Kominárstvo je staré poctivé remeslo, ktoré vzniklo vo väčších európskych mestách už v stredoveku. Jeho rozšírenie aj na slovenský vidiek zaznamenali historici až v 19. storočí v súvislosti so stavbou murovaných komínov.
Kominári alebo „muži v čiernom“ sú odjakživa nositeľmi šťastia. Ak ich stretnete na ulici, čo je dnes takmer vzácnosťou, mimovoľne sa chytáme za gombík „pre šťastie“. V Banskej Bystrici môžete na cestách vidieť jedného mladého šikovného kominára, ktorý už nechodí na bicykli, ale so svojou technickou výbavou autom a rebríkom na streche.
Je to kominár, krbár a kachliar Andrej Gasper – KOMINÁRSTVO MUŽI V ČIERNOM v Banskej Bystrici. Svoju prácu má rád a idú o ňom samé dobré chýry. Nedávno ho za perfektne odvedenú prácu pochválil na našom portáli aj známy bloger Ľubo Motyčka. My sme sa s Andrejom trochu porozprávali o kominárskom remesle.
Ako ste sa dostali k tomuto krásnemu remeslu?
Ešte v roku 2006, hneď po ukončení štúdia na Obchodnej akadémii, som pracoval pre konkurenčnú firmu. Nechcelo sa mi hľadať administratívnu prácu, tak som nastúpil ku známemu na trvalý pracovný pomer ako kominár. Bolo to vlastne spojenie príjemného s užitočným, pretože som pracoval s dobrým skúseným kamarátom a zároveň som v sebe objavil chuť pracovať manuálne, venujúc sa viac problematike vykurovania. Dostal som chuť veci riešiť a rozhodovať sa samostatne, stavať, čistiť a vložkovať. Za pochodu som sa naučil v podstate všetko potrebné.
Takže u kamaráta v konkurenčnej firme ste pričuchli k poctivej práci?
Musím povedať, že za veľa dnešných vedomostí ďakujem práve konkurencii, ktorá ma priviedla k tejto práci. Aj keď už pracujem samostatne, vychádzame stále veľmi dobre a dodnes si vieme poradiť, zatelefonovať či stretnúť sa. V čase, keď som z kamarátovej firmy odišiel, neexistovala škola. Zároveň som si nemohol z finančných dôvodov dovoliť dochádzať na denné štúdium do Nitry. Preto som si spravil externe výučný list krbár – kachliar tu v Banskej Bystrici v Kremničke. Chcel som mať ďalšie vedomosti o spotrebičoch, dymovodoch a komínoch. Oplatilo sa.
No a kominárstvo?
Neskôr otvoril Cech krbárov, kachliarov a kominárov ročník, dotorého som nastúpil externe na kominárstvo. Bolo náročné celý týždeň pracovať v úplne inej práci a víkendy dochádzať za plateným štúdiom 150 km ďaleko. Ale zvládol som to a získal tak oprávnenie robiť aj kominárske remeslo.
Čo ste robili predtým, ako ste sa naplno začali venovať komínom?
Skúšal som všeličo, špeditér kamiónovej dopravy a zásobovanie výroby Popri práci som rozbehol niekoľko úspešných e shopov. Tie som predal a rozhodol som sa venovať všetok svoj čas kominárstvu. Popri štúdiu som bol nútený robiť aj taxikára, pretože mi pôvodná práca nedovoľovala cestovať do školy cez piatky a víkendy. História mojich pracovných skúseností je teda dosť pestrá. Aj iné práce ako kominárstvo mi však dali veľa. Naučil som sa komunikovať s ľuďmi, čo do dnes mnoho podnikateľov nevie.
S čím sa pri práci profesionála stretávate?
Teraz neviem pán redaktor či myslíte ľudí alebo problematiku tohto remesla.
Oboje
Ľudia sú rôzni. Niektorí pristupujú zodpovednejšie k problematike vykurovania v ich dome, iní menej. Bežne chodím čistiť komíny v ktorých sa vykuruje 8 mesiacov z roka a neboli čistené nikdy, alebo raz pred 25 rokmi. To je väčšinou problém. Tam je potom roboty ako na kostole. Zväčša práve títo zákazníci potom tvrdia, že sme drahá firma. Keď treba odfrézovať komín v ktorom je trojcentimetrový nános dechtu, tak samozrejme je to drahé. Náš čas nie je lacný a náradie, ktoré pri práci používame je extrémne drahé.
Aké máte technické vybavenie?
Nepoužívame kefu za 10 € zo železiarstva. Máme profesionálne náradie. Pri vstupe k zákazníkovi používame návleky, vysávač ide nonstop.
A samotná práca?
Ďalšia vec je, v akej kvalite prácu vykonáme. Nie sme lacní, pretože nerobíme 25 komínov denne a nemáme na každý z nich 15 minút aj s presunom. Nie sme žiadni „zrkadielkoví“ kominári, čo len pozrú zrkadlom do prieduchu cez dvierka a vypíšu papiere. Dokonca poznám takých čo vypisujú papier od bráničky. To od nás nikdy nečakajte. Sme profesionáli.
Ako sa správajú profesionáli?
Neodídeme od Vás, kým všetko nebude skontrolované, vyčistené a v poriadku. Po práci dáme každému rady, ako sa vyhýbať problémom s komínom. V prípade záujmu sa vieme ozvať automaticky formou esemeskou, keď vyprší platnosť pre poisťovňu. Nikdy nemeškáme. V dnešnej dobe je veľmi dôležité aby som vedel byť v čase, na ktorom sa so zákazníkom dohodnem, na mieste. Ľudia nemajú čas. Potrebujú kvalitné služby v danom čase a podľa dohody.
Koľko trvá vyčistiť bežne znečistený komín?
Zväčša do hodiny. Záleží na tom, koľko klábosíme s pani domácou. Či je nutnosť isť zo strechy a v akom stave je komín. Niekde je úplne bežné vyniesť dve vedrá nánosov každý rok. Niekde 6, inde za hrnček. Vždy je to o tom čím kúrime, ako kúrime, aký máme komín a podobne. Je veľa faktorov, ktoré to ovplyvňujú.
Aké množstvo komínov očistíte za rok?
Okolo 600 až 1 000. Ak chytíme veľkú zákazku v inom okrese, na ktorej sa pracuje niekedy aj dva mesiace, tak samozrejme je to nižšie číslo. Keď je čas, robíme aj rôzne letákové kampane a vtedy to číslo prudko vzrastie. Sme overení v Banskobystrickom okrese, záujem je veľký aj napriek vyššej cene. Pretože tu sa nejedná ani tak o cenu, ale v prvom rade o bezpečie. Bezpečie zákazníkov a ich majetku je našou misiou.
Máte stálych zákazníkov?
Zhruba polovica sú stáli zákazníci na ročnej báze.
Nebojíte sa pracovať vo výškach?
Nebojím. Je to však relatívne. Niekde je strecha problémová, inde nie. