Druhý zápas na Spiši ´baranom´ nevyšiel, nestrelili gól, séria je tak vyrovnaná + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti prehrali štvrtý štvrťfinálový duel play-off Tipos extraligy na ľade Spišskej Novej Vsi. Domáce ´rysy´ rozhodli o výhre dvoma gólmi v druhej tretine, pričom ani raz neinkasovali. V sérii hranej na štyri víťazstvá je stav vyrovnaný 2:2. Piaty zápas sa hrá vo štvrtok pod Urpínom.

V prvej tretine diváci na štadióne gól nevideli. V bystrickej bránke dostal dôveru Sedláček a ten ustál dorážku Rapáča i strely La Porteho a Valacha. Na opačnej strane Tamáši pekne vletel do útočného pásma a nechal vyniknúť gólmana Melicherčíka. Domáci potom nevyužili presilovku, v nej mali dobré možnosti Verbeek a Réway. V desiatej minúte bol opäť v plnej permanencii Sedláček, pretože Giľák sa ocitol sám pred ním, no nedovolil mu skórovať. Podobne zakročil aj po strele Nellisa. Bystričania pohrozili Gašparom a Ďatelinkom, proti bol Melicherčík. Aj preto zostal stav bezgólový.

V druhej tretine už padli góly, no dali ich iba Spišiaci. V 22. minúte La Porte vystrelil spomedzi kruhov i napriek napádaniu štyroch bystrických hokejistov, Sedláček puk vyrazil a úspešnú dorážku predviedol Verbeek, ktorý si poľahky nabehol za chrbty spomínaných ´baranov´ – 1:0. Následne sa najviac snažili vyrovnať Kontos s Watlingom, ale najbližšie bol ku gólu v polovici stretnutia Bíreš, ocitol sa zoči – voči Melicherčíkovi, ale puk poslal do žŕdky. O malú chvíľu Watling sám pred bránkou zlyhal a trestuhodne netrafil puk. A prišlo vylúčenie Ďatelinku a využitá presilovka domáceho tímu. Odrazený puk sa dostal k Rapáčovi, ten ho výborne posunul voľnému Karbashianovi a jeho strela z pravej strany bola nad sily brankára Sedláčka – 2:0. Škoda potom nevyužitej bystrickej presilovky, v ktorej sa ani zo skrumáže nedostal puk do bránky. Ďalšia presilovka sa ´baranom´ naskytla 14 sekúnd pred prestávkou.

Prenesená početná výhoda z druhej tretiny na začiatku tretej neslávila úspech. Spišiaci sa sústredili na pozornú defenzívu, ktorú mohol prelomiť Tamáši z pravého kruhu, no mieril do žŕdky v 45. minúte. Sedláček sa musel mať na pozore po tvrdej strele Ališauskasa spoza kruhu. Viac snahy predvádzali hokejisti spod Urpína, neujala sa najmä strela Gašpara. V závere, keď už sa uvažovalo o odvolaní brankára a hre šiestich proti piatim, prišlo vylúčenie Sukeľa, ktoré zahatilo možnosť ´baranom´ zdramatizovať duel. Naopak vyloženú šancu mal ešte Bortňák v poslednej minúte sám pred Sedláčkom, no neuspel.

HK GROTTO Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Góly: 22. Verbeek (La Porte), 35. Kerbashian (Rapáč, La Porte). Rozhodovali: Snášel, Štefik – D. Konc ml., Gegáň, vylúčení na dve min.: 2:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2470.

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Žiak, Ališauskas, Ulander, Oullet-Beaudry, Malina, J. Valach, Groch – Vandas, Bortňák, Rapáč – Verbeek, Vartovník, La Porte – Majdan, Kerbashian, Džugan – Réway, Nellis, Giľák

Banská Bystrica: Sedláček – Bačik, Luža, Kojo, Ryczek, Ďatelinka, Cormier – Watling, Kontos, Šoltés – Gašpar, Tamáši, Výhonský – Jendek, Bíreš, J. Sukeľ – Kabáč, Sojka, G. Gabor.

Hlasy po zápase (zdroj RTVS):

Marton Hunor, asistent trénera Banskej Bystrice: „Bola to asi najhoršia prvá tretina v tejto sérii. Nezačali sme ju vôbec dobre a to potom poznačilo ďalší priebeh zápasu z našej strany. Spišská nová Ves nás v každom aspekte hry dnes prekonala. Séria je vyrovnaná, zápasy sú tesné, ideme domov s cieľom opäť sa ujať vedenia v tejto sérii. Potrebujeme si túto prehru zanalyzovať a vrátiť sa k potrebnému stupňu tvrdej, fyzickej hry, ktorú sme predvádzali v predošlých dueloch. V každom zápase rozhodujú veľmi malé detaily. Musíme byť viac sústredení počas celých 60 minút a nemôžeme prehrať prvú tretinu a hrať ju tak, ako sme ju hrali dnes. Nechceli sme sa vrátiť už do Spišskej Novej Vsi, chceli sme to ukončiť vo štvrtok v Banskej Bystrici, no budeme musieť sem ešte prísť. Chceme však ukončiť túto sériu víťazne čo najskôr.“

