Džudista Márius Fízeľ víťazom Svetového pohára, dorastenka Filkorová druhá v Európskom pohári

ŠPORT
0 /

Úspešné príbehy písali banskobystrickí džudisti naprieč polkou zemegule tento víkend. Začínali v ďalekom austrálskom Perthte v skorých ranných hodinách v sobotu a končili v neskorý podvečer v blízkom maďarskom Győri. Spoločné mali to, že obaja slovenskí reprezentanti sú členmi banskobystrickej Dukly, obaja posunuli svoje kariérne maximá a obaja zápasili v pluske – čiže maximálnej váhovej kategórii.

Pokiaľ Márius Fízeľ na Svetovom pohári PERTH OCEANIA OPEN 2023 vybojoval zlatú medailu a cenné body do plympijskej kvalifikácie vo váhe plus 100 kilogramov, Nina Filkorová potvrdila svoju príslušnosť k európskej dorasteneckej špičke ziskom striebra na GYOR CADET EUROPEAN CUP 2023 (Európskom pohári dorastencov) v kategórii plus 70 kilogramov.

Ministerstvo obrany len nedávno oceňovalo najlepších športovcov rezortu v banskobystrickej opere za rok 2023, Márius Fízeľ však ešte nepovedal v tomto roku posledné slovo a do spolku najlepších armádnych športovcov sa svojím excelentným výsledkom dohlásil. Svetový pohár sa nevyhráva každý deň a posledné zlato na tatami Slovensko zaznamenalo v Puerto La Cruz  v roku 2011 zásluhou dlhoročného úspešného reprezentanta, taktiež Duklistu Milana Randla. Ten ohlásil tohto roku na Svetový deň džuda – 28.októbra oficiálne ukončenie bohatej športovej kariéry.

Márius Fízeľ by rád pokračoval v šľapajach svojho oddielového kolegu – olympionika z roku 2012, a práve v Perthte k tomu prispel výraznou mierou. Na ceste turnajovým pavúkom porazil postupne všetkých svojich súperov z Fidži, Slovinska a Nemecka. Jeho oddielový a zároveň reprezentačný tréner Ján Gregor to komentoval:

„Som rád, že Márius pokračoval v nastolenom trende od EO Praha začiatkom októbra, kde bol vo finále a potvrdil svoju formu z minulotýždňových majstrovstiev Európy. Znova podal vynikajúci výkon a porazil výborných pretekárov, s ktorými v minulosti prehral. Z hľadiska olympijskej kvalifikácie to bol dôležitý turnaj a pre Máriusa aj dôležitý míľnik, keďže je to jeho prvé víťazstvo na turnaji Svetového pohára v seniorskej kategórii.“

Márius v bielom v súboji o prvenstvo

Nina Filkorová si tento rok už zasúťažila pod olympijskou vlajkou na EYOF 2023 v slovinskom Maribore, kde to dotiahla až na stupne víťazov. Na turnaji v maďarskom Győri sa teda čakalo, či si ešte siahne na európske pódium – a podarilo sa. Premožiteľku našla až vo finálovom dueli s rumunskou reprezentantkou, keď pred tým po prvom voľnom kole zdolala súperky z Ukrajiny a Poľska. Nina bude v dorasteneckej kategórii pokračovať aj budúci rok a tak sa môžeme tešiť na ďalšie kvalitné výsledky z európskych a svetových kolbíšť.

Obidvaja úspešní reprezentanti banskobystrickej Dukly majú pre tento kalendárny rok hlavnú súťažnú sezónu za sebou, najbližší víkend sa však ešte v nemeckom Potsdame predstavia na vrcholnom podujatí – Majstrovstvách Európy do 23 rokov Alex Barto, Viktor Ádám a Alex Maruška.

Nina so striebornou medailou

Autor: (cb úprava), Zdroj: Judo klub Dukla (bs)