Michal Handzuš: Je super sa učiť od odborníka, akým je Craig Ramsay

ŠPORT
0 /

Banskobystričan Michal Handzuš pôsobil v roli asistenta trénera slovenskej hokejovej reprezentácie Craiga Ramsayho už na vlaňajšom svetovom šampionáte na Slovensku. Meno nášho kedysi skvelého stredného útočníka spod Urpína sa skloňovalo aj s postom generálneho manažéra. O ten však nemal dnes štyridsaťtriročný rodák z Banskej Bystrice záujem. V našom meste sa chce venovať naďalej mládeži. Projekt sme predstavili v uplynulých dňoch. Napriek tejto jeho mládežníckej priorite prijal opätovnú ponuku na miesto Ramsayho asistenta v reprezentácii. Denník Šport pripravil s Michalom Handzušom zaujímavý rozhovor, z ktorého vyberáme:

Čo vás presvedčilo k tomu, že ste prijali miesto prvého asistenta Craiga Ramsayho pri národnom tíme?

„Vždy ma to lákalo, aj po domácom šampionáte, ale hovoril som, že chcem pôsobiť pri mládeži. Potreboval som si roztriediť veci a určiť si, koľko potrebujem času. Som rád, že môžem byť v prostredí, kde sa mám šancu veľa naučiť, ale, na druhej strane, aj odovzdať moje skúsenosti. Rád to pri Craigovi znova vyskúšam.”

Vaše meno sa spomínalo aj s pozíciou generálneho manažéra reprezentácie. Ako ste sa k tomu postavili?

„Manažérska pozícia by bola časovo veľmi náročná. Nemal by som na to, popri mládeži v Banskej Bystrici, ktorú chcem budovať, kapacitu. Predsa len asistent trénera je trošku iné miesto.”

Keď prichádzal k reprezentácii v roku 2017 Kanaďan Craig Ramsay, hovorilo sa, že si má vychovať nástupcu. O tri roky neskôr sa jeho pôsobenie môže predĺžiť na celkovo päť rokov. Nepodcenilo sa niečo z tejto stránky, keďže tréner z radu slovenských koučov sa nespomína?

„Sme radi, že tu Craig môže byť, ale mali by sme sa určite pozerať na to, kto príde po ňom a plynule reprezentáciu preberie. Žiaľ, doteraz sa jeho nástupca nenašiel.”

Vás by to o dva roky po väčších skúsenostiach nelákalo?

„Neviem na to momentálne odpovedať. Najviac chcem vyťažiť z mládeže v Banskej Bystrici. To mám za svoju primárnu úlohu. Medzinárodný hokej sa posúva ďalej a ako asistent pri reprezentácii môžem poznatkami pomôcť klubu.”

Ani pod zámorským trénerom sa Slovensku nepodarilo postúpiť do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Napriek tomu vnímate, že s ním prišiel progres?

„Myslím si, že určite. Hokej pod ním sa páči, aj keď ešte nepriniesol výsledky, ktoré by stačili na postup zo skupiny na vrcholovom turnaji. Je však len otázka času, aby sa to podarilo, lebo nehráme len pre krásu. Naša úloha je spraviť aj dobrý výsledok.”

Miroslav Šatan potvrdil, že na pozícii druhého asistenta sa budú točiť viaceré mená podobne, ako v minulosti. Páči sa vám táto myšlienka?

„Áno, pre všetkých je super učiť sa od podobného odborníka, akým je Craig.”

V zákulisí slovenského hokejového hnutia je boj. Hovorí sa dokonca o palácovej revolúcii na zväze. Neobávate sa, že kým sa k reprezentácii dostanete, budú vo vedení zväzu úplne iní ľudia?

„Uvidíme. Hokej si niekedy strieľa do vlastných radov a nerobí si dobre. Namiesto toho, aby sme sa v tejto ťažkej situácii spojili a prežili krízu, ktorá nebude trvať len pár mesiacov, robíme si zle. Nové vedenie sa to snaží spojiť, ale nedarí sa mu to. Neviem, aká bude budúcnosť.”

Národný tím bude chýbať kvôli pandemickej situácii na Nemeckom pohári. Nie je to škoda, keďže ste mohli vidieť viacerých hráčov zo zámoria, ktorí sa rozohrávajú v našej extralige?

„Na jednej strane to je škoda, na druhej musíme byť zodpovední. Zdravie je prvoradé. Z toho pohľadu som s tým uzrozumený. Žijeme v neštandardnom čase, kedy sa musia robiť neštandardné rozhodnutia, ktoré nie sú populárne.”

Decembrové majstrovstvá sveta do dvadsať rokov sa odohrajú v bubline v Edmontone bez divákov. Ako to vnímate?

„Momentálne na to nemám názor. Asi by bol veľký problém, keby sa vynechali dva juniorské šampionáty. Je ťažké hovoriť, čo bude o tri mesiace. Možno sa situácia upokojí, alebo to bude ešte horšie.”

Vedeli by ste si predstaviť podobný model aj pre seniorský šampionát?

„Nikto nevie odhadnúť, čo bude na jar. V tejto situácii sa nedá veľa plánovať. Ak by sa majstrovstvá sveta neodohrali druhý rok po sebe, bola by to škoda. Ďalší turnaj by však mohol byť potom ešte atraktívnejší.”

Autor: (cb úprava), Zdroj: Denník Šport (T. Prokop), Foto: TASR + ilustračné