Výbošťok: „Na Zlatej tretre ma vítali, na Slovensku mi skôr závidia…“

ŠPORT
0 /

Banskobystrický atletický veterán Vladimír Výbošťok (65) na minulotýždňovom atletickom mítingu Zlatá tretra v Ostrave vytvoril európsky rekord v šprinte na 100 metrov v kategórii M65 časom 12,44 sek. s protivetrom -1,2 m/s a za svetovým rekordom zaostal iba o 7 stotín sekundy. Kým v Čechách mu gratulovali súperi i organizátori, po návrate Slovensku to bolo inak.

Výbošťok dosiahol na ostravskej stovke čas 12,44 sekundy, čím o 6 stotín prekonal doterajší európsky rekord Fína Jormu Manninena, ktorý v kategórii M65 držal časom 12,50 sekundy. Pri súčasnej forme by si skvelý banskobystrický veterán pomaly mohol trúfnuť aj na prekonanie svetového rekordu Američana Stephena Robbinsa, ktorý je 12,37 sekundy.

„Bežalo sa mi výborne. 20-tisícový atletický štadión v Ostrave bol vypredaný a to je nezabudnuteľná atmosféra. Aj s protivetrom -1,2 m/s sa mi podarilo splniť cieľ a prekonal som európsky rekord o šesť stotín. Som šťastný, že to vyšlo a že som sa nezranil. Môžem ďalej pokračovať v plnom tréningovom nasadení do ďalších pretekov. Určite sa pokúsim ešte vylepšiť aj tento už svoj európsky rekord,“ zavolal nám do redakcie krátko po behu z Ostravy spokojný Vlado Výbošťok.

 „Pred ostravskou Zlatou tretrou, na ktorú ma pozvali českí organizátori aj s ich veteránskym zväzom, ktorého som čestným členom, som mal problémy s chrbtom. Vďaka fyzioterapeutovi Dukly Banská Bystrica a masérom na plavárni Štiavničky som sa dal dokopy s cieľom prekonať európsky rekord na stovku. To sa mi aj podarilo pred 20-tisíckami divákmi a okrem gratulácií mojich súperov k dobrému výkonu, ma ako slovenského reprezentanta z Banskej Bystrice vyhlasovali organizátori v rozhlase medzi výsledkami svetovej špičky profesionálnych atlétov. To bol skvelý pocit,“ povedal nám Vladimír Výbošťok pri domácej šálke čaju.

Pre zaujímavosť okrem samotného štartu na stovke chcel náš úspešný veterán ako najrýchlejší muž planéty nad 65 rokov získať autogram od absolútne najrýchlejšieho muža sveta Usaina Bolta. Doslova „poľoval“ na neho skoro štyri hodiny, ale jeho ochranka bola „nepriestrelná“. Nemohol ho ani oficiálne sfotiť na štadióne môj kamarát Pavel Polák, ktorý bol so mnou v Ostrave ako fotograf. Bolt je veľká hviezda aj s „hviezdnymi“ maniermi. Bol najväčším ťahákom mítingu a štart si odniesol mastnú sumu, ale taký je svetový profesionálny šport. Mne sa však napokon jeho autogram nepodarilo získať. Ale nevadí. Po roku som mal možnosť opäť ho vidieť naživo v akcii a napriek tomu, že časom nad 10 sekúnd zaostal za očakávaním, je to šprintérsky fenomém, “ dodal Vlado.

Iba pre zaujímavosť ostravský čas 65-ročného Výboštoka na 100 metrov v protivetre by v porovnaní s Boltovým časom na mítingu podľa tabuľkových prepočtov zohľadňujúcich veku bol 10,10 sekundy, teda len o 6 stotín horší. Ďalej Vlado pokračoval: „Z Ostravy som sa vrátil domov vlastným autom o jednej v noci a už o piatej ráno som vstával na preteky slovenských veteránov v Nitre. Po príchode na štadión a zaplatení štartovného som cítil znechutenie niektorých našich funkcionárov, že som zasa prišiel zvíťaziť. Aby som bol korektný, mám medzi veteránmi aj kopec priateľov, ktorí mi prajú, napríklad Bystričana Petra Pažáka a ďalších. Chcel som prekonať slovenský rekord na 200 metrov, čo sa mi napriek únave z cestovania a protivetre -2,4 m/s na dráhe aj podarilo časom 27,96 sek. Okrem toho som vyhral aj stovku a získal titul najlepšieho šprintéra podujatia.“

Stalo sa však niečo, čo znie neuveriteľne: „To, čo sa dialo pred vyhlasovaním výsledkov odovzdávaním cien, však bolo typicky slovenské. Mnohí ľudia sú povrchní, vidia a závidia úspech iného, ale už nie tú drinu a pevnú vôľu prekonávať prekážky. Poviem iba toľko, že miestny veteránsky funkcionár chcel odo mňa, aby som mu prepustil jednu z cien. Nechápal som prečo, tak som to odmietol, za čo ma on potom za mojím chrbtom ohovoril pred ostatnými veteránmi. Keby som bol čo i len tušil, aké sú to ceny, tak by som mu bol dal aj všetky tri. Až doma som zistil, keď som to rozbalil, že to boli predmety z najlacnejšieho obchodu za euro,“ vysvetľuje Výbošťok svoj škandalózny zážitok.

A to nebolo všetko. Vrcholom je prístup najvyššieho slovenského veteránskeho funkcionára k nášmu svetovému rekordérovi. Vlado nám povedal aj toto: „Keďže v Nitre bol aj šéf slovenského veteránskeho zväzu a člen výkonného výboru SAZ, spýtal som sa ho, či už poslal do centrály svetovej federácie veteránov návrh na zápis môjho svetového rekordu na 60 metrov ešte z 18.marca tohto roku, ktorý som utvoril na halových majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici časom 7,76 sekundy. Na moje prekvapenie mi po dvoch mesiacoch povedal, že ešte nie, lebo vraj chýbajú certifikáty od cieľovej kamery a dráhy v hale, kde som bežal. Znie to neuveriteľne, ale takto sa na Slovensku pristupuje k atletickým veteránom, ktorí síce dosahujú svetové výkony, nedostávajú za to žiadne odmeny a všetko si hradia sami, ale vlastní funkcionári niekedy pre nich nehnú ani prstom. Je to závisť alebo čo?“

Okrem toho Výbošťok už päť rokov pripomína funkcionárom Slovenského veteránskeho zväzu, aby v oficiálnych svetových tabuľkách opravili pri údaji o jeho svetovom rekorde z roku 2007 na 60 metrov 7,66 sek. ešte v kategórii M60 názov krajiny. Miesto Slovenska (SVK) tam totiž stále figuruje Slovinsko (SLO) a nikomu z kompetentných u nás to nevadí!? Potom nečudo, v akom stave je (až na výnimky) celá slovenská atletika vo svetovom meradle…

Náš najlepší špritér-veterán má však aj dobré správy. Po svojich posledných svetových výkonoch konečne získal stáleho sponzora, ktorý ho bude podporovať pri jeho štartoch na atletických podujatiach doma i vo svete. Som nesmierne rád, že prvý krát v živote sa mojím generálnym sponzorom stala spoločnosť HADVIČÁK s.r.o. z Banskej Bystrice. Konečne sa môžem naplno sústrediť na tréningy a preteky bez toho, aby som musel skoro denne zháňať peniaze na letenku, štartovné, vitamíny alebo tretry či oblečenie. Chcem sa pánu Hadvičákovi, svojmu mestu i Slovensku odvďačiť ďalšími kvalitnými svetovými výkonmi a dobrou reprezentáciou aj v zahraničí. Len aby mi slúžilo zdravie,“ dodal na záver Vlado Výbošťok.

V kalendári nášho „rýchlika-seniora“ je počas letnej sezóny na otvorených štadiónoch viacero veteránskych podujatí, na ktorých chce posúvať latku výkonnosti stále vyššie. Po stredajšej „Novinárskej stovke“ na Štiavničkách, kde dosiahol najlepší s čas 12,53 sekundy, ho 16.-17. júna čakajú atletické majstrovstvá SR v Banskej Bystrici, v júli postupne národné majstrovstvá veteránov v Opave, Nitre a v Maďarsku. Začiatkom augusta to budú rakúske majstrovstvá veteránov vo Viedni a 16.-25.augusta vrchol letnej atletickej sezóny veteránov – Majstrovstvá Európy v nemeckom ZITTAW.

Redakcia Bystricovín drží 65-ročnému Vladovi Výbošťokovi palce, aby sa mu pri plnom zdraví darilo prekonávať aj sám seba. Jeho púť po vrcholných atletických pretekoch veteránov budeme naďalej pozorne sledovať a prinášať vám aktuálne správy o dosiahnutých výsledkoch.

Zdroj: Bystricoviny.sk