Roman Malatinec: Spoločnosti chýba politika argumentu

ROZHOVOR
0 /

Jeho srdce patrí kultúre. V komunálnej politike sa pohybuje viac ako dvadsať rokov. Dlhodobo pôsobí ako poslanec obecného zastupiteľstva, dve funkčné obdobia je aj krajským poslancom – aktuálne pracuje v pozícii podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja pre oblasť kultúry.

Mgr. art. Roman Malatinec je známy folklorista – spevák, tanečník, inštrumentalista, moderátor a umelecký vedúci Folklórneho súboru Podpoľanec. Stál pri zrode politickej strany HLAS – sociálna demokracia a pred pár týždňami sa stal jej krajským predsedom v Banskej Bystrici. Práve o tom sme  spolu porozprávali.

Folklorista Roman Malatinec

Folklorista Roman Malatinec

Folklór a politika k sebe veľmi nepasujú. Aký je teda Váš vzťah k politike a aké boli vaše politické začiatky ?

Mám veľa priateľov, ktorí hovoria, že politika sa ich netýka a nechcú s ňou mať nič spoločné. Myslím si a som o tom dokonca presvedčený, že opak je pravdou. Politika je všade okolo nás a ovplyvňuje náš život. Má dopad na nás všetkých. Nechceme si to pripustiť dovtedy, kým sa nás nezačne priamo dotýkať. Pozitívne či negatívne. Počas mojej profesionálnej činnosti kultúrneho pracovníka politika paralelne sprevádzala môj život. Zaujímal som sa o komunálnu politiku v mojej rodnej obci a už ako 20 ročný som začal vykonávať prácu poslanca obecného zastupiteľstva, ktorú vykonávam až dodnes. A aby to nebolo málo, robím aj zástupcu starostu.

Napokon ste prenikli aj do regionálnej politiky…

Prirodzene, po získaní skúsenosti v obecnej samospráve som sa pokúsil získať aj mandát poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja,  ktorý vykonávam už dve volebné obdobia. Navyše som dostal dôveru predsedu a poslancov samosprávneho kraja, ktorí ma zvolili za podpredsedu BBSK pre oblasť kultúry. K tejto téme mám radu pre ľudí, ktorí chcú ísť do politiky: „Vždy majte na mysli to, že každý kto do funkcie príde, raz z nej aj odíde. A nakoniec, keď raz budete odchádzať, je dôležité, aby ste odišli so cťou a pocitom dobre vykonanej práce.“

Podpredseda BBSK

Podpredseda BBSK

A ako osobne vnímate politiku?

Ja nemám žiadny vyhranený smer v politike, aj keď musím podotknúť, že cítim sociálne a vždy mi záležalo na tom, aby som, čo sa len trocha dá, vyriešil každodenné problémy ľudí a výzvy, ktoré prichádzajú od občanov. A aby to pocítili hlavne obyvatelia či už obce alebo nášho krásneho kraja.

Prečo ste vstúpili do Hlasu, čo Vás k tomu viedlo?      

Budem k vám úplne úprimný. Do politiky idete, aby ste veci mohli meniť a prinášať nové témy a riešenia pre lepší život ľudí u nás na Slovensku. Politika Vás bude zaujímať a baviť dovtedy, pokiaľ niečo dokážete aj reálne urobiť pre spoločnosť. U mňa to určite platí.  

Krajský poslanecký klub HLAS-SD s Petrom Pellegrinim

Krajský poslanecký klub HLAS-SD s Petrom Pellegrinim

Čo sa stalo, že ste odišiel zo Smeru?

Stratil sa kontakt s členskou základňou a čo je dôležité, po udalostiach a pochybeniach, ktoré sa stali, neprišlo k sebareflexii v strane. Očakávali sme to v mladšej generácii, ktorá však nebola vypočutá. Ako regionálny politik  sa  snažím vždy  pracovať naplno a venujem tomu všetok môj čas. Do všetkého, do čoho sa pustím, dám množstvo energie. Ale na druhej strane, ak nie je vypočuté silné slovo regiónov, cíti každý člen a sympatizant frustráciu. Je dôležité uvedomiť si, že ak strana a jej vedenie nenaslúcha svojim členom, je odsúdená na zánik.

Ako to vyzeralo v praxi?

Ako členovia tejto strany sme prinášali  rôzne témy z regiónov a následne sme očakávali, že sa budú rozvíjať a riešiť. Takisto sme očakávali, že strana sa bude viac zaoberať potrebami regiónov, nakoľko tie tvoria celok územia nášho Slovenska a od toho sa odvíja aj celonárodná politika. Ak však nie je komunikácia, ťažko sa dá niečo dokázať. Mnoho priateľov sa ma pýtalo, prečo som neodišiel skôr. Poviem pravdu, nemal som inú sociálno – ľavicovú alternatívu. A tá prišla prostredníctvom strany Hlas –SD. Neváhal som.

