1 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali piaty štvrťfinálový duel play-off Tipos extraligy, keď na svojom ľade zdolali Spišskú Novu Ves 4:1 a ujali sa tak v sérii hranej na štyri víťazstvá vedenia 3:2. O postupe do semifinále môžu rozhodnúť už v sobotu na štadióne súpera.

Pod Urpínom sa všetko podstatné udialo v úvodných desiatich minútach. Už v 28 sekunde využili ´barani´ presilovku, keď sa po strele Gašpara odrazil puk od tela Alexa Výhonského a bolo 1:0. V štvrtej minúte pálil Cormier z kruhu do žŕdky a puk upratal za chrbtom Melicherčíka do bránky dôrazný Jakub Urbánek2:0. A tento náš útočník uspel aj v desiatej minúte počas ďalšej presilovky, keď predtým početnú výhodu nezvládli hostia. Po strele Gašpara odrazený puk od mantinelu zamietol medzi žrde, dobrú prácu tam odviedol aj Výhonský a bolo 3:0. Melicherčík sa porúčal na striedačku, nahradil ho Surák. Do prestávky sa už stav nemenil, dobrú možnosť mal iba Spišiak Majdan z kruhu a hostia nevyužili ani druhú početnú výhodu piatich proti štyrom.

V druhej tretine gól nepadol. Najprv mal šancu La Porte zblízka, neznížil stav. Následne hrali Bystričania až štvorminútovú presilovku a v nej neuspeli v predbránkovom priestore Kabáč, Bíreš a Výhonský. Dôležité bolo, že Spišiaci príliš nehrozili ani počas ich tretej početnej výhody v zápase. Po jej konci sa pokúšal pridať ďalší gól aktívny Výhonský z kruhu, Surák bol na mieste. Dôležitý zákrok predviedol aj Sedláček medzi žrďami, keď sa pred ním ocitol v tutovke Rapáč.

Spišiaci znížili až na začiatku tretej tretiny. Z medzikružia sa presadil Oullet-Beaudry presnou strelou k žrdi – 3:1. Potom zaujala bitka Rapáča s Ďatelinkom. Vznikla po strele Bortňáka, keď puk zostal za Sedláčkom, no ten ho napokon stihol prikryť pred dotieravým Rapáčom. Dôležitý moment prišiel v 50. minúte. Hostí umlčal voľný obranca ´baranov´ Patrik Luža z kruhu gólom na 4:1, keď mu puk od zadného mantinelu naservíroval ako na podnose Výhonský. Spišiaci sa ešte pokúsili odvolať päť minút pred koncom brankára, hrali v šestici, no Gabor do prázdnej svätyne hostí neskóroval, dvaja hráči súpera sa do nej obetavo hodili a Sedláček na druhej strane sa musel mať na pozore najmä pri dvoch nebezpečných koncovkách La Porteho. V závere duelu sa na trestnú lavicu porúčal Bortňák, ktorý skákal so zdvihnutou hokejkou pred Sedláčkom ako v cirkuse, bol za to odmenený dvoma minútami a o osude duelu tak bolo definitívne rozhodnuté.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 4:1 (3:0, 0:0, 1:1) – stav série 3:2 /hrá sa na 4 víťazstvá/

Góly: 1. Výhonský (Gašpar), 4. Urbánek (Cormier, Ryczek), 10. Urbánek (Gašpar, Bačik), 50. Luža (Výhonský) – 42. Oullet-Beaudry (Rapáč, Verbeek). Rozhodovali: Štefik, Hronský – Synek, D. Konc ml., vylúčení na dve min.: 4:6, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2468.

Banská Bystrica: Sedláček – Bačik, Luža, Cormier, Ryczek, Ďatelinka, Holenda – Jendek, G. Gabor, Kabáč – Výhonský, Tamáši, Gašpar – Šoltés, Kontos, Watling – Urbánek, Bíreš, J. Sukeľ

Spišská Nová Ves: Melicherčík (10. Surák) – Ališauskas, Žiak, Oullet-Beaudry, Ulander, J. Valach, Romaňák, Groch – Rapáč, Bortňák, Vandas – La Porte, Vartovník, Verbeek – Džugan, Kerbashian, Majdan – Giľák, Miklucha, Réway.

