EYOF sa v Banskej Bystrici uskutoční až v júli 2022

ŠPORT
4 /

Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici má nový termín. Multišportové podujatie sa v meste pod Urpínom uskutoční od 24. do 30. júla 2022.

Presun zapríčinilo preloženie Hier XXXII. olympiády v Tokiu z leta 2020 práve na pôvodný termín EYOF v lete 2021. Generálny sekretár Európskych olympijských výborov Raffaele Pagnozzi na to zareagoval i týmto najnovším vyhlásením:

„Európsky olympijský festival mládeže je pre mladých športovcov z Európy mimoriadne dôležitý. Ďakujeme organizátorom z Banskej Bystrice a vládnym orgánom na Slovensku za ich flexibilitu i pokračujúci záujem zorganizovať EYOF. Sme presvedčení, že EYOF na Slovensku bude úspešný a po skončení dnešnej pandémie koronavírusu bude veľkou oslavou mladosti i obnovy spoločnosti.“

EYOF je pocujatie určené pre mladých športovcov z celej Európy vo veku od 14 do 18 rokov. Očakáva sa, že v Banskej Bystrici sa predstaví v jedenástich športoch viac ako 3000 mladých aktívnych účastníkov z päťdesiatich európskych krajín. Portál olympic.sk v tejto súvislosti cituje primátora mesta Banská Bystrica a prezidenta organizačného výboru Jána Noska:

„O úplnom zrušení podujatia sme vôbec neuvažovali, aj keď celosvetová pandémia ovplyvnila naše prípravy. Banská Bystrica získala ďalších dvanásť mesiacov, vďaka čomu budeme mať viac času na prípravu športovej infraštruktúry a kvalitného Európskeho olympijského festivalu mládeže. Našou snahou je usporiadať kompaktné podujatie a mať čo najviac športov na relatívne malom území. Napriek súčasnej koronakríze nám nechýba chuť a vôľa. Tešíme sa na stretnutie veľkej športovej rodiny v júli 2022 v Banskej Bystrici.“

Naše mesto pod Urpínom využije pre organizáciu EYOF už existujúce športoviská. Väčšina športov bude sústredená do areálu Štiavničiek, ktorý sa v súčasnosti už rekonštruuje bez ohľadu na vývoj koronakrízy. Športovci nebudú musieť absolvovať za bojmi o medaily dlhé vzdialenosti a budú sa môcť rovnako ako fanúšikovia presúvať i pešo.

Slovensko už usporiadalo zimnú edíciu EYOF v Poprade-Tatrách v roku 1999. Letný EYOF bude v Banskej Bystrici najväčším multišportovým podujatím na Slovensku v ére samostatnosti! Reaguje prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel:

„Pre našu krajinu i mesto Banská Bystrica je to veľká príležitosť, ako sa prezentovať. Nielen ako dobrí hostitelia, ale aj ako kvalitní usporiadatelia. Nechceme premárniť príležitosť. Som presvedčený, že dôveru, ktorú sme dostali, využijeme a pripravíme jedno krásne športové podujatie. EYOF bude v roku 2022 skvelý festival a najmä oslava športu. Nebude len o výkonoch a súťaživosti. Chceme na Slovensku prezentovať mladej generácii aj základné hodnoty olympizmu a zdravého životného štýlu.“

Autor: (bl), Foto: archív Bystricoviny