V derby Jakub zdolal Selce, zaváhania Podkoníc a B. Štiavnice využila Sásová

0 /

V nedeľu bolo na programe desiate kolo v piatej futbalovej lige a v ňom sa hralo okresné derby v Jakube. Tamojší celok hostil Selce a vďaka využitým šanciam sa tešil z víťazstva. Vedúce Podkonice nečakane prehrali v Lovči, čo využila Sásová, ktorá sa po jasnej výhre v Bzovíku dotiahla bodovo na lídra súťaže. Pomohlo jej i zaváhanie Banskej Štiavnice doma s Dobrou Nivou (2:2). Hrochoť prehrala na svojom ihrisku s Krupinou.

Prejdime najprv k derby zápasu JakubSelce. Od začiatku sa hrala v okrajovej časti Banskej Bystrice vyrovnaná partia, šance si vypracovali obe mužstvá, ale úspešnejší v ich premieňaní boli domáci futbalisti. Tí sa presadili dvoma presnými zásahmi Michala Čiefa na konci prvého polčasu. V 40. minúte si tento hráč dobre spracoval loptu na prsiach a spoza šestnástky utešenou strelou prehodil brankára, ktorý stál na päťke. Ubehli iba dve minúty a bolo 2:0. Čief sa prebil do pokutového územia a aj keď v ňom bol atakovaný, nespadol a urobil dobre, pretože následná jeho koncovka bola znovu gólová. Hostia svoju aktivitu pretavili do presného zásahu až po hodine hry. Postaral sa o to striedajúci Smatana, ktorý využil zaváhanie obrany Jakuba a popri vybiehajúcom brankárovi skóroval, čím znížil stav len na rozdiel gólu. V 69. minúte však domáci zahrávali rohový kop, lopta sa dostala na zadnú žrď a tam si ju nešťastne zrazil hlavou do vlastnej bránky Jakub Mesík. Bolo teda 3:1. Bystrický celok potom zachránila žrď po strele jedného z hráčov hostí. Výbornú možnosť mal opäť aj Smatana, no v tutovke mieril len do bočnej siete. Znížiť mohol ešte v 88. minúte Blaško, parádne vypálil z hranice šestnástky, no skvelý zákrok vytiahol gólman Filadelfi. Futbalisti Jakuba sľubné protiútoky nedotiahli do finálnej fázy, ale mrzieť ich to nemuselo, pretože tri body zostali na ich ihrisku.

TJ ŠK Sokol Jakub – ŠK Selce 3:1 (2:0)

Góly: 40. a 42. Čief, 69. J. Mesík (vlastný) – 62. Smatana. Rozhodoval: Fajčík. ŽK: Kútik, Bednár – Kľačan, Radoš, Číž. Diváci: 250.

Sásová sa predstavila u nováčika v Bzovíku a potvrdila rolu favorita. Začala dobre, v 22. a 27. minúte využil svoje príležitosti skúsený útočník Murín a bolo 0:2. Domáci síce rýchlo odpovedali Ližbetinom, no po prestávke neustrážili obávaného kanoniera bystrického celku Stacha, ktorý ich snahu o vyrovnanie umlčal hneď dvoma presnými zásahmi, najprv v 65. a potom v 78. minúte. Za stavu 1:4 mal Bzovík už ťažkú situáciu niečo s duelom urobiť a napokon ešte inkasoval gól v poslednej minúte, postaral sa oň Dobrota.

TJ Bzovík – ŠK Sásová 1:5 (1:2)

Góly: 22. a 27. Murín, 65. a 78. Stacho, 90. Dobrota – 29. Ližbetin. Rozhodoval: Konček. ŽK: J. Hudec, Dvorský – Vidiečan. Diváci: 200.

Vedúce Podkonice sa predstavili v Lovči a prekvapujúco tam prehrali. Mohli ísť však do vedenia, keď po strele Lihana sa triaslo brvno domácej bránky. To akoby prebralo Lovčanov, ktorí hrali v netradičnej zostave. Vrátili sa do nej totiž i kvalitnejší futbalisti, ktorí pracujú v zahraničí, čo tiež mohlo zavážiť. V 15. minúte zmätok v obrane nášho mužstva využil Neuschl. Ten sa presadil zo stredu šestnástky. Po polhodine hry zvýšil na 2:0 zo situácie zaváňajúcej ofsajdom Rapčan. V šestnástke bol sám a dostal sa k dorážke. Hostí mohli mrzieť nevyužité šance Rusnáka a Kostúrika. Po zmene strán sa snažili znížiť, ale nie k nim príliš prajný rozhodca po zrážke dvoch hráčov v šestnástke odpískal penaltu, ktorú nepremenil domáci Žiak. Podkonice mali prevahu. Na ihrisko sa totiž dostal v druhom polčase Sedliak (po zranení) a vpredu to začalo fungovať. V 66. minúte bol v šanci faulovaný Kostúrik a z nariadeného pokutového kopu znížil na 2:1 Lihan. Vyrovnať sa však už Podkoniciam nepodarilo. Najbližšie mal k tomu Kostúrik, ale prepálil bránku. Lovča sa dobre vyhecovala na lídra súťaže, vynikala v osobných súbojoch a aj preto napokon získala tri body, hoci zápasu by viac svedčala remíza.

TJ Lovča – FK Podkonice 2:1 (2:0)

Góly: 15. Neuschl, 31. Rapčan – 66. Lihan (z 11m). Rozhodoval: Kaštan. ŽK: Neuschl, Rapčan, Žiak, Krivjančin – Kubina, Rusnák, Minčev, Dlhoš. Diváci: 250.

Hrochoťania privítali na svojom ihrisku Krupinu a nezachytili úvod stretnutia. Hostia išli do vedenia už v trinástej minúte zásluhou Slava Seleckého. Domáci sa potom snažili vyrovnať, ale do prestávky sa im to nepodarilo. Po zmene strán v 57. minúte dokonca nepremenil Dorotovič pokutový kop, čo bol kľúčový okamih. Znovu totiž udreli Krupinčania a opäť to bol Slavomír Selecký, ktorý v 74. minúte zvýšil na 0:2. Hrochoťania v závere neznížili, nedokázali zdramatizovať duel a napokon prehrali na nulu.

ŠK Hrochoť – MFK Strojár Krupina 0:2 (0:1)

Góly: 13. a 74. S. Selecký. Rozhodoval: Spišák. ŽK: Uhliar – Pálka, Kindernaj, Cibuľa. Diváci: 100.

Zostávajúce výsledky: Banská Štiavnica – Dobrá Niva 2:2, Bacúch – Prenčov 5:1, Ladomerská Vieska – Lieskovec 3:0.

Najbližšie naše mužstvá hrajú svoje zápasy v nedeľu 14. októbra o 14.30 hodine. V okresnom derby druhá Sásová privíta vo svojej aréne Hrochoť. Vedúce Podkonice hostia štvrtý Bacúch, Selce si zmerajú na svojom štadióne sily s druhou Banskou Štiavnicou a piaty Jakub hrá na ihrisku súpera u šiesteho suseda v tabuľke v Krupine.

1. Podkonice 23b, 2. Sásová 23b, 3. B. Štiavnica 20b*, 4. Bacúch 19b, 5. Jakub 18b, 6. Krupina 16b, 7. L. Vieska 15b, 8. Lieskovec 14b*, 9. Lovča 13b, 10. Selce 11b, 11. Hrochoť 10b, 12. Bzovík 7b, 13. D. Niva 6b, 14. Prenčov 0b.