Presne pred piatimi desaťročiami, 15. októbra 1965, vzniklo družstvo atletiky v armádnom stredisku vrcholového športu Dukla Banská Bystrica. Jeho pokračovateľ, VŠC Dukla, je v súčasnosti kľúčový dodávateľ atlétov do slovenskej reprezentácie na vrcholných podujatiach, ako sú olympijské hry, majstrovstvá sveta či Európy.
Atletické družstvo v banskobystrickej Dukle bolo po futbalovom druhé, ktoré vzniklo v našom armádnom športovom stredisku. Futbalisti začali svoju činnosť 1. júla, atléti 15. októbra 1965. Jedným z prvých atlétov bol pod Urpínom Zdeněk Michna, ktorý agentúre SITA prezradil ako to bolo pred spomínanými päťdesiatimi rokmi:
„Spomínam si na to, ako keby to bolo dnes. Do Banskej Bystrice nás prevelili z Dukly Vyškov. Šéftrénerom sa stal vtedy ešte aktívny vrhač Milan Mikula a na trénerskej pozícii som fungoval aj ja, hoci som tiež ešte aktívne súťažil v behoch na stredné a dlhé trate. Ostatní boli vojaci základnej služby, bolo nás dokopy asi dvadsať.“
Hneď v nasledujúcej sezóne zostavili v Dukle atletický tím, ktorý sa prebojoval do najvyššej súťaže vo vtedajšom Československu. Na atletiku chodilo v tom čase na Štiavničky aj štyri tisíc divákov! Z prvého armádneho tímu ostali pôsobiť v našom meste okrem Michnu aj šprintér Štefan Golitko a vrhač Jiří Koukal starší, ktorý je v súčasnosti jeden z koučov dvojnásobnej vicemajsterky Európy v hode kladivom Martiny Hrašnovej. Zdeňek Michna opísal pre SITA aj to, ako sa do atletickej Dukly dostal chodecký trénerský „mág“ Juraj Benčík.
„V apríli 1966 som bol s našimi chlapcami na Národnom behu Devín – Bratislava. Prišiel za mnou mladík a vraví: bol som teraz šiesty, rád by som u vás v Dukle absolvoval základnú vojenskú službu. Zapísal som si jeho údaje a prvého októbra 1966 Juraj Benčík narukoval do Banskej Bystrice.“
Odvtedy, bezmála tiež 50 rokov, je jej Juraj Benčík verný a mal podiel na najväčších úspechoch atlétov Dukly. Pod jeho vedením sa stal Jozef Pribilinec olympijským šampiónom na 20 km v Soule, Pavol Blažek majstrom Európy v tej istej disciplíne v Splite a mal aj veľký podiel na titule čerstvého svetového šampióna na 50 km Mateja Tótha.
Atletika sa od prvých chvíľ v Dukle etablovala ako silný šport. Postupne k nám prichádzali špičkoví pretekári. Prvý medzinárodný úspech zaznamenali bystrickí armádni atléti, keď sa výškar Ladislav Borodáč dostal na majstrovstvá Európy 1969 v Aténach, kde skončil ôsmy. Ďalší veľký prielom nastal v roku 1974, keď vznikol 400-metrový ovál s umelým povrchom, na čom mal veľkú zásluhu najmä Ivan Čierny, neskorší veliteľ AŠK Dukla v rokoch 1990 až 2001. Veríme teda, že súčasné Vojenské športové centrum v Banskej Bystrici vychová ďalších skvelých atlétov, ktorí zaznamenajú výrazné úspechy v podobe medailí, či už z olympijských hier, alebo svetových a európskych šampionátov.
Autor: (job), Foto: archív Bystricoviny, ilustračné