0 /

Banskobystrickí hokejisti nastúpili na duel 12. kola Tipsport ligy bez potrestaného Brittaina a do hry nezasiahli ani chorí útočníci Bortňák, Lunter a Faille. V oklieštenej zostave sme však pokorili lídra tabuľky a ukončili sme jeho dvanásťzápasové víťazné ťaženie.

Prvá tretina bola v réžii ´baranov´. Pozornosť gólmana Valenta preveril už v tretej minúte z medzikružia voľný Gélinas, na opačnej strane mal vzápätí šancu Sojčík, ale zblízka pred Lassilom neuspel. Väčšiu aktivitu sme zúročili v deviatej minúte. Miloš Bubela si prebral puk na modrej, prenikol stredom pred bránku a zakončil účinne po ľade – 1:0. V dvanástej minúte bolo už 2:0. Dostali sme sa do prečíslenia dvoch na jedného, Bubela sa neulakomil na strelu, prihral Casonovi Hohmannovi a ten opäť koncovkou po ľade pokoril trenčianskeho gólmana. Mohli sme vyhrávať i vyšším rozdielom ak by Belluš sám pred Valentom poslal puk za neho, respektíve sa následnej z dorážky presadil Češík. Nestalo sa a tak k slovu sa dostali aj hostia. Päť sekúnd pred prestávkou sa ocitol pred našim brankárom úplne voľný Varga, no neskóroval.

V strednom dejstve sme taktiež mohli pridať tretí gól, po chybe Mikulu hneď v úvode zakončoval z medzikružia Bubela, Valent bol proti. Potom to skúšali nepokrytí Bartánus a Gabor, ale ani oni nenašli recept na hosťujúceho brankára. V 28. minúte sa rútil na nášho Lassilu Gašparovič, ale sólo nezavŕšil účinnou strelou. My sme následne zle zahrali presilovku a po jej skončení inkasovali. Z uhla z ľavej strany dostal puk medzi žrde pohotový Bezúch2:1. O pár sekúnd na to mohlo byť 3:1. Lamper vybojoval puk, ocitol sám pred bránkou, položil si pekne na ľad Valenta, no neprehodil ho.

Tretia tretina začala sprvu opatrne, ale potom, čo hostia nevyužili krátku presilovku, sa hralo v štvorici na ľade a my sme z tohto momentu ťažili. Za vlastnou bránkou vyrobil chybu Cebák, puku sa zmocnil Surový, naservíroval ho pred Valenta Marekovi Bartánusovi a ten predviedol účinný bekhend – 3:1. Hostia odpovedali do troch minút. Vyhrali buly, Gašparovič z vrchnej časti kruhu vystrelil, Lassila puk iba vyrazil a z ľavej strany ho poslal bez prípravy do bránky Dlouhý 3:2. Bystrická odpoveď na tento zásah bola ešte rýchlejšia. Uplynulo iba 57 sekúnd, keď sme rýchlo prenikli do útoku a po prihrávke Lampera zakončoval takisto z prvej z ľavej strany, no bližšie k stredu pásma, kapitán Tomáš Surový4:2. V závere sa Trenčania snažili znížiť, ale počas našej krátkej presilovky vyhadzovali puk z vlastnej tretiny tak nešťastne, že sa dostal na hokejku Ivanovi Ďatelinkovi, ktorý s ním prešiel medzi kruhy a tvrdou ranou prestrelil brankára Dukly, stanovil tak konečný výsledok na 5:2.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HK Dukla Trenčín  (2:0, )

Góly: 9. Bubela (Hohmann), 12. Hohmann (Bubela, J. Brejčák), 46. Bartánus (T. Surový), 50. T. Surový (Andrisík, Lamper), 57. Ďatelinka (Belluš) – 32. Bezúch (Radivojevič, Romančík), 49. R. Dlouhý (Gašparovič) Rozhodovali: Snášel, Lauff – M. Smrek, Gavalier. Vylúčení na 2.min: 4:3. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2841 – vypredané.