Doug Sheddeen, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme skvelý štart do zápasu, čo bolo veľmi dôležité. Lajna Gabora vyvinula tlak na súpera, získali sme presilovku, tú sme využili. Presilovky aj oslabenia boli skvelé, hlavne presilovky musím pochváliť. Zmenili sme nejaké veci, dali pred bránku väčších hráčov a vyšlo nám to. Pracovali sme na tom v tréningu včera, chceli sme mať dominanciu pred bránkou, vyhrávať tam súboje a dorážať puky. Musím pochváliť viacero hráčov, aj Gašpara, ktorého som kritizoval, ale vieme, že má talent a že keď hrá so správnou energiou, tak pomáha tímu. Urbánek je dielikom skladačky, pri ktorom asi každý od neho očakával omnoho viac, vrátane mňa. Ide o veľkého chlapa s dávkou talentu. V minulom zápase som ho posadil, teraz sa vrátil do presilovkovej formácie a odpovedal tým najlepším možným spôsobom. Dúfam, že ho to vystrelí na mesiac. Musíme byť pripravený na šiesty zápas, ktorý  môže byť rozhodujúci. Toto je play-off a my musíme tvrdo makať v každom jednom striedaní.“

Alex Výhonský strelec prvého gólu, na štvrtý prihral, pri treťom zmiatol brankára: „Mali sme v úvode trochu šťastia. Vyplynulo to z hry. Bolo tam vylúčenie a tú presilovku sme cvičili od rána a triafalo nás to tam. Takže aj trochu so šťastím sme viedli, aj od brucha sa to odrazilo, potom Urbánek dorážal dvakrát. Do play-off patria aj špinavé góly. Myslím si, že tam je naša cesta. Ukázalo sa, že presilovky a oslabenia sú v takýchto dueloch kľúčové. Tento výsledok nič neznamená. Musíme si vyčistiť hlavy a zodpovedne sa pripraviť na ten posledný krôčik , ktorý nás čaká v Spišskej No vej Vsi. Som rád, že sme fanúšikom ukázali aj doma, že to ide, že sme hlavne súdržní. Musíme sa poučiť z druhej tretiny, v nej nám niekedy uchádzajú zápasy, že sa prestaneme sústrediť. Na tom musíme popracovať, aby sme boli 60 minút sústredení. Aj keď vedieme 3:0, musíme byť stále sústredení. Naši súperi nepoľavia, je to play-off, idú na doraz. Takže sa musíme sústrediť na našu hru a keď ju hráme a sme sústredení, tak to šliape. Nepúšťali sme dnes Spišiakov do šancí, v minulom zápase si ich našli, takže buďme i za to radi. Podali sme disciplinovaný výkon  a vďaka nášmu systému, ktorý sme držali, tak sme ich nepustili do nejakých vyložených šancí. Musíme dobre zregenerovať, vyčistiť si hlavy a nastúpiť v sobotu na zápas s pokorou, byť aj mentálne čistí, aby sme zvládli najmä úvod duelu, ktorý je kľúčový. Verím, že fanúšikovia nás prídu povzbudiť do Spišskej Novej Vsi, tak ako tomu bolo v prvom zápase u nich, bolo to veľmi pekné. Veľmi to pomáha, ak podniknú cestu aj na ľad súpera.“

Jakub Urbánek, strelec druhého a tretieho gólu Banskej Bystrice: „Vyšiel nám úvod a góly, ktoré sme dali, pramenili z dôrazu pred bránkou. Tréner najmä nás vyšších hráčov nabáda, aby sme boli pred bránkou súpera dôrazní, nenechali sa odtláčať a dorážať to tam. Dnes sme sa takto v úvode aj presadili, čo bolo kľúčové. Viedli sme 3:0 a potom sme si to celkom solídne udržali. Ľudia nás hnali dopredu, nechceli sme ich sklamať a podarilo sa to. Budem sa snažiť odohrať v sobotu na Spiši čo najlepší zápas a pokúsime sa vyhrať. Ja sa rozhodne nechcem uspokojiť týmito dvoma gólmi. Musím ďalej makať a pokračovať v tvrdej práci. Bol som teraz pred týmto duelo oddýchnutý, asi mi to tiež prospelo.“

Dalibor Bortňák, útočník Spišskej Novej Vsi: „Zaspali sme začiatok zápasu. Je to neakceptovateľné. Vyrobili sme do desiatich minút dve zbytočné vylúčenia a bolo to 3:0. Už sa to doháňalo ťažko, to rozhodlo. Nie je nič príjemné prehrávať za desať minúť o tri góly, potom sme sa snažili niečo urobiť, bolo ešte dosť času, streleným gólom sme domácich zneistili, ale prišiel dosť neskoro. Keď sme inkasovali štvrtý, tak si to už Bystričania ukontrolovali. Nemôže prísť blbé vylúčenia, hovoríme si o tom pred každým zápasom. Vidíme, že presilovky rozhodujú, takže sa musíme z tých vylúčení poučiť, hovoríme si to ani neviem po koľký krát. Treba teraz ísť domov s čistou hlavou, vyhrať v sobotu a vrátiť sa ešte do Banskej Bystrice.“

Filip Surák, brankár Spišskej Novej Vsi: „Ťažko sa to hodnotí, snažil som sa naskočiť do zápasu čo najlepšie a pomôcť tímu nejako zvrátiť zápas alebo udržať nás v hre. Zápas sme si však napokon prehrali hneď na začiatku a potom sme to len doťahovali a neúspešne.“

Banská Bystrica odohrá šiesty štvrťfinálový duel v Spišskej Novej Vsisobotu 25. marca o 18.00 hodine.

Autor: (job), Foto: facebook HC ´05