1 /

Banskobystrickí hokejisti sa v utorok večer predstavili vo Zvolene domácim priaznivcom v tomto regióne poslednýkrát pred ligou, a to na dlhší čas, keďže prvých 22 kôl odohrajú na ľade súperov. Sily sme si zmerali s Popradom a herne sme sklamali. Na vlaňajšieho vicemajstra sme nestačili a prehrali s ním 1:4. V generálke pred ligou sa však s Podtatrancami ešte stretneme u nich v piatok 17. septembra.

Prvá tretina patrila Popradčanom. Boli od začiatku lepší, i keď v prvej polminútke sme mali možnosť otvoriť skóre. Po buly strieľal Mistele, potom ešte Breton a z dorážky zblízka Fafrák, gólman spod Tatier podržal svoj tím. Potom si vytvárali šance iba súper, z ktorých na naše šťastie premenili iba jednu. A to hneď v tretej minúte, kedy od modrej pri mantineli naservíroval Skokan parádnu prihrávku do stredu útočnej tretiny na rýchlo korčuľujúceho Livingstona a ten sa zoči – voči Gajanovi nemýlil – 0:1. Následne ušiel našej obrane Šišovský, ale únik nepretavil do druhého gólu. My sme nevyužili početnú výhodu a potom na opačnej strane hral Poprad dokonca presilovku piatich proti trom v trvaní 75 sekúnd, ale až keď sme boli v štyroch pohrozil, v závare pred bránkou sa ocitli Dalhuisen a Bjalončík, túto situáciu sme ustáli. Podtatranci mali neskôr v oslabení veľkú šancu, dostali sa do prečíslenia dvoch na jedného, Vandas pekne prihral Bjalončíkovi, ale ten pred Gajanom stroskotal. Často sme boli vylučovaní a v závere prvého dejstva sme na to mohli doplatiť. ´Kamzíci´ hrali až dvakrát v početnej výhode v rade a 23 sekúnd pred prestávkou sa ocitol pred našou odkrytou bránkou Šišovský, v poslednej chvíli zasiahol premiestňujúci sa Gajan.

Druhú tretinu začali ´barani´ rezko, zrejme si niečo povedali v kabíne a prvých päť minút sa dalo na to pozerať. Už po pár sekundách Mistele pravej strany pekne prihral pred bránku Ihnačákovi a ten v tutovke z metra pred Vallušom neuspel, mladý gólman Popradu skvele zakročil hokejkou. Zaujal i pekný prienik Bubelu, ktorý poriadne preveril brankára hostí. Náš súper však postupne ožíval a aj on sa snažil o zakončenia, napríklad Bjalončík to skúšal z medzikružia, Gajan sa musel mať na pozore. My sme ešte pohrozili Tamášim z pravej strany, opäť zasiahol Valluš hokejkou, na opačnej strane v identickej situácii zakončoval počas presilovky mladý Mešár, úradovala tentoraz lapačka gólmana HC ´05. Bystričania potom nevyužili dlhšiu početnú výhodu, z toho až 45 sekúnd piatich proti trom, keď žiaľ ani nevystrelili medzi žrde či aspoň povedľa nich. Až tretie vylúčenie Podtatrancov sme vytrestali. V 37. minúte Dávid Šoltés spomedzi kruhov švihom napriahol a zavesil puk pod hornú žŕdku – 1:1. Vyrovnávajúci zásah nás nabudil a do prestávky mohli strhnúť vedenie na našu stranu Berger a Fossier, no obaja zblízka na mladíka Valluša nevyzreli.

Na začiatku tretej tretiny mal šance Poprad. K Svitanovi sa dostal odrazený puk, ocitol sa sám pred našim brankárom, ale bekhendový blafák neplatil na Gajana. Neskôr to skúšal pohotovo Handlovský z asi dvoch metrov, ani on nepridal druhý gól svojho tímu. Podarilo sa to až v 46. minúte počas presilovky Basarabovi, keď z kruhu švihom prestrelil brankára HC ´05 – 1:2. Podobná situácia sa zopakovala o tri minúty neskôr. ´Kamzíci´ hrali v štyroch proti trom a Drgoň bez prípravy z kruhu zvýšil na 1:3. My sme ešte potom v presilovke hrozili tečami, ale chýbala vyslovene vyložená príležitosť. V 54. minúte upútala divákov bitka nášho Brejčáka s Dalhuisenom, vyznela v prospech bystrického obrancu, obaja ´kohúti´ však išli predčasne pod sprchy. Následne sa hokejisti spod Urpína ešte snažili niečo  s výsledkom urobiť, odvolali brankára, no hra v šestici im nevyšla, pretože sa do našej opustenej svätyne trafil už v 56. minúte zo stredného pásma Basaraba1:4. Bolo teda vymaľované, nič na tom nezmenil ani bekhend Bergera zblízka pred Vallušom. Súper vyhral vo Zvolena nad nami zaslúžene.

