EYOF 2022 prekvapil takmer 150 tisícovou návštevnosťou súťaží a fanzóny

ŠPORT
2 /

Šestnásty letný Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022 v Banskej Bystrici sa v sobotu 30. júla skončil záverečným ceremoniálom, ktorý sa pre nepriaznivú predpoveď počasia presunul do športovej haly Dukla určenej pre súťaže v džude v banskobystrickom Šport parku.

Trinásť športovísk ponúklo divákom počas šiestich dní zápolenia v desiatich športoch. Záujem návštevníkov tohto festivalu organizátorov prekvapil.

„Vysoká návštevnosť na športoviskách a fanzóny s takmer 150 tisíc ľuďmi nás ohúrila. EYOF rozprúdil športový život nielen v Banskej Bystrici, ale v celom regióne. Špeciálna vďaka patrí dobrovoľníkom, bez ktorých by nebolo možné podujatie takého rozsahu zorganizovať,“

– uviedol na sobotňajšej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici výkonný riaditeľ EYOF 2022 Peter Hamaj, ktorého mrzelo, že záverečný ceremoniál sa musel presunúť z vonkajších priestorov do haly:

„Žiaľ nepriaznivá predpoveď počasia nás donútila ceremoniál presunúť z fanzóny do vnútorných priestorov. Pre kapacitné dôvody ho bude tvoriť len protokolárna časť, teda odovzdanie organizátorskej štafety nasledujúcemu hostiteľovi EYOF slovinskému Mariboru.“

Pt

Peter Hamaj pred mikrofónmi

Koniec júla 2022 sa už navždy zapíše do histórie Banskej Bystrice. Srdce Slovenska sa stalo dejiskom najväčšieho kontinentálneho multišportového mládežníckeho podujatia.

„Dokázali sme, že v porovnaní so svetovými metropolami môže aj malé mesto pod Urpínom dokázať veľké veci. Som hrdý na Banskú Bystricu,“

uviedol prezident organizačného výboru a zároveň primátor hostiteľského mesta Ján Nosko, ktorý nezabudol ani ďakovné slová určené všetkým:

„Úprimne sa chcem poďakovať každému, kto prispel k úspešnému priebehu tejto výnimočnej udalosti. Moja vďaka patrí organizačnému výboru, ktorý sa počas troch náročných rokov príprav nevzdal a dotiahol to do úspešného konca. Poďakovanie patrí aj vyše tisícke dobrovoľníkom, vďaka ktorým fungovalo na športoviskách a v uliciach nášho mesta všetko tak, ako malo. Ďakujem viac ako trom tisíckam športovcom a športovým výpravám zo 48 krajín za skvelé výkony v duchu olympizmu a fair play. Mesto športu a olympijských víťazov, ale aj celý región ďakuje za splnenie tohto neopakovateľného športového sna. Verím, že nielen zahraniční hostia, ale aj my – domáci si z podujatia odnášame silné zážitky a nezabudnuteľné spomienky na celý život. Ďakujem za výnimočné chvíle a za to, že sme mohli zažiariť.“

Ján Nosko odpovedá na otázky

„Tri roky som si myslel, že keď príde posledný deň EYOFu, tak si vydýchnem a budem sa tešiť, ako to všetko dobre dopadlo. Dnes prišiel ten deň a je to úplne inak. Začína mi byť ľúto, že sa to celé končí,“

vyznal sa zo svojich pocitov na záver EYOF viceprimátor Jakub Gajdošík.

Prezident Európskych olympijských výborov (EOV) Spyros Capralos na sobotňajšej tlačovej konferencii vyzdvihol, že Banská Bystrica posunula EYOF opäť na vyššiu úroveň:

„Bola to pozoruhodná ukážka budúceho športového potenciálu Európy, ktorý podľa mňa skutočne zažiaril na kontinentálnej scéne. Boli sme svedkami prekonávania rekordov na športoviskách aj mimo nich, ako aj zápisov do histórie v podobe míľnikov, ako bol napríklad vôbec prvá medaila z EYOF pre Maltu. EYOF vždy úspešne prispieval k zjednocovaniu Európy prostredníctvom športu a propagácie olympijských hodnôt medzi mladými športovcami a fanúšikmi. Na tohtoročnom EYOF sme sa však dostali o krok ďalej. Počas celého týždňa išli zábery zo skvelých športových vystúpení do sveta prostredníctvom kanála streamingu EOV, pričom viac ako 100-tisíc jedinečných sledovateľov videlo 60 hodín živého vysielania. Vďaka tomu je tento EYOF vôbec najsledovanejším v histórii s viac ako pol miliónom pozretí. Sme veľmi hrdí na tento úspech a ďakujeme našim priateľom tu na Slovensku, že urobili z tohto EYOF podujatie, ktoré zanechá dlhotrvajúci vplyv na európsky šport.“

Spyros Capralos

K bezproblémovému priebehu prispela aj pripravenosť športovísk v Banskej Bystrici, Zvolene, Detve, Badíne a Slovenskej Ľupči.

„Sme prekvapení vysokou úrovňou výkonov športovcov. Zároveň nás zaujala súťaživosť a vzájomná tímová podpora s akou sa púšťali do súbojov. Mnohí si vylepšili svoje osobné maximá. Napríklad vo volejbale bola vysoká kvalita, takisto v gymnastike sa prezentovali dievčatá, ktoré o týždeň odchádzajú na európsky šampionát seniorov aj juniorov,“

– prezradil športový riaditeľ EYOF 2022 Marek Majerčák.

Marek Majerčák

Čísla z EYOF 2022:

  • Na EYOF 2022 sa predstavilo 2300 športovcov zo 48 krajín sveta. Najväčšia výprava bola domáca slovenská so 149 športovcami. Za ňou nasledovala nemecká s 133 športovcami. Najmenšia výprava bola z Monaka, s 3 športovcami.
  • Na EYOF 2022 pomáhalo presne 1032 dobrovoľníkov, z toho bolo 425 mužov a 607 žien, ich vekový priemer bol 28 rokov.
  • Najmladší dobrovoľník mal 16 a najstarší 77 rokov. Z Banskej Bystrice a okolia bolo 352 dobrovoľníkov.
  • Na bezpečnosť účastníkov a divákov dohliadalo takmer 1200 ľudí bezpečnostných zložiek. Vydaných bolo bezmála 7800 akreditácií. Zápolenia EYOF 2022 na obrazovkách RTVS sledovalo okolo 600 000 ľudí. Celkovo o festivale informovalo 40 televízií.
  • Organizačný výbor mal 75 zasadnutí, využíval 42 áut, z toho 30 hybridných. Na kyvadlovú dopravu sa denne používalo 30 autobusov, pričom 15 jazdilo na plynový pohon. Obsluhovalo ich denne 50 šoférov.
  • Organizačný výbor EYOF 2022 dbal na prepojenie udržateľnosti a športu, čím chcel prispieť k ochrane životného prostredia. Rozmiestnených bolo 1000 zberných nádob, 50 nádob na zálohované obaly, použitých bolo 25 000 kusov vriec. Vytriedilo sa množstvo odpadu: bezmála 1,8 ton papiera, 0,35 ton plastov, bezmála 9 ton komunálneho odpadu a rovnaký objem bioodpadu.
  • Otvárací ceremoniál videlo naživo 7500 divákov. Cez pódium prešlo 4000 športovcov, členov výprav a účinkujúcich.
  • Na dejiskách jednotlivých športov bolo naťahaných 20 kilometrov káblov, z toho najviac, až 3 km na gymnastike. Využívalo sa 60 tlačiarní. Pre návštevníkov Banskej Bystrice bola pripravená aj fanzóna s 15 stanovišťami pre rôzne športy (volejbal, florbal, lezenie, futbal a mnohé ďalšie), pred návštevníkmi sa vďaka programu SOŠV prezentovali deti zo slovenských, ale aj zahraničných škôl. Pre zahraničných návštevníkov boli taktiež k dispozícii stánky partnerov aj s propagovaním regionálneho cestovného ruchu.
  • Bránami fanzóny denne prešlo okolo 10-tisíc ľudí, pričom počas celého podujatia bola návštevnosť medzi okolo 60-tisíc ľudí. Zámerom organizátorov bolo prepojenie športu a kultúry, preto organizátori pripravili aj bohatý kultúrny program. Fanzóna vrátane koncertov bola pre návštevníkov zdarma.

Autor: (job), Foto: eyof 2022