0 /

Banskobystrickí hokejisti odohrali posledný zápas v Lige majstrov. Na domácom ľade privítali fínskeho šampióna Tapparu Tampere, ktorý mal už isté prvé miesto v A-skupine tejto súťaže a rovnako tak aj istý postup do ďalších bojov. My sme boli v opačnej situácii na spodku tabuľky, ale i napriek tomu odhodlanie zvíťaziť bystrickým hráčom nechýbalo. Napokon sa to podarilo po výsledku 5:2.

Úvod zápasu vyšiel lepšie hosťom. Už v tretej minúte vystrelil od modrej Lehtonen, brankár Lukáš puk iba vyrazil a z dorážky pred ním uspel pohotový Ojamäki0:1. Bystričania potom pohrozili v presilovke, dvakrát to skúšal Bartánus a hlavne jeho druhá možnosť bola nebezpečná, nepresadil sa zoči – voči Heljankovi. Pred fínskym gólmanom sa ocitol sám aj Brittain, puk poslal popod neho, no skončil na žŕdke. V polovici tretiny mala Tappara veľký tlak, ešte pred ním to skúšal Kärki z kruhu, keď pred Lukášom dobre clonil Repo. Neskôr sa nepresadil dobre postavený Rauhala. Dôležité bolo, že po reklamnej prestávke sme sa upokojili a nášmu Máriovi Lunterovi vyšiel prienik. Prebral si puk na modrej, nakorčuľoval si pred bránku z ľavej strany a strelou ponad rameno Heljanka vyrovnal na 1:1. Mohli sme ísť aj do vedenia, ak by Bubela netrafil betóny brankára, Mihálik mieril presnejšie a Lamper uspel zblízka, keď mu puk stečoval v poslednej chvíli jeden zo zadákov Tappary.

Aj začiatok stredného dejstva patril hosťom. Hneď prvá formácia narobila poriadne starosti Bystričanom, dve nebezpečné dorážky mal Záborský a jednu Jasu, Lukáš pri tretej v poradí zasahoval na bránkovej čiare. V 25. minúte sa Záborský z ľavej strany rútil na nášho gólmana, no neprekonal ho. Za nevyužité šance súper napokon pykal, pretože po prihrávke Bubelu sa z medzikružia presadil Marek Bartánus2:1. Mohli sme aj navýšiť vedenie, dobrú strelu vyslal z pravého kruhu Faille, ale Heljanko bol proti. V polovici zápasu sa ´baranom´ naskytlo prečíslenie troch na jedného, ale Andrisík ho vo finálnej fáze zle vyriešil a nezakončoval. Tappara si v nasledujúcich minútach vytvorila väčší tlak, ale v ňom nevyslala nebezpečnejšie puky na Lukáša, až na šancu Alanena, ktorý neskóroval pred odkrytou časťou našej svätyne. Keď sa konečne podarilo po vyše dvoch minútach dvom bystrickým obrancom vystriedať, prišiel prienik Failleho, ktorý bol v šanci faulovaný a ponúknutú presilovku sme pred druhou prestávkou využili. Po strele Bartánusa uspel z dorážky pred Heljankom Tomáš Surový3:1.

Fíni v Lige majstrov nestratili až do posledného zápasu v Banskej Bystrici ani bod a v tretej tretine sa snažili svoju prestíž zachrániť. Príliš sa im to nedarilo. V 43. minúte ponúkli v oslabení šancu so žrďou prenikajúcemu Gélinasovi. Fínom v 46. minúte nezabral ani Kärki pri samostatnom nájazde, na druhej strane v 48. minúte minul z dobrej pozície bránku Kubka. Potom trafil Sedlák bombou od modrej do žŕdky. Heljanko však napokon kapituloval v polovici tohto dejstva, po prihrávke Lampera zakončoval z medzikružia v pokľaku parádne obranca Branislav Kubka 4:1. V 54. minúte mohol znížiť na opačnej strane Nurmi, ale netrafil bránku pri ďalšom samostatnom nájazde a výborného brankára Lukáša k zásahu neprinútil. Fínom sa podarilo skórovať až v presilovke, pred bránkou boli dôrazní, náš gólman čelil viacerým strelám zblízka, ale na dorážku Kärkiho nemal nárok – 4:2. Fínom sa v závere zápasu naskytla presilovka, odvolali brankára, no tento zámer im nevyšiel. Matej Češík vyhadzoval puk z tretiny a ten sa od mantinelu s veľkým šťastím dokotúľal medzi opustené žrde súperovej svätyne – 5:2. Víťazstvo tak bolo spečatené.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – Tappara Tampere 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Góly: 15. M. Lunter (Lamper), 25. Bartánus (Bubela, Gélinas), 39. T. Surový (Bartánus, Faille), 50. Kubka (Lamper, M. Lunter), 58. Češík – 3. Ojamäki (Záborský, Lehtonen), 55. Kärki (Karjalainen).Rozhodovali: Hradil (ČR), Kubuš – Korba, Šefčík. Vylúčení na 2.min: 3:4. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 1:0. Diváci: 1915.

