9 /

V 18. kole Tipos extraligy hokejisti Banskej Bystrice podľahli na domácom ľade Michalovciam 2:5. Celok z východu republiky zaknihoval výhru po piatich prehrách v rade, avšak stále figuruje na predposlednej priečke tabuľky. Hokejisti spod Urpína nebodovali v štvrtom stretnutí za sebou, tentoraz už bez trénera Douga Sheddena, ktorí bol uvoľnení z funkcie a odišiel do nemeckej najvyššej súťaže. Zastupoval ho tak generálny manažér Ľuboš Pisár.

V zostave ´baranov´ už figuroval aj navrátilec Alex Výhonský, ktorý ako prvý vystrašil hosťujúceho Škorvánka, a to po nepríjemnom teči z konca 3. minúty. Krátko na to sa prvýkrát v zápase menilo skóre, no boli to Michalovčania, ktorí rozvlnili sieť. Svoj dôraz ukázali hráči prvého útoku, keď sa najprv skúšal presadiť Pearson, no vyšlo to až Santosovi0:1. Ten istý hráč bol blízko druhého gólu už v šiestej minúte, no napokon sa mu to podarilo až v 15-tej  pri presilovej hre a zakončení z ľavej strany, keď strelou z prvej nedal Belányimu šancu – 0:2. V 19. minúte oslabil hostí Bodák, vďaka čomu si Bystričania preniesli do druhej tretiny krátku početnú výhodu.

Na jej konci a po návrate Bodáka však Puliš šikovne vysunul tohto zadáka, ktorý sa dostal do samostatného úniku a v 21. minúte tak bolo už 0:3. Michalovčania ani za tohto stavu nepúšťali nohu z plynu a tak sa koncom 25. minúty radovali aj štvrtýkrát. Pri chuti hrajúci Mathew Santos si okorenil tento duel hetrikom, keď dokázal potrestať zaváhanie domácej defenzívy – 0:4. Bystričaia sa ešte nevzdávali a v 37. minúte sa pokúsil vykresať menšiu iskierku Adam Stránský, ktorý znižoval presnou strelou na 1:4 po bojovnej práci Sojku.

Nádeje ´baranov´ pochoval v tretej tretine Marek Valach, ktorý v 47. minúte prinavrátil svojmu tímu štvorgólový náskok dobrou koncovkou do horného roku – 1:5, a hoci krátko na to obranca HC ´05 Frank Hora v presilovke od modrej nie príliš vydarenou strelou rozvlnil sieť za hosťujúcim brankárom, išlo o posledný gólový moment zápasu – 2:5. Banskobystričania sa tak v tabuľke prepadli po štvrtej prehre v rade na 7. miesto

HC ’05 Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Góly: 37. Stránský (Sojka), 48. Hora (Bačík, Bíreš) – 4. Santos (Pearson, Daugavinš), 15. Santos (Daugavinš, Acolatse), 21. Bodák (Puliš, Suja), 25. Santos, 47. Valach (Puliš, Suja). Rozhodovali: Baluška, Goga – D. Konc ml., Frimmel, vylúčení na dve min.: 2:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2264.

HC ’05 Banská Bystrica: Belányi – Bačík, Luža, Holenda, Hora, Wilde, Ďatelinka, Žabka – Wilkins, Vela, Štrauch – R. Faith, Adam, Petriska – Matoušek, Bíreš, Výhonský – Sojka, Stránsky, Macek

HK Dukla Ingema Michalovce: Škorvánek – Pišoja, Acolatse, Bindulis, Michalčin, Cibák, Bodák, Macejko, Fedor – Santos, Pearson, Daugavinš – Marek Valach, Suja, Puliš – Bjalončík, Heard, Paločko – Kabáč, Buc, Vašaš

Ľuboš Pisár, generálny manažér a dočasný tréner B. Bystrice: „Myslím si, že sme zaspali začiatok, čo bolo viditeľné. Urobili sa nejaké individuálne chyby, ktoré oni využili a potom bolo samozrejme ťažké dostať sa do zápasu. Nie vždy je to jednoduché, v Liptovskom sa nám to podarilo, vždy sa to však nedá. Po čase sme začali hrať správnejším spôsobom, sústredili sme sa viac na obranu, no žiaľ, nedokázali sme dať viac gólov. Nečakal som, že budem v novembri na striedačke, no situácia si to vyžiadala. Ja sa snažím pomôcť chalanom najmä v tom, aby sa mohli sústrediť hlavne na hokej a podávať stopercentné výkony. Ten pohľad na hokej je z úrovne ľadu trochu iný, ako keď pozerám z hľadiska. Zároveň už je to nejaký rok, čo som bol na striedačke, takže musel som do toho naskočiť a to musím poďakovať chalanom, ktorí mi s tým pomohli. Myslím si, že sme na správnej ceste – posledná tretina ukázala, že keď robíme veci správne, tak je to len otázka času.“

Alex Výhonský, staronová posila B. Bystrice: „Predstavoval som si návrat do Bystrice výhrou, ale myslím si, že dnešný zápas ukázal aj svetlé momenty. A aj to, na čom máme pracovať. Musíme zlepšiť prácu v obrannom pásme, niekedy si to sami komplikujeme. Budú rozhodovať malé detaily. Výmenu som prijal športovo, udialo sa to zo dňa na deň, niekto o tom vedel dlhšie… Prišlo to, okej, som rád, že som tu. Keď som v Bystrici, cítim sa tu ako doma. Spravím všetko pre to, aby som bol maximálne nápomocný mužstvu a aby sme sa vrátili na víťaznú vlnu, na ktorej Banská Bystrica na začiatku sezóny bola.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie duel na ihrisku súpera, a to v nedeľu 19. novembra17.00 hodineBratislave proti Slovanu.

Autor: (bl, web HC ´05), Foto: fb HC ´05 (M. Búrik)