0 /

Naši hokejoví barani v 11. kole Tipsport ligy zdolali na domácom ľade Duklu Michalovce 2:1 po predĺžení. Získali tak dva body, hoci sa iba ťažko presadzovali proti dôslednej hre súpera. Ten produkoval pod taktovkou bývalého trénera Banskej Bystrice Mira Chudého podobný štýl hokeja ako my.

Bystričania mali dobrý nástup do zápasu, už v 29 sekunde mohli ísť do vedenia, ale Jääskelainen neuspel zoči – voči Surákovi, ktorý nahradil medzi žrďami Trenčana a skvele zasiahol. Michalovce hrali potom dve presilovky v rade, pohrozili na konci prvej, veľkú šancu mal zblízka Linet a následne z dorážky Giľák, náš brankár Beskorowany tiež ukázal svoje kvality. Barani často chybovali v rozohrávkach v obrannom pásme, ale hostia z toho neťažili. Mohli využiť iba chybu Nemčíka na modrej čiare, keď sa rútil na gólmana HC ´05 Galamboš, no ani jemu sa nepodarilo skórovať. V závere prvej tretiny si vytvorili Banskobystričania v presilovke tlak, no vyložená šanca absentovala.

Skóre sa menilo na začiatku druhej tretiny. Pri avizovanom vylúčení hráča hostí predviedol pekný prienik Miloš Bubela a z medzikružia poslal i so šťastím puk za Suráka – 1:0. Vzápätí mohli Michalovce odpovedať, ale Borov sám pred Beskorowanym neuspel. Na opačnej strane Hickmott nezasunul puk do odkrytej bránky, skúšal to opäť aj Bubela z medzikružia. Viac z hry i šancí však mala Dukla, ale Lalancette, Linet a ani Mašlonka nevyzreli na výborného gólmana HC ´05.

Hostia napokon vyrovnali na začiatku tretej tretiny. Po vyhratom buly od modrej vystrelil Mike Dalhuisen a puk sa odrazil od zadného mantinelu nešťastne do ruky Beskorowanyho, odkiaľ putoval do bránky – 1:1. V 44. minúte sa rozbilo plexisklo a pod Urpínom sa desať minút nehralo. Zatiaľ diváci na štadióne sympaticky zatlieskali trénerovi Chudému, ktorý kedysi pôsobil práve v bystrickom mužstve. Ďalší zaujímavý moment prišiel až v 51. minúte. Michalovce mohli ísť do vedenia po veľkej šanci Safaraleyeva a následne strele Novického od modrej čiary, puk sa takmer dostal za nášho brankára. Ten mal aj kus šťastia. Duel však napokon dospel do predĺženia, v ktorom rozhodol o víťazstve Banskej Bystrice v 62. minúte pekným prienikom a strelou do vinkla z ľavého kruhu Jordan Hickmott – 2:1.

Po tomto víťazstve sa hokejisti HCˇ05 iClinic Banská Bystrica prepracovali na priebežné 1. miesto tabuľky Tipsport ligy. Najbližšie v nedeľu 13. októbra hráme vonku s Nitrou.

HC’05 iClinic Banská Bystrica –  HK Dukla Ingema Michalovce 2:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)

Góly: 21. Bubela, 62. Hickmott (Southorn) – 42. Dalhuisen (Toma, Chalupa)

Rozhodovali: Goga (SR), A. Nagy (Maď.) – Kacej (SR), Soltész (Maď.), vylúčení na 2 min.: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2357.

