:6, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2339.

Banská Bystrica: Melicherčík  – J. Brejčák, Southorn, Ďatelinka, Nemčík, Owens, Maier, Žiak – Hohmann, Hickmott, Kriška – Lamper, Ihnačák (do 37. min), Šoltés – Gabor, Mlynarovič, Fafrák – L. Lunter, Giertl, Róth

L. Mikuláš: Romančík – Kramár (do 20. min.), Smutný, J. Nemec, Michal Roman, Mezovský, S. Droppa – M. Surový, Tamáši, Michalík – Oško, Piatka, Vybíral – Haluška, Uhrík, Nechaj – Dlugoš (do 20. min), Lištiak

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Pred zápasom sme veľa hovorili o tom, že nemôžeme Mikuláš podceniť. Hrali sme s týmto súperom doposiaľ vždy tesné stretnutia. Museli sme sa hlavne dobre mentálne pripraviť, aby to nebola dlhá a ťažká noc po zápase. Moji hráči sa k tomu postavili profesionálne. Využili sme hneď prvé dve presilovky, dostali sme sa tak do zápasu a pridali sme i ďalšie góly. Mikuláš nám už potom nestíhal. Bola to naozaj ofenzívna explózia. Fantastickú ofenzívu a forčeking v prvej tretine sme predviedli v druhom zápase po sebe. Skvele sme si posúvali puk, v útočnej tretine sme boli naozaj rýchli a musím povedať, že sa nás určite ťažko bránilo. Musím dať veľký kredit všetkým hráčov, pretože sa k zápasu postavili veľmi profesionálne. Všetci odviedli skvelú prácu, no je to len jeden zápas. Ďalší zápas bude ťažký, musíme sa na to pripraviť. Určite nás ešte v nadstavbe aj v play-off čakajú ťažké zápasy.“

Anton Tomko, tréner L. Mikuláša: „Banskobystričania od začiatku nastúpili do zápasu koncentrovane. Bolo badať veľký rozdiel medzi týmito mužstvami. Domáci hokejisti hrajú v tíme o ´fleky´. Bojovali od začiatku, aby si vydobyli miesto v zostave. My nemáme koho postaviť na ľad, navyše sa nám v prvej tretine zranili dvaja obrancovia. Museli sme to riešiť stiahnutím útočníka do obrany. Nehrali sme však to, čo sme chceli hrať. Vyrobili sme v prvej tretine dva fauly a za obe nás Banská Bystrica potrestala v presilovkách. Prišiel tretí gól a domáci sa upokojili, narástli im krídla, začali útočiť, predviedli pekné akcie. My sme najmä pohybovo nestíhali. Môžem teda iba pogratulovať súperovi k dnešnému víťazstvu.“

Cason Hohmann, najproduktívnejší hráč B. Bystrice v zápase (1+3): „Mali sme dobrý vstup do zápasu, v prvej tretine sme dali šesť gólov, odohrali sme ju skvele. To rozhodlo o osude tohto zápasu. Sme radi za toto vysoké víťazstvo, ale rozhodne sa nemôžeme teraz uspokojiť. V ďalších zápasoch to samo od seba nepôjde. Čo sa týka mojej dnešnej produktovity, je to super, ale nemôžem poľaviť. Prídu oveľa náročnejšie zápasy a aj v nich musím byť produktívny. Nemôžem sa teraz uspokojiť s týmito priaznivými štatistikami.“

Samuel Mlynarovič, autor dvoch úvodných gólov Banskej Bystrice: „Hlavne nám hneď od začiatku zápasu vyšli presilovky a v jedenástej minúte to už bolo 5:0. Mikuláš v tej zostave akej prišiel už nemohol vzdorovať našej kvalite. Celý zápas sa odohrával v duchu našej dominancie. Mrzí ma to vylúčenie na konci stretnutia. Mali sme šancí aj na viac než desať gólov. Mal som dnes zarobené aj na hetrik, nevyužil som veľa šancí, najmä v druhej tretine, ale aj v tretej, neskóroval som ani pred prázdnou bránkou. Asi to tak malo byť. Nepodarilo sa mi streliť ten tretí gól, škoda. Už som mal v bystrickom mužstve dvojgólové zápisy, chcel som to zlomiť. Bohužiaľ sa mi to nepodarilo, ale všetko je ako má byť.“

Samuela podpichovali spoluhráči v šatni, že nechcel dať tretí gól, aby neplatil za hetrik, na to im náš dvojgólový strelec odkázal: „Odkazujem im, že v play-off dám tri (úsmev).“

Marcel Melicherčík, brankár B. Bystrice, čisté konto v zápase: „Ani neviem, či to bolo moje najľahšie čisté konto, neviem presne koľko som ich mal. Boli tam puky, ktoré sa stratia, nejaké bloky, ktoré môžu skončiť v bránke. Človek to nemá úplne vo svojich rukách. Chlapci pred mnou však odviedli taktiež skvelú robotu, takže to bolo asi z tých ľahších čistých kont. Toto sú však pre brankárov veľmi nepríjemné zápasy. Pred stretnutím sa dobre rozcvičíte, nahecujete na duel a zrazu na vás ide minimum striel. Je to ťažké, no čo ma teší je, že chlapci aspoň dávajú góly. Keďže sa im darí, o to je to lepšie pre brankára. Sme teda i po dnešku stále prví, ale ideme od zápasu k zápasu. Sústredíme sa poctivo na každý duel, aj toto sú tri body také isté ako boli v piatok či v utorok. To, čo bolo sa už neráta, treba hrať ďalej poctivo a výsledky sa dostavia.“

Martin Kriška, presadil sa v dvoch zápasoch za B. Bystricu v rade, bývalý kapitán L. Mikuláša: „Bolo to pre mňa špecifické stretnutie. Ani neviem koľko rokov dohromady som hral za Liptovský Mikuláš. Aj ten gól bol špecifický, na jednej strane ma tešil, že som ho dal, no dal som ho proti kamarátom. Momentálne som v Banskej Bystrici a musím sa tešiť z bystrického úspechu. Mne bolo tých chalanov z Mikuláša ľúto už keď bolo 8:0. Mali sme tam ešte nejaké šance. Mne to tam padlo, je to hokej. Každý zápas je iný, mňa teší, že som dal v dvoch zápasoch v rade po góle, no to nie je dôležité. Dôležitý je úspech celého tímu a to, že tri body zostávajú doma.“

Christoper Owens, nový obranca Banskej Bystrice: „Bol to skvelý debut, perfektný výsledok. Ja som sa cítil celkom dobre. Dlhšie som nehral, potreboval som pár striedaní, no bolo to dobré. Snažím sa hrať s pukom, rozohrávať. Takisto vyvažovať prácu v defenzíve aj ofenzíve. Počul som o Banskej Bystrici samé pozitívne veci. Túto ponuku som musel prijať. Chystám sa pomôcť svojim dielom na ceste k titulu. Poznal som Jordona Southorna, inak ale nikoho.“

Zaujímavosťou je, že Banská Bystrica ešte nikdy nedala desať gólov súperovi v najvyššej súťaži. Skoro na deň pred siedmimi rokmi 17. februára 2013 sme prehrali v Skalici o deväť gólov (1:10), teraz sme 16. februára 2020 pre zmenu o deväť gólov vyhrali (9:0).

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová