Zomrel známy banskobystrický lekár a politik Milan Urbáni (†79)

Spomienka
2 /

Po ťažkej chorobe zomrel v pondelok v banskobystrickej nemocnici vo veku nedožitých 80. narodenín lekár a aktívny politik Milan Urbáni. Túto smutnú správu potvrdila médiám jeho rodina.

MUDr. Milan Urbáni, CSc. MPH

Narodil 21. augusta 1944 v Ratkovskej Zdychave v okrese Rimavská Sobota.  V roku 1967absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Po ukončení štúdia začal pracovať ako lekár špecializujúci sa na gynekológiu v Banskej Bystrici.  V rokoch 1975 až 1980 pôsobil v pozícii primára Central Hospital Kabwe v Zambii, následne aj v Líbyi. Po návrate do rodnej krajiny sa stal vedúcim gynekologického oddelenia polikliniky v Banskej Bystrici. V rokoch 1996 až 1999 bol riaditeľom tohto zdravotníckeho zariadenia.

Do politiky vstúpil v roku 2002, keď  sa stal poslancom Národnej rady za HZDS, kde pôsobil v zdravotníckom výbore a bol členom Stálej delegácie NR SR do Parlamentného zhromaždenia. V roku 2003 bol na sneme ĽS-HZDS zvolený za podpredsedu tejto strany. V roku 2017 kandidoval na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Po odchode z ĽS-HZDS sa stal predsedom strany Aliancia za Európu národov (AZEN), ktorá sa však v súboji s ostatnými politickými stranami nepresadila. V roku 2012 založil nový politický subjekt Stranu moderného Slovenska. Neskôr podnikal najmä v oblasti zdravotníctva, založil aj U-ART Gallery v Banskej Bystrici.

Redakcia Bystricovín vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a priateľom Milana Urbániho. Česť jeho pamiatke!

Autor: (tom), Foto: archív