HC’05 iClinic: Lassila – Kubka, Ďatelinka, A. Sedlák, J. Brejčák, Gélinas, Mihálik, Dame-Malka – Lamper,T.  Surový, Andrisík – Belluš, Češík, Gabor – Hohmann, Bubela, Bartánus – Róth, P. Valent, Giľak

HK Dukla: M. Valent – Romančík, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Themár – Radivojevič, Ölvecký, Bezúch – T. Varga, Bulík, Sojčík – Gašparovič, R. Dlouhý, O. Mikula – D. Hudec, Pardavý, J. Švec

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Prvá tretina nám vyšla ideálne, ale Trenčín neustále hrozil z protiútokov, napokon sa priblížil na rozdiel gólu, ale my sme dokázali odpovedať dosť rýchlo, čo bolo podstatné. V hektickom závere, aj v presilovkách, oslabeniach podali obe mužstvá veľmi dobrý výkon. Pochváliť môžem mojich hráčov za bojovnosť, húževnatosť, išli až do konca proti súperovi, ktorý bol nepríjemný i za stavu 5:2. Aj bystrickí fanúšikovia si zaslúžia poďakovanie. Hralo sa vo výbornom prostredí, takto by mal vyzerať hokej na Slovensku.“

Peter Oremus, tréner Trenčína: „Ja som predovšetkým rád, že sme pokračovali vo veľmi dobrom, zodpovednom výkone, tak ako v zápasoch predtým. Rozdiel bol len v jednom, domáci strelili viac gólov ako my. Bojovali sme i v tomto stretnutí, odohrali sme ho výborne, to si môžem dovoliť nahlas tvrdiť. Samozrejme, raz prehra musela prísť, ale moji hráči splnili to, čo sme si povedali, za čo im patrí vďaka.“

Marek Bartánus, autor nášho víťazného zásahu s bilanciou 5 zápasov – 5 gólov: „Už v posledných zápasoch sme hrali veľmi dobre, preniesli sme si niečo z duelu s fínskym majstrom aj do tohto stretnutia a predovšetkým som rád, že sme zdolali lídra tabuľky. Bola to z našej strany výborná robota, podali sme kolektívny výkon, každý zabral na plno od prvého do posledného hráča. Teraz máme pred sebou už iba jediný cieľ a to dostať sa na vrchol. Ak budeme pokračovať takýmto štýlom ako dnes, tak to zvládneme. Všetko záleží len od nás, musíme naďalej hrať kolektívne a každý jeden z nás si musí plniť svoje úlohy. Čo sa týka mojej streleckej potencie, iba sa snažím odvádzať na ľade kus poctivej práce a góly sú iba takou čerešničkou na torte. Som rád za každý jeden, ktorým pomôžem chlapcom k víťazstvu. Nepozerali sme na trenčiansku sériu, ale iba na seba a svoj výkon. Je to zaslúžené víťazstvo.“

Miloš Bubela, autor nášho prvého gólu v zápase (1+1): „Všetci traja v našom útoku sme hrali dobre. Mali sme dobrý pohyb a ten nám umožnil dostať sa do šancí. Zápas bol výborný, ťažký, kvalitný. Očakával sa od nás dobrý výsledok, hostia nám víťazstvo zadarmo nedali, museli sme si to na ľade poriadne odpracovať. Celých 60 minút dreli na ľade oni aj my. Trenčanom sme pretrhli šnúru, verili sme si na nich, boli prví v tabuľke, takže o motiváciu bolo postarané, aj sme sa dosť v predchádzajúcich dvoch zápasoch rozjazdili. Dobre bolo, že sme rýchlo reagovali na góly súpera, znemožnili sme im dostať sa viac do tlaku. Čo sa týka môjho gólu, dobre som si nakorčuľoval pred bránku a snažil som sa to pretlačiť. Čo sa týka gólu na 2:0, išlo o prečíslenie, keď sa dá v takýchto situáciách prihrať, je to lepšie, lebo brankár sa presúva.“

Juraj Bezúch, autor prvého gólu Trenčína: „Zápas sme začali dobre, hoci prvú tretinu nás Banská Bystrica prehrala a dala nám dva góly, no verili sme v obrat. Do druhej tretiny sme vstúpili inak, už to bolo o lepšom korčuľovaní, napádaní, znížili sme stav. Po našich nevynútených chybách sme však v tretej inkasovali ďalšie góly a preto domáci vyhrali. Prišli sme o fantastickú víťaznú sériu, raz to však muselo prísť, bohužiaľ to bolo v Banskej Bystrici, ktorá je doma mimoriadne silná.  Do tohto zápasu sme vložili sto percent, bojovali sme, tlačili sa do bránky, ale súper sa na nás výborne pripravil. Tu v Banskej  Bystrici sa hrá veľmi ťažko, mne osobne najťažšie.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová