MUDr. Alaa Abu Shareia: „Som hrdý Slovák – Bystričan a chcem, aby sa na našej stomatologickej klinike robilo to čo vo svete

ROZHOVOR
21 /

Doktor  Alaa Abu Shareia  (1974) založil v Banskej Bystrici na Hornej ulici stomatologickú kliniku EDEMED. So svojím tímom tu vykonáva aj  tie najzložitejšie operácie zubov.  Často je v zahraničí, kde získava najnovšie stomatologické poznatky na svetových kongresoch a tie potom prenáša do praxe na svojej klinike.

MUDr. Alaa Abu Shareia vlastní certifikáty vo viacerých stomatologických odboroch – stomatológia, dentoalveolárna chirurgia, implantológia, protetika, endodoncia a paradontológia.  Najbližšie plánuje rozšíriť svoju prax o odbor digitálna stomatológia, k čomu absolvoval odborné kurzy v Amerike a Európe. Okrem viacerých medzinárodných atestácií získal aj niekoľko výnimočných svetových ocenení.

MUDr. Alaa Abu Shareia

MUDr. Alaa Abu Shareia

Skúsenosti získané v zahraničí MUDr. Shareia priniesol na Slovensko do Banskej Bystrice, naučil slovenských lekárov moderné zákroky, manažment, rôzne nové techniky s používaním kvalitného technického vybavenia a materiálov.

Je registrovaným členom: Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL), Európskej asociácie cranio-maxilofaciálnych chirurgov (EACMFS), Medzinárodnej asociácie oro-maxilofaciálnych chirurgov (IAOMS), Americkej asociácie zubných lekárov (ADA), Britskej  komory zubných lekárov (BDA), Rady stomatológov vo Veľkej Británii (GDC) a Asociácie zubných lekárov pre krajiny Blízkeho východu.

MUDr. Alaa Abu Shareia s oceneniami

MUDr. Alaa Abu Shareia s oceneniami

S doktorom Alla Abu Shareiom sme sa porozprávali o jeho práci i súkromnom živote.

Odkiaľ pochádzate?

Ja som Slovák, ale narodil som sa na Strednom východe. Na Slovensku som od  roku 1993  študoval v Košiciach na Fakulte medicíny Šafárikovej univerzity. Mimochodom patril som k top študentom, trojku som nebral (úsmev). Bolo to zaujímavé, všeobecnú medicínu aj stomatológiu sme študovali v slovenčine a angličtine.

Štúdium medicíny bolo mojím snom od detstva. Študovať stomatológiu znamenalo pre mňa aj rozmýšľať, ako vyriešiť  konkrétne  problémy ľudí a pomáhať im. Permanentne máme v medicíne niečo nové a keď sa spýtate lekárov na riešenie, tak každý má na to svoj názor. Dnes robí bežné zákroky ako sú plombovanie, vyberanie nervu či ďalšie každý stomatológ, ale musíte sledovať vývoj a získavať nové poznatky.

Atmosféra v Spojených arabských emirátoch, kde som istý čas žil a pracoval, ma viedla k tomu, aby som bol vždy a vo všetkom číslo jeden. Znamená to neuspokojiť sa byť  len dobrým, ale robiť všetko tak, aby som bol najlepší.

Hrdý Slovák - Bystričan

Hrdý Slovák – Bystričan

Ako ste sa dostali do Banskej Bystrice?

Do Banskej Bystrice som prišiel v roku 2004. Predtým som vykonával prax v odbore stomatológia v spojených arabských emirátoch, Palestíne a vo Veľkej Británii, kde som poznal moju terajšiu manželku – Bystričanku. Našli sme uplatnenie v meste pod Urpínom, kde sme si založili aj  rodinu.

Manželka je ekonómka a manažérka. V rokoch 2005 – 2008 som pracoval ako vedúci lekár stomatochirurgie v Rooseveltovej nemocnici. Urobil som si atestácie na Slovenskej zdravotníckej univerzite a začal som sa rozprávať s riaditeľom o otvorení maxilofacilárnej chirurgie, ktorá sa predtým zrušila.

Kvôli administratívnym problémom to však nešlo. V  roku 2008 sme manželkou odišli späť do Veľkej Británie, kde som dva roky pôsobil v dvoch zubárskych spoločnostiach. Prišlo prvé bábätko, preto sme sa vrátili do Banskej Bystrice. Rozhodol som sa založiť vlastnú kliniku, čím by sa môj sen stal dokonaným.

Kedy ste sa rozhodli pre súkromnú prax?