Banská Bystrica: Beskorowany – Southorn, Mihálik, J. Brejčák, Ďatelinka, Biro, Nemčík, Petrinec – Jääskelainen, Hickmott, M. Lunter – Lamper, Bubela, Šoltés – Bartánus, A. Šťastný, Fafrák – Róth, Gabor, Kabáč

Michalovce: Surák – Kolba, Dalhuisen, Ventelä, Vorobyev, Novický, Hančák, Zekucia – Mašlonka, Lalancette, Juusela – Giľák, Linet, Safaraleyev – Borov, Galamboš, Hričina – Hamráček, Toma, Chalupa – Hvila (od 41. min)

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Michalovce nám nedovolili vychádzať z tretiny s pukom na našich hokejkách, veľmi dobre forčekovali. Hrali systém, ktorý na nás platil. My sme veľmi veľa času hrali v našej tretine. Musíme sa v tomto zlepšiť a budeme sa tomu venovať aj v tréningoch. Zápas sa skončil v riadnom hracom čase 1:1, nebolo to podľa našich predstáv. Súper nám však nedovolil hrať našu typickú hru. Musíme sa vrátiť k našej identite, teda k tomu, čo chceme hrať. V tomto zápase sme veľa skúšali niečo robiť s pukom v strednom pásme. Musíme to viac nahadzovať dopredu a ísť za pukom, získať ho znovu. Čo sa týka Mitcha Wahla, už za nás nenastúpi, ale je to otázka na vedenie klubu.“

Peter Bartoš, asistent trénera Michaloviec: „Myslím si, že diváci videli zaujímavý hokej. My sme radi aj za zisk jedného bodu, ale mrzí nás, že sme nevyužili viac šancí, do ktorých sme sa dostali. Chlapcov sme pochválili, aj keď prehrali v predĺžení, pretože podali dobrý výkon. Dodržali všetky veci, ktoré sme si povedali. Najdôležitejšie bolo nepustiť domácich do nátlakovej hry a dostať sa tak pod tlak, to sa nám podarilo. Mužstvo od brankára až po posledného hráča podalo zodpovedný výkon.“

Jordan Hickmott, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Bol to veľmi ťažký, fyzicky náročný zápas. Súper hral veľmi dobre, tvrdo, zviedli sme množstvo osobných súbojov. Sme teda veľmi radi, že sme vyhrali. Aj keď iba v predĺžení. Čo sa týka môjho gólu, išiel som do útočného pásma zo strany, no zrazu sa mi otvoril priestor. Videl som, že môžem zakončiť, skúsil som to a vyšlo mi to. Chcel som to takto zakončiť, videl, som že tam je otvorený priestor a bol z toho pekný gól. Hlavné je, že je aj víťazný.“

Miloš Bubela, autor prvého gólu Banskej Bystrice: „Som rád, že som sa presadil, puk tam doskackal. Bol to ťažký zápas pre oba tímy, lebo obaja hráme podobný štýl hokeja. Veľa korčuliarsky, veľa telom, veľa na puku a hokejkami. Zlomili sme to však na našu stranu, máme v mužstve rozdielových hráčov, ktorí to v hre troch proti trom vedia zobrať na seba. Ja sa od zápasu k zápasu lepším po návrate na ľad po zranení. Cítim sa už dobre, chýbalo mi zápasové tempo. Postupne sa do toho dostávam, čomu som rád.“

Filip Surák, brankár Michaloviec: „Mali sme tam kopec šancí, no nejako nám to na ihriskách súperov nepadá, čo je škoda. Mali sme tam aj prečíslenia, ale klobúk dole pred chlapcami, odohrali výborný zápas. Ja som sa chytil hneď na začiatku dobrým zákrokom. To bolo dôležité. Našťastie som dobre zasiahol a dostal sa tak razom do zápasu. Začiatok druhej tretiny mi trošku ušiel, dostal som smolný gól, ale inak sme hrali parádne, bránili sme dobre, vracali sme sa a domáci si tak nevypracovali veľa čistých šancí. Ten gól v predĺžení, pozriem si to na videu, či to bolo nechytateľné, alebo som mohol niečo inak urobiť., Škoda toho, chcel som vychytať v bránke prvé víťazstvo v mojom druhom zápase za Michalovce.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová a Marek Rakovský