Barani valcujú Nitru, vyhrali 17-ty krát v rade a majú majstrovský mečbal + HLASY

3 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali aj tretí finálový zápas o majstrovský titul v našej najvyššej súťaži. Po dvoch domácich víťazstvách sa tešili aj v Nitre na ľade súpera, kde nastrieľali sedem gólov a inkasovali len tri. A to aj bez kapitána Surového, ktorý sa nezmestil do našej nabitej zostavy. V sérii hranej na štyri víťazstvá vedieme 3:0 a o celkovom triumfe môžeme rozhodnúť už v nedeľu večer na štadióne pod Zoborom.

Pred duelom sme si minútou ticha spomenuli na bývalého československého hokejistu a trénera Jána Staršieho. Ten vo veku 85 rokov podľahol dlhej chorobe. Na ľade sa diali veci hneď v úvodnej minúte. Obrovskú šancu mal Buček, prekĺzol sa pomedzi dvoch obrancov a rútil sa sám na brankára, ale blafák mu nevyšiel. My sme mohli kontrovať v prečíslení troch na dvoch, no Selleck sa k ideálnemu zakončeniu nedostal. V 2. minúte predviedol peknú kombináciu štvrtý útok domácich, ani Hrušík však Williamsa neprekonal. Úvodný tlak Nitry pokračoval po tom, ako Šťastný fauloval brankára Hanuljaka. Presilovku však hokejisti spod Zobora nevyužili. Vedenia sme sa tak už v pätici ujali my. V 9. minúte sa dostali z prečíslenia dvoch na jedného otvoril skóre Guillaume Asselin – 0:1. Nitra si od 12. minúty zahrala druhú presilovku a tú sa jej už podarilo premeniť. Mezei nabil Raisovi a ten tvrdou strelou prekonal Williamsa, za ktorým skončil stečovaný puk – 1:1. Záver tretiny však patril ´baranom´. V 17. minúte prihral Faille do jazdy Brockovi Higgsovi a ten využil prvú početnú výhodu nášho mužstva po strele švihom z ľavej strany, mieril do pravého horného rohu Hanuljakovej bránky – 1:2. V 19. minúte zachránil domácich ešte Versteeg, keď zmaril prečíslenie Failleho s Asselinom.

Aj v druhom tretine pokračoval rýchly a ofenzívny hokej z oboch strán. Nitra hrala od úvodných sekúnd presilovku, síce ju nepremenila, no krátko po jej konci potiahol puk pred bránku Morrison, položil si Williamsa a jeho strelu z uhla usmernil do siete Čaládi – 2:2. Pri ďalšom vylúčení na strane hostí mohol poslať Nitru do vedenia Buček, ale ani na trikrát nedostal puk za nášho zámorského brankára. Naopak v oslabení v 27. minúte sa presadili naši Bystričania. McCormack poslal puk pred vlastnú bránku, kde ho ukoristil Faille a Eric Selleck sa pred odkrytou svätyňou súpera nemýlil – 2:3. Štvrtý zásah sme mohli pridať počas následnej presilovky. Roztočili sme pred Hanuljakom kolotoč, no Bartánus, Lunter ani Faille svoje dobré šance nevyužili. Potom však fauloval i Mezei, Nitrania sa teda bránili v trojici. A neubránili sa, Faille prihral na ľavý kruh Guillaumemu Asselinovi a jeho delovku Hanuljak nezastavil – 2:4. V dohrávanej presilovke 5 na 4 navyše prišiel piaty gól z hokejky obrancu Karola Slobodu – 2:5 a Hanuljak sa porúčal. Do bránky išiel Šimboch. Tréner Stavjaňa premiešal i útoky, čo pomohlo. Jeho zverenci znížili, Fominych vybojoval puk v útočnom pásme, dostal ho pred bránku, kde bol prichystaný Marek Slovák a pomedzi Williamsove betóny skóroval, presadil sa po 29 dueloch bez gólu – 3:5. Na druhej strane predviedli parádnu kombináciu Asselin, Faille a Selleck, no posledný menovaný v tutovke netrafil. Náš tlak pokračoval, no Šimboch držal čisté konto. V 37. minúte mal výbornú šancu Lamper, ale aj on v minul odkrytú časť bránky.

V úvode tretej tretiny si tímy vyskúšali hru štyroch proti štyrom. Potom sa snažila viac tvoriť Nitra, no proti dobre organizovanej bystrickej defenzíve to mala ťažké. Navyše, keď sa ´barani´ zamerali na udržanie dvojgólového náskoku a hrozili len pri brejkoch. Vážnejšia možnosť domácich prišla v 48. Minúte. Po Marshallovej chybe sa dostal do šance Bortňák, ale neskóroval. Na druhej strane zachránil Šimboch svoj tím po strele Asselina. V 51. minúte však nestačil na presnú strelu Jordona Southorna, naznačil príklep, no napokon vystrelil zápästím – 3:6. V 53. minúte sa trafil nádherne ešte Patrik Lamper, ktorý definitívne rozhodol o našej výhre pod Zoborom – 3:7. Nitrania mohli upraviť skóre v záverečnej presilovke o dvoch hráčov, ale to sa im nepodarilo. O titule sa môže rozhodnúť už v nedeľu opäť na štadióne pod Zoborom. Duel sa tam začína o 19.00 hodine.