V roku 2010 som založil spoločnosť Al-Ameerah Dent, ktorá prevádzkovala dve ambulancie so zameraním na stomatológiu a dentoalveorálnu chirurgiu. Jednu v Turčianskych Tepliciach a ďalšiu ambulanciu v Nitrianskom Pravne. V roku 2013 sa obe ambulancie spojili s tým, že stomatologické služby poskytujeme v Turčianskych Tepliciach.  

V roku 2014 som v Banskej Bystrici založil stomatologickú kliniku EDEMED s.r.o., ktorá sídli na Hornej ulici. Manželka túto kliniku manažuje.

S atestáciou zo stomatochirurgie som išiel do Ameriky, kde som si urobil ďalšiu atestáciu z implantológie pre ťažké prípady, kde pacient nemá kosť alebo je hypertrofovaná a vy potrebujete urobiť celkovú rekonštrukciu jeho chrupu. Potom som začal pracovať aj na mäkkom tkanive, ktoré je tiež dôležité. Ďalšiu atestáciu z paradontológii som si urobil v Taliansku.

Sídlo stomatologickej kliniky EDEMED

Sídlo stomatologickej kliniky EDEMED

Aké sú vaše plány v ďalšom období

Keď už mám toľko atestácií, achievementov a praktických skúseností, chcel by som pre našich doktorov tu v Banskej Bystrici založiť akadémiu, kde budeme môcť rozširovať najnovšie informácie z odboru a školiť ich. Máme tu všetko potrebné, je tu najmodernejšia operačná sála a prístrojové vybavenie, takže doktori tu môžu získať vyššie odborné vzdelanie, tak ako trebárs v Amerike.

To už nie je iba stomatológia, my hovoríme o medicíne. Prečo nemôžeme robiť v Banskej Bystrici aj ťažké operácie a neposielať pacientov do Bratislavy či Košíc? Na tom som pracoval. Máme tu modernú kliniku, sme traja lekári s hygieničkou, ktorá okrem iného používa najnovšiu metódu bielenia zubov.

Každý má svoju sestričku, ja tu mám aj inštrumentárku a asistentku, ľudí na recepcii a samozrejme manažérku, čiže je to dobre vybudované. A môžem povedať, že už k nám chodia aj pacienti z Bratislavy či východného Slovenska, ktorí nás zaregistrovali a sú spokojní s našimi službami.

Na hornom poschodí vytvárame spomínanú akadémiu, kde budú workshopy, prednášky s vysvetlením konkrétnych zákrokov aj s využitím najnovších poznatkov zo sveta. Môžu napríklad asistovať pri operácii pacienta, ktorá sa môže premietať cez videotechniku. Začneme s bystrickými lekármi, ak bude mať niekto záujem aj zvonku, môžeme to rozšíriť.

Ambulancia EDEMED

Ambulancia EDEMED

Čo dnes predstavuje stomatológia?

Stomatológia je niečo veľmi široké. Napríklad taká paradentológia – všetky choroby máme v ústach, čo mnohí pacienti nechcú pochopiť. Vždy doporučujeme pacientom, aby si nechali urobiť hygienu ústnej dutiny každých 6 mesiacov, lebo tie baktérie sú v ústach a keď im chceme dávať implantáty, sú s tým problémy.

Ďasná sú veľmi dôležité. Keď toto máme v poriadku, tak potom už vieme vyriešiť ostatné aj zložité veci, aby boli zabezpečená plná funkcia zubov s ich uložením, na konci urobíme aj vyrovnanie prípadných defektov v ďasnách. Toto všetko, o čom hovoríme, je na západe bežné a my chceme ukázať, že to máme aj tu v Banskej Bystrici na našej klinike.

Myslíte, že naši lekári budú mať o to záujem práve na vašej špičkovej klinike?

Nejde o konkurenciu, ja rešpektujem každého doktora a jeho pacientov, to nerobíme preto, aby sme im ich prebrali. Sme špecializovaná klinika, či je to paradentológia, normálna stomatológia, chirurgia, implantológia alebo inervácia, skonzultujeme ťažké prípady a nájdeme riešenie.

Všetko je monitorované, máme tu CT, sledujeme EKG, pulz či dýchanie, zoberieme krv, študujeme chorobopis pacientov a konzultujeme s ich lekármi či môžu postúpiť operáciu. Dokážeme rekonštruovať kosť i mäkké tkanivo. Rozmýšľame aj o zriadení vlastného laboratória.

Stomatologický pacient musí byť zdravý, dôležitú úlohu zohráva aj jeho psychika. Strach z bolesti vieme riešiť špeciálnou anestézou riadenou počítačom len v mieste zákroku, je to šetrné.  Doporučujeme, aby pri zložitejších zákrokoch mal pacient niekoho so sebou a neprišiel na lačno. Pri dlhšej operácii si môže oddýchnuť v špeciálnej miestnosti.

