V Banskej Bystrici sa stavia nový bytový komplex Rezidencia Severná

ROZHOVOR
10 /

Bystričania si určite všimli, že na rohu Severnej ulice v blízkosti kruhového objazdu vyrastá nová bytovka. Nás zaujímalo, o akú stavbu  sa jedná, preto sme sa porozprávali s Ing. Marekom Weissom, RSc. z realitnej spoločnosti EQUPO s.r.o., ktorá sa stará o predaj bytov záujemcom v bytovom komplexe Rezidencia Severná.

Ešte pred samotnou výstavbou časť obyvateľov Severnej protestovala proti výškovej zástavbe novým bytovým objektom, údajne v rozpore s územným plánom mesta. Ako ste tento spor vyriešili?

Takmer každý developerský projekt sa stretne s určitou nevôľou časti obyvateľstva. Dovolím si tvrdiť, že pri projekte byty Severná sa od začiatku veľmi zodpovedne pristupovalo k požiadavkám územno – stavebného charakteru. Doplním len, že v schvaľovacom procese nedošlo zo strany obyvateľov k žiadnym pripomienkam. Všetky povolenia sú právoplatné a v súlade s územným plánom mesta.

Ako bude vlastne vyzerať nový bytový komplex Rezidencia Severná?

Jedná sa o veľmi vkusnú stavbu so znakmi modernej architektúry, ktorú zdobia prvky slovenského folklóru. Byty boli projektované tak, aby uspokojil mladšie páry alebo rodiny s deťmi. Súčasťou každého bytu je balkón alebo lodžia, taktiež pivničné kobky v podzemných podlažiach. 

Koľko bytov tu vznikne?

Celkovo vznikne 64 bytových jednotiek, dvoj, troj a  4 – izbových bytov. Projekt bol navrhnutý s cieľom uspokojiť aktuálne nároky budúcich rezidentov. Najmenší dvojizbový byt má rozlohu 58 m2, trojizbový 79 m2 a viac. Uprednostnila sa kvalita použitých materiálov na stavbe a rozloha bytov pred kvantitou ponúkaných bytových jednotiek. 

Ako to bude s parkovacími miestami v okolí novej stavby?

Súčasťou projektu je vybudovanie 70 nových parkovacích miest na 1 PP a 2 PP. Taktiež sa vybuduje 18 nových vonkajších parkovacích miest v areáli bytového domu + 15 vonkajších parkovacích miest vybuduje developer pre všetkých obyvateľov Severnej.

Kedy by mal byť bytový komplex dokončený? 

Harmonogram výstavby počíta s dokončením hrubej stavby už v priebehu roka 2023 a v prvom kvartáli roku 2024 by malo dôjsť k odovzdávaniu bytov budúcim rezidentom.

Aký je záujem ľudí o nové bývanie v Banskej Bystrici?

Naša spoločnosť EQUPO s.r.o. spolupracuje s viacerými developermi na rôznych projektoch a dovolíme si tvrdiť, že plánovaných a dokončených projektov v Banskej Bystrici a okolí je žalostne málo.

Dopyt po bývaní zo strany obyvateľstva je stále veľký a ponuka nedostatočná. V iných krajských mestách prebieha väčší stavebný ruch. Mnohých zaráža cena bytov v novostavbách, avšak tá je determinovaná práve nedostatkom bytovej výstavby a cien stavebných materiálov, ktoré v období od januára 2021 do mája 2022 vzrástli o 40 %.

Rozhovor a podklady nám poskytol Ing. Marek Weiss, RSc. z realitnej spoločnosti EQUPO s.r.o. (info@equpo.sk, +421 908 274 357). Viac informácií o projekte nájdete na www.equpo.sk.

Autor: (tom) , Foto: vizualizácie EQUPO