HC’05 iClinic: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, J. Brejčák, A. Sedlák, Gélinas, Mihálik, Damme-Malka – Faille, T. Surový, Brittain – Hohmann, Bubela, Bartánus – Lamper, Češík, M. Lunter – Gabor, Belluš, Andrisík

Tappara: Heljanko – Mikkola, Lehtonen, Rantakari, Vittasmäki, Kemiläinen, Elorinne, Salonen, Utunen, – Ojamäki, Jasu, Záborský – Repo, M. Järvinen, Kärki – Karjalainen, Rauhala, Luoto – Alanen, Mäkinen, Nurmi

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme veľmi dobrý zápas z oboch strán, súper bol vynikajúci, aj keď niektorých hráčov nechal doma a skúšal mladých. To však jeho kvalitu neznížilo, my sme hrali veľmi dobre od začiatku. Aj keď sme ako prví inkasovali, dokázali sme sa s tým vysporiadať, celý zápas sme bolo  aktívni a to, čo nám nefungovalo v Tampere, že sme tam boli statickí, málo korčuľovali, dávali im veľa priestoru, tak teraz to bolo naopak, túto výhodu sme im našou aktivitou zobrali. Išli sme víťazstvu oproti a pre nás je veľmi cenné a poučné. Hráči sa presvedčili, že ak správne robia veci, hrajú jeden za druhého, blokujú strely, povzbudzujú sa na striedačke, hrajú ako tím, tak môžu hrať proti každému súperovi.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice, autor víťazného gólu: „Sme radi, že sme zvíťazili proti jednému z najlepších tímov v Európe. Toto víťazstvo nás určite povzbudí do ďalšej práce. Sme veľmi spokojní, že duel sme napokon zvládli. Hlavný rozdiel oproti stretnutia u nich bol, že sme si viac verili s pukom v útočnej fáze, boli sme odvážnejší a tým pádom sme dali aj góly na rozdiel od predchádzajúceho zápasu vo Fínsku. Účinkovanie v Lige majstrovje reálne odrazom našej sily a porovnaní líg. Mohlo to byť aj lepšie, no proti takým silným tímom sa len ťažko viackrát presadzuje. Zápasová prax nepustí, ak sa chceme zlepšovať, takéto skúsenosti musíme naberať.“

Marek Bartánus, autor nášho druhého gólu: „Chceli sme sa s Ligou majstrov rozlúčiť víťazstvom. Mali sme rešpekt pred súperom, ale ukázala sa naša pravá tvár, vydržali sme hrať celých 60 minút, takto musíme hrať aj naďalej, teda so srdiečkom, blokovať strely, odvážne smerom dopredu. Hádam sme sa odvďačili výhrou aj domácim fanúšikom a ukončili sme účinkovanie v Lige majstrov dôstojne. Je zážitok hrať proti top mužstvu v Európe, určite nám dal tento zápas veľa aj do sezóny. Som rád, že mi to už strelecky ide. Som rád za každý gól, idem do každého duelu podať stopercentný výkon a góly sú takou odplatou.“

Mário Lunter, autor nášho prvého gólu: „Snažím sa každý zápas hrať na sto percent. Som rád, že nám to išlo celému útoku. Myslím si, že sme si víťazstvo zaslúžili. Chceli sme si tento zápas užiť. Povedali sme si pred ním, že sa dôstojne rozlúčime s Ligou majstrov, čo sa aj podarilo. Tampere bola pre nás výzva. Pozreli sme si videá a hlavne sme si povedali, že si každý musí robiť svoju robotu a podať tímový výkon, iba tak môžeme zdolať ťažkého súpera. Vyšlo to a sme tomu veľmi radi.“

Tomáš Záborský, slovenský útočník Tampere: „My sme už predtým mali istý postup z prvého miesta, takže prístup k tomuto zápasu bol iný. Pár hráčov sme nechali doma, ja sám som minulý zápas nehral. Žiaľ, mladí dostali šancu a bolo vidieť, že nestačia. Rozhodli individuálne chyby, neboli sme horší tím , ale chýbalo srdiečko. Niektorí akoby sem prišli na výlet. To ma mrzí.“