HC ´05 Banská Bystrica – HK Poprad 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)

Góly: 37. Šoltés (Ihnačák) – 3. Livingston (Skokan), 46. Basaraba (Livingston, Svitana), 49. Drgoň (Svitana, Skokan), 56. Basaraba (Šišovský, Rymsha). Rozhodovali: Píšťanský, Rojík – Hanko, Šebeň. Vylúčení na dve min.: 10:8. Vyššie tresty: 54. Brejčák 10 + DKZ – 54. Livingston 10 + DKZ (obaja za hrubosť). Presilovky: 1:2. Oslabenia: 0:0.

HC ´05: Gajan – Breton, J. Brejčák, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Crevier-Morin, Bdžoch – Mistele, Ihnačák, Fafrák – Fossier, Berger, Šoltés – Vašaš, Bubela, G. Gabor – Výhonský, Tamáši, Kabáč – Galbavý

HK Poprad: Valluš – Drgoň, D. Brejčák, Rymsha, Dalhuisen, Ulrych, Demo, Nahálka – Svitana, Skokan, Livingston – Vandas, Bjalončík, Šišovský – Mešár, Bortňák, Handlovský – Valigura, Basaraba, Šotek – Dzivjak

Ivan Droppa, asistent trénera Banskej Bystrice: „Všetky činnosti musíme zjednodušiť. Musíme oveľa viac komunikovať, najmä vo vlastnej tretine. Streľba na bránku je nedostatočná, veď v prvých dvoch tretinách to bolo tuším iba 16 striel. To je málo na to, aby sme pomýšľali na lepší výsledok. Základom je však zjednodušiť hru. Inkasovali sme dva góly v oslabení. Ak nerobíte veci jednoducho, tak príde aj k faulom a rovnako tak i k chybám. Potom to už niekto musí zachraňovať. Verím, že odveta v Poprade bude v piatok iná, aby sme išli do sezóny s dobrým pocitom, dobre sa nastavili. Nemôžeme riešiť situácie zložito, lebo tým pádom sa dostávame pod tlak. Mali sme i veľa strát puku a z toho plynie aj únava, súper nás následne melie dvadsať – tridsať sekúnd v našej tretine a z toho vyplývajú ďalšie chyby. Z únavy a chýb plynú i vylúčenia. Súper hral dobre, to musíme uznať, ale my sme nehrali tak, ako sme mali.“

Ivan Ďatelinka, obranca Banskej Bystrice: „Boli sme zle nastavení na tento zápas. Spravili sme možno len slabú polovičku z toho, čo sme mali a čo nám bolo povedané. Nekorčuľovali sme dobre. Poprad nás prehrával, málo sme strieľali na bránku, v tomto bol najväčší rozdiel medzi nami a súperom. Nechceme sa na nič vyhovárať. Chceli sme k tomuto zápasu pristúpiť ako k ligovému. To nám nevyšlo. Chvalabohu, že je to ešte príprava, že nejde o body. Je veľa vecí, na ktorých treba ešte robiť. Mali sme aj veľa vylúčených, Podtatranci využili svoje presilovky a mali aj veľa prečíslení. Nefunguje nám obrana tak, ako by sme chceli. Strácame i priveľa pukov na modrej čiare. Treba lepšie rozhodnutie, buď nahodiť to alebo potiahnuť. Je tam viac tých aspektov. Nemáme však zlé mužstvo, máme dobrých hráčov i skúsených, musíme sa len dať dokopy. Nelámeme žiadnu palicu pred ligou, to určite nie, len si musíme uvedomiť čo chceme hrať a akým spôsobom. Každý musí vedieť čo má robiť na tom ľade. A to je prvoradé. Ak budeme robiť to, čo vyžaduje tréner, tak výsledky prídu.“

David Šoltés, strelec nášho jediného gólu: „Mrzí nás táto prehra. Po našom vyrovnávajúcom góle sme si mysleli, že sa zmení náš obraz hry, ale inkasovali sme v tretej tretine dva góly z presiloviek. Dosť nám berú vylúčenia sily, nemôžeme byť často vylučovaní. Je to síce ešte iba príprava, ale musíme si dať na to pozor, aby sme sa v lige vyvarovali faulov, lebo nám to berie fakt veľa síl a nie sme ani v tempe. Už v podstate o týždeň začína sezóna, vraveli sme si v šatni, že musíme k tomuto zápasu aj tak pristúpiť. S Popradom sa budeme často stretávať v lige, takže sme mali hrať na sto percent, no nevyšlo nám to. Dúfam, že v Poprade v piatok predvedieme lepší výkon. Niektorí chalani prišli do mužstva len pred pár dňami, musíme sa s nimi zohrať, nie je to stopercentné, no máme ešte pár dní do ligy, odohráme ešte jeden zápas a pozrieme si i nejaké videá, aby sme sa dobre pripravili na úvodný ligový duel.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský