Bystričan Jakub Borguľa bronzový na juniorskom IBU Cup-e, vedie svetové poradie vo svojej vekovej kategórii

ŠPORT
2 /

Ďalší skvelý výsledok banskobystrického biatlonistu Jakuba Borguľu. Na juniorskom IBU pohári v poľských Jakuszyciach vybojoval v rýchlostných pretekoch bronzovú medailu a vrátil sa na čelo priebežného poradia medzi juniormi v tomto najprestížnejšom seriáli. Úspešný Slovák prišiel do Poľska z plného tréningu a ešte sa necítil úplne stopercentne na pretekanie, prekonával aj menšiu chorobu, ale nutne potreboval súťažné kilometre po obrovskej pauze.

Do Jakuszyc prichádzajú pretekári pred MEJ postupne a štartová listina sa v sobotu rozšírila o ďalších 20 mien v oboch kategóriách. Aj Slovensko malo posilu v podobe Jakuba Borguľu, ktorý v medzinárodných pretekoch IBU štartoval prvý raz od 16. decembra. Všetci boli zvedaví, akú formu nadobudol na sústredení v Obertilliachu, i keď jej vrchol mal byť budúci týždeň na spomínanom európskom šampionáte juniorov. Sobota bola určená najmä na rozbeh.

Podmienky boli veľmi ťažké, panovalo celkom teplo, no bolo i veterno a daždivo, teda podmienky, ktoré ako biatlonista zažiť nechcete. Opäť sa očakávalo veľa chýb a zrejme aj väčšie rozdiely pre rozbitú trať. Jakub začínal pomalšie a v prvom kole mal „až“ 17-ty bežák. No v streľbe v ľahu je čo do rýchlosti už teraz svetová špička aj v porovnaní so Svetovým pohárom a keď to za 27 sekúnd vyčistil, katapultovalo ho to na druhú pozíciu. V druhom kole už zaostal iba o desať sekúnd v treťom najrýchlejšom čase a dve stojkové rany mu ušli. No opäť bol rýchly a po odkrúžení trestného kola bol tretí. To zásluhou ďalšieho superkola bez problémov udržal. Dosiahol tak úžasný výkon hneď na jeho úvod účinkovania v Poľsku, kde iba včera trénoval prvý raz.

Jakub Borguľa s č. 43 na bedni

„Vrátil som sa zo sústredenia v Rakúsku, takže síl som mal až – až. Na trati som sa cítil skvele i napriek tomu, že prekonávam menšiu chorobu. Nebehá sa mi tak úplne najlepšie. Čo sa týka streľby, na ležke som mal jednu tesnú ranu, no potom som sa uvedomil a tie ostatné som strelil pekne. Na stojke som sa pekne postavil aj sústredil, ale tesne pred výstrelom som ich strhol dole, tie dve chyby zamrzeli na strelnici veľmi. Počasie bolo náročné, nemám takéto veľmi rád, ale mali sme ho všetci rovnaké, povedal som si, že sa musím snažiť tak či onak,“

-prezradil pre slovenskybiatlon.sk Jakub Borguľa, ktorý má zabezpečené financovanie na roky 2024 aj 2025 a v prvej juniorskej sezóne z troch sa od neho neočakávali veľké výsledky, ale mladíka spod Urpína to vôbec nezaujíma a pokračuje v úžasných výkonoch. V sobotu mal štvrtú najrýchlejšiu streľbu i beh, ten len o dve desatiny sekundy za tretím chlapcom. Bežecky tu kraľuje Rakúšan Müllauer, ktorý je o dva roky starší ako Jakub. Je úplne odskočený, veď pred týždňom v Osrblí mal 28. bežák na úrovni Sklenárika so Zobelom a Femlingom. Na neho Jakub stratil minútu. Práve o jediný bodík pred Müllauerom vedie poradie IBU pohára juniorov. To sa ale v nedeľu zmení, pretože podľa plánu trénerskej dvojice Daubner-Daubnerová zajtra Jakub nenastúpi, aby bol fyzicky aj zdravotne fit na ME. V sobotu to ešte nebolo úplne ono aj pre menšiu chorobu.

Jakub Borguľa v Jakuszyciach so svojím trénerom Daubnerom

Autor: (job + slovenskybiatlon.sk), Foto: Soňa Niková (Slovenský biatlon)