 MUDr. Alaa Abu Shareia s tímom spolupracovníčok

MUDr. Alaa Abu Shareia s tímom spolupracovníčok

Čo nové môžu očakávať stomatologickí pacienti od vás?

Chceme, aby bolo v Banskej Bystrici niečo výnimočné. Preto stále cestujem, robím si ďalšie atestácie, napríklad teraz budem mať promócie Španielsku na ďalšiu atestáciu. Na aténskej univerzite hľadáme s kolegami spôsob, ako vytvoriť nový zub v ústach bez implantátu. Je to zaujímavé, začali sme s tým v roku 2013 a pomaly sa blížime k cieľu. Skúšame riešenie implantátov s pomocou krvnej plazmy. Vieme pacientovi vymodelovať zub cez 3D tlačiareň, je toho veľa na čom pracujeme.

Každému novému pacientovi urobíme panoramatický röntgenový OPG snímok zubov, konzultujeme to elektronicky cez svetový informačný systém , pripravíme plán, vysvetlíme čo treba  a až potom pristúpime k zákroku. To je náš cieľ, mať tu k dispozícii tie najnovšie poznatky a techniky zo sveta stomatológie, aby sme mohli poskytnúť našim pacientom to najlepšie, čo existuje v zahraničí.

Veľa cestujete, často ste v zahraničí a získavate tie najnovšie poznatky zo svojho odboru, čo potom prenášate do praxe na vašej klinike. Zdá sa, že v špičkovej stomatológii  ste ako ryba vo vode. Je pre Slováka ťažké presadiť sa vo svete medzi tým množstvom zahraničných kapacít? 

Tvrdo som na tom pracoval, aj preto som sa stal ambasádorom Slovenskej republiky v American Association of Orl and Maxillofacial Sargesons, v rokoch 2020 a 2021 som dvakrát získal ocenenie Oscar Best Dentist Award from IAE and British Dental Award, vlani ocenenie Doctor-to-DoctorWorld´s Top 100/Class of 2022, Global Summits Institute USA – ocenenie za výnimočné služby poskytované umeniu a vede v zdravotníckych profesiách.

Na viaceré kongresy v zahraničí beriem celý svoj tím, aby moji lekári získali všetky najnovšie poznatky zo sveta stomatológie a medicíny. Oni potom dokážu riešiť problémy na klinike aj vtedy, keď tu nie som, keďže veľa cestujem. Stačí konzultácia na diaľku.

V plnom pracovnom nasadení

V plnom pracovnom nasadení

Ste hrdým Slovákom aj v zahraničí?

Vždy na kongresoch či odborných stretnutiach v zahraničí prezentujem Slovenskú republiku, popri  tom uvádzam svoje meno s mojou životnou históriou a kariérou. Áno cítim sa byť hrdým Slovákom a zároveň Bystričanom. Úprimne som hrdý na to, že ako Slovák som za svoju náročnú prácu dostal vo svete výnimočné ocenenia. Všade tam figuruje slovenská vlajka. 

Je zaujímavé, že v našich médiách to akosi nie je dôležité, pretože ja som sa vypracoval sám, investoval som do toho svoje peniaze – skúšky, atestácie, operácie, inštrumenty, materiály preto, aby som dosiahol špičkovú úroveň vo svojej profesii. Neurobil to za mňa štát ani žiadna štátna inštitúcia.

Ste maximálne vyťažený človek, ako trávite voľné chvíle?

Študujem a pripravujem sa na ďalšie skúšky (smiech). Ale rád si zašportujem (jazda na koni, plávanie, futbal) vypočujem si dobrú hudbu a radosť mi  robí cestovanie.

 MUDr. Alaa Abu Shareia s cenou stomatologického Oscara

MUDr. Alaa Abu Shareia s cenou stomatologického Oscara

A čo rodina?   

Manželka je Bystričanka pôvodom z Dúbravice. Máme dve dcéry, jedna má 16 a druhá 8 rokov. Tá staršia študuje na gymnáziu v Sásovej, chcela by byť grafičkou – dizajnérkou. Mladšia chodí do školy v Radvani a s manželkou tajne dúfame, že by sa jej mohla zapáčiť medicína.

Zaujímate sa aj o verejný život na Slovensku a v našom meste?

Áno, som presvedčený sociálny demokrat, dlhé roky poznám Petra Pellegriniho a Bystričania musia držať spolu. Napokon každá krajina potrebuje mať vo svojom politickom spektre pravicu aj ľavicu, to patrí k demokracii. V našom meste držím palce primátorovi Jánovi Noskovi, veď aj lekári musia držať spolu (úsmev).

 

Ďakujeme za rozhovor.

Autor: (tom), Foto: archív MUDr. Shareia a ilustračné