Získali ste dôveru predsedu strany Hlas – sociálna demokracia Petra Pellegríniho a predsedníctva, stali ste sa krajským predsedom tejto politickej strany. Aké sú Vaše osobné plány?

V prvom rade musím povedať, že mi je blízky názor predsedu strany Petra Pellegriniho, a to nezabúdať na regióny, ktoré navštevoval ešte ako premiér. Pači sa mi, že stranu otvoril aj mladej generácií, ktorá sa zaujíma o politiku a chce prinášať nové témy. Náš predseda sa stal vrcholovým politikom hlavne vďaka svoje práci a nemá problém sa prejsť pomedzi ľudí, rozprávať sa s nimi a počúvať. Neraz som sa stal svedkom, ako ho ľudia prijali. Stať sa krajským predsedom je veľká zodpovednosť.

Čaká nás veľa práce – vybudovať štruktúry v kraji a v okresoch, spolupracovať s členskou základňou. V roku 2022 nás čakajú voľby do orgánov samospráv obcí a VÚC, množstvo rokovaní na úrovní krajských predsedov z iných politických strán. Mojim cieľom je, aby vedenie strany nestratilo kontakt s regiónmi a počúvalo ich hlas, lebo som presvedčený, že regióny najlepšie vedia, čo potrebujú a čo ich trápi.

Politik Roman Malatinec

Politik Roman Malatinec

Čo prinášate do Hlasu?

Strane Hlas-sociálna demokracia ponúkam  moje skúsenosti v oblasti samosprávy, kultúry a regionálneho rozvoja. Teší ma, že v strane sa objavujú členovia rôznych vekových kategórii a profesií. Pre Hlas je veľkým prínosom, že prichádza aj mladá generácia, ktorá môže čerpať zo skúseností a vedomostí tých starších. Pokiaľ je niekomu blízka politika strany Hlas – sociálna demokracia, je samozrejme u nás vítaný (https://www.strana-hlas.sk/stat-sa-clenom-strany-hlas/). 

Aký máte názor na súčasnú „veľkú“ politiku?

Uvažujem nad tým už dlhšiu dobu. V dnešnom politickom súboji mi chýba najmä politika argumentu.  Dnes je to o tom, kto, kde a s kým bol, čo robil, samé osočovanie a hádky. Spoločnosť to už unavuje a veľmi sa polarizuje. Čo mne chýba, je ponúkať riešenia a vecne diskutovať, ako problémy riešiť. Verím, že takáto politika sa raz vráti. Stále si myslím, že aj v politike je miesto pre vzájomnú úctu.

Ak úctu nemajú politici, nemá ju ani ľudia v spoločnosti medzi sebou. Nástrojom politiky by mal byť argument a nie klebety. Poviem to na príklade. Osobne som nevolil pani prezidentku Zuzanu Čaputovú, ale je to hlava nášho štátu. Pri diskusiách by som sa neznížil k urážaniu jej osoby alebo jej pozície tak, ako to robia niektorí politici alebo konšpirátori na Facebooku. Mne osobne to prekáža. V prvom rade sme ľudia. A až potom politici.

Na túre

Na túre

Všimli sme si, že sa aktívne zapájate aj do zberu podpisov za vypísanie referenda o predčasných voľbách.

Áno. Je to prirodzená reakcia širokej verejnosti na to čo sa deje-nedeje okolo nás počas pandémie.  Sledujem narastajúcu nespokojnosť, zlosť občanov na chaotické riadenie štátu a stále sa meniace pravidlá. Ďalej nestálosť vládnej koalície, ktorá nevysiela dobré signály zo svojho vnútra smerom navonok. Celá vládna koalícia na čele s premiérom stráca dôveru svojich voličov.

Je nepochopiteľné, že štát považuje samosprávy za protivníkov a nie za partnerov, siaha na sociálne istoty obyvateľov našej krajiny. Mohol by som pokračovať ešte ďalej, ako dolieha toto chaotické vládnutie na obyvateľov. A čo je najhoršie, je pomalá pomoc rôznym postihnutým segmentom našej spoločnosti, či už cestovnému ruchu, kultúre, zdravotníctvu, sociálnej oblasti a iným.

Myslím si, že pokiaľ by nebola pandémia a súčasné obmedzenia voľného pohybu, 350 000 podpisov by sa nazbieralo za veľmi krátky čas. Pýtam sa sám seba, či súčasný premiér bude chodiť po regiónoch? A ako ho privítajú obyvatelia tejto krajiny po tom všetkom? Obávam sa, že po uvoľnení opatrení pôjdu svoj nesúhlas obyvatelia našej krajiny vyjadriť do ulíc. Ľudia vedia byť zodpovední, ale na konci tunela musia vidieť svetlo nádeje. Ľudia majú toho už plné zuby, stačilo. Preto www.referendum2021.sk.

Petičné hárky

Petičné hárky

Autor: (tom), Foto: ilustračné