Fakty o zápase:

HK Nitra – HC’05 iClinic Banská Bystrica 3:7 (1:2, 2:3, 0:2) – stav série 0:3

Góly: 13. Rais (Mezei, Buček), 23. Čaládi (Morrison), 31. Marek Slovák (Fominych, Lantoši) – 9. Asselin (Selleck, Kubka), 17. Higgs (Marshall, Faille), 27. Selleck (Faille), 30. Asselin (Faille, Marshall), 30. K. Sloboda (Southorn), 51. Southorn (Asselin, K. Sloboda), 53. Lamper (A. Šťastný, Ďatelinka). Rozhodovali: Baluška, Štefik – Výleta, Tvrdoň, vylúčení na 2 min: 5:8, navyše: Morrison 10 min za seknutie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:1, 3600 divákov.

Nitra: Hanuljak (30. Šimboch) – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, Versteeg, Rais, A. Sloboda – Kerbashian, Šiška, Scheidl – Rapáč, Bortňák, Buček – Lantoši, Čaládi, Fominych – Hrušík, Slovák, Pätoprstý – Minárik

Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Bartánus, Higgs, M. Lunter – Asselin, Faille, Selleck – Lamper, A. Šťastný, Zigo – Koper, Češík, Matoušek – Šoltés

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: „Zápas sme začali dobre, mali sme šance, ale nepremenili sme ich. Duel sa lámal za stavu 2:2, dostali sme tam gól na 2:4 v presilovke a to bolo zlomové. Potom si to už Bystrica uhrala. To čo sa však dialo na štadióne po stretnutí, to bolo fantastické. Takmer štyri tisíc ľudí stálo a tlieskalo. To je pre nás viac ako prehra, ktorá nás samozrejme mrzí. Bystrica bola dnes efektívna, využila svoje šance. Dala viac gólov a preto vyhrala. My sa o to pokúsime v nedeľnom zápase bez ohľadu na to aký je stav série. Pred takýmito úžasnými divákmi nemôžeme hrať inak než na víťazstvo. Vieme aký je stav a aká je situácia, ale pokiaľ neskončí séria štvrtým víťazstvom, tak nič pre nás nekončí.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „ Bol to ťažký a vyrovnaný zápas. Výsledok 7:3 v náš prospech nezodpovedá priebehu. Dôležité bolo, že moji hráči dodržiavali stanovenú stratégiu a taktiku. Skórovali dnes i kľúčoví hráči mužstva, čo ma teší. Za stavu 2:5 sme trošku prestali hrať, ale iba na určitý čas. Potom sme sa vrátili späť k tomu, čo sme chceli. V predchádzajúcom zápase som bol spokojný hlavne s druhou tretinou a presilovkami, no po dnešnom zápase nemôžem vysloviť nič iné ako spokojnosť. Bol to z našej strany najlepší zápas finálovej série doposiaľ. Druhá tretina bola parádna, v tretej sme to už udržali. Do nedeľného stretnutia ideme s cieľom vyhrať a získať majstrovskú trofej. Máme Nitru na lopate, musíme to teda dokončiť. Uvedomujeme si však, že posledný krok býva najťažší. Budeme teda hrať s rovnakou vášňou a nasadením ako doteraz.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Mali sme horší vstup do zápasu. Nitra tam mala šance, našťastie nás podržal ´Willy´. Potom sme to už zobrali do vlastných rúk. Domáci síce ešte trochu hrýzli, ale my sme pridali góly a ušli sme súperovi na dostatočný rozdiel, aby ešte mohol s duelom niečo urobiť. V poslednej tretine sme Nitru už nepúšťali do veľkých šancí a kontrolovali sme vývoj. Padlo desať gólov, my sme dali sedem, takže môžeme byť za to iba radi. Vidíme v tom pozitívum. Tešíme sa z výhry iba do pol noci. V nedeľu máme totiž ďalší zápas, na ktorý sa chceme kvalitne pripraviť a vyhrať ho. Urobíme všetko pre to.“

Karol Sloboda, autor bystrického gólu na 2:5: „Teší ma, že sme v tomto zápase využili presilovky, dokonca sme využili aj oslabenie. Mali sme veľa šancí a dokázali ich premeniť. Výsledok sme tým pádom dali na našu stranu. V predchádzajúcich zápasoch sme boli frustrovaní z nevyužitých presiloviek, no dnes sme ukázali kvalitu a dúfam, že to tak pôjde ďalej. Chceme vyhrať aj v nedeľu.“

Matúš Rais, obranca Nitry: „Začali sme dobre, mali sme šance, ale nevyužili sme ich a po chybe inkasovali gól. Podarilo sa nám však vyrovnať, no v oslabení sme znovu dostali gól. Prvá tretine bola z našej strany výborná, no druhá už nie. Hoci sa nám podarilo vyrovnať aj na 2:2. Prišla však nešťastná „oslabovka“ 3 na 5, keď sme dostali gól a vzápätí ďalší pri hre 4 na 5. Tam sa zlomil zápas. Potom sme sa ešte chceli dvihnúť, čo sa nám, žiaľ, nepodarilo, v nedeľu máme ďalšiu šancu.“

Marek Slovák, útočník Nitry: „Škoda, že sme nedali prvý gól my. Mali sme šance, prečíslenie 2 na 1, Samo Buček nájazd. Potom sme inkasovali, ale dokázali sme sa vrátiť do hry. V druhej tretine nám však Bystrica odskočila na tri góly a už to bolo veľmi ťažké. Oni to zavreli, my sme do nich búšili, no dostali sme góly ešte z protiútokov.“