Andrej Bíreš, útočník Banskej Bystrice: „Nechýbalo veľa v druhej tretine, trafil som do žŕdky, mohlo byť 1:1. Možno ak by som mal trošku viac šťastia, bol by to gól. Ak by som to zdvihol hore, tak by to možno šlo do bránky. Musíme hrať to, čo si povieme, viac sa tlačiť do bránky a viac strieľať na brankára. Presilovky sú našou šancou, v nich sa musíme snažiť dať gól.“

Vlastimil Wojnar, tréner Sp. N. Vsi: „Bol to disciplinovaný, organizovaný výkon. Odohrali sme dobrý systém, ktorý som naordinoval hráčom, takže výsledok je taký, aký je. Po včerajšku obrovská spokojnosť. Prvé dva zápasy v Banskej Bystrici boli hektické, taký boj, tu na Spiši sa hral po oba dni najmä hokej, jeden krát vyhrali Bystričania, jeden krát my. Séria pokračuje, asi bude dlhá, no ja verím, že to my dotiahneme do víťazného konca. Povedali sme si aj pár viet, ako nebyť vylučovaní. Ukázali sme si, ako treba hrať v oslabení a nejaké veci v piatich proti piatim. Dodržali sme to do bodky, takže sme za to rád. Melicherčík podal parádny výkon, včera sme ho nechali od stavu 2:5 oddýchnuť, takže vládne dnes spokojnosť.“

HLASY (zdroj web HC ´05):

Doug Shedden, hlavný tréner Banskej Bystrice: „Gratulácia Spišskej, odohrali vskutku kvalitný zápas. Myslím, že dnes boli hladnejší po víťazstve, no v hre 5 proti 5 nebolo vidieť nejak veľa vyložených gólových šancí. Z oboch strán to bol solídny zápas, ich presilovková formácia potom prišla s dôležitým gólom. Budem sa opakovať, no súper bol dnes hladnejší, a hoci by som nerád mal pravdu, no už od začiatku som tvrdil, že to môže byť séria na sedem zápasov a momentálne to k tomu smeruje. Vraciame sa na domáci ľad, kde nás vo štvrtok čaká zápas, takže uvidíme. Veľa toho nezmeníme, no v prvom rade musia niektorí naši hráči ukázať väčší hlad po víťazstve. Musí tam byť väčšia snaha, niektorým to dnes príliš nešlo a niekedy je to tým, že nie sú možno úplne sústredení alebo tým, že súper im neumožní toho veľa. Je však mojou úlohou pripraviť ich na štvrtok.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Tak, nedali sme góly, nemohli sme vyhrať… Prehrali sme 2:0 a taký je výsledok. Nemali sme takú iskru, nemali sme toľko života na ľade. Prvá tretina bola zlá z našej strany, potom sme dostali góly a chceli sme niečo napraviť, ale nevedeli sme sa nejak rozhýbať, čiže nešlo nám to dneska. Je to vyrovnané, nič sa nedeje a my sa už teraz pripravujeme na ďalší zápas, aby sme ho zvládli. Ja verím tomu, že sa to teraz zmení a budeme to my, ktorí to budú ťahať. Musíme sa veľa tlačiť do brány, musíme strieľať ako sme to mohli vidieť včera. Dneska sme to tak nerobili a to rozhodlo. Bez gólu nemôžeme vyhrať. Verím, že príde veľa ľudí, že nám pomôžu a že to zvládneme a že to domáce prostredie bude pre nás výhodou.“

Alex Tamáši, reprezentačný center Banskej Bystrice: „Tak, z našej strany to vôbec nebol ideálny zápas, prvú tretinu sme nejak prispali. Spišská mala navrch, v podstate sami si môžeme za tú prehru, lebo sme ich dostali na koňa. Snažili sme sa byť disciplinovaní, no musíme sa lepšie pripraviť na takýto zápas. Je tam určite nejaký tlak, ale na to sa nemôžeme vyhovárať, je to všetko o tých hlavách. Ja vždy tvrdím, že je to na 60% o hlave, takže pokiaľ sa pripravíme na ten zápas v hlavách, tak ako sa máme, tak nevidím dôvod, aby sme nemohli vyhrať. Spišská má výborný tím, majú rozdielových hráčov, ktorí to potvrdzujú a my si na nich musíme dávať pozor. Vždy sa bavíme o ich presilovkách, tie majú výborné, takže pokiaľ budeme disciplinovaní, nebudeme im dávať šance a budeme hrať to, čo máme hrať a tak, ako sme hrali včera, tak budeme určite úspešní.“

Banská Bystrica odohrá piaty štvrťfinálový duel proti Spišskej Novej Vsi na domácom ľade vo štvrtok 23. marca o 17.00 hodine.

Autor: (job), Foto: tasr, facebook