Členka Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica Dominika Medveďová zaznamenala veľmi cenný úspech na 5. ročníku kontinentálneho šampionátu špeciálnych olympiád v triatlone. Po skvelom výkone získala bronzovú medailu.
V kategórii šprint triatlon žien (750 metrov plávania v otvorenej vode, 20 kilometrov cyklistiky a 5-kilometrový beh) zvíťazila fínska reprezentantka Anni Aaltová, za ňou skončila slovenská reprezentantka Lucia Talarčíková a trojicu žien v cieli doplnila Dominika Medveďová, ktorá súťaží s detskou mozgovou obrnou. Na štarte bolo 27 intelektuálne znevýhodnených športovcov z 9 krajín sveta.

Dominika Medveďová
Triatlonisti špeciálnych olympiád mali identické súťažné podmienky ako 2200 zdravých športovcov z viac ako 60 krajín, ktorí sa postavili na štart už 9. ročníka prestížneho medzinárodného triatlonového festivalu The Championship 2026, ktorý sa uskutočnil v olympijskom tréningovom centre X-Bionic Sphere v Šamoríne.
Toto podujatie patrí do globálneho seriálu Challenge Family, ktorý každoročne priťahuje najlepších triatlonistov planéty a tisícky športových nadšencov.

„Dominiku teraz čakajú XII. Národné hry Špeciálnych olympiád Slovensko, ktoré sa uskutočnia 23. – 26. júna 2026 opäť v Šamoríne. Tieto preteky budú zároveň kvalifikáciou na Svetové hry Špeciálnych olympiád, ktoré sa uskutočnia v Čile.“
uviedol Milan Záborský, predseda Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica.

Dominika Medveďová v cieli
„Náš plavecký oddiel vo svojich aktivitách podporoval a podporuje aj športovcov s telesným znevýhodnením. Ján Ruml získal v roku 2008 v New Yersey 4 tituly juniorského Majstra sveta. Ďalšou reprezentantkou Slovenska bola aj Dominika Praženicová. Platnou členkou nášho kolektívu je v súčasnosti hendikepovaná športovkyňa Dominika Medveďová, ktorá sa okrem bežných plaveckých súťaží zúčastňuje doma aj v zahraničí špeciálnych pretekov. Z Para Swim Cup Prague priviezla bronzovú medailu,“
dodal Záborský.
Je treba veriť, že mladí športovci, ktorí svojimi skvelými výsledkami zviditeľňujú mesto Banská Bystrica, región, ako aj celé Slovensko nájdu pochopenie a podporu u predstaviteľov mesta a regiónu pri ich ďalšom športovom raste, vytváraním adekvátnych tréningových podmienok a pomoc pri účasti na takýchto podujatiach.

Triatlonový areál
Zdroj: Milan Záborský , Foto: PO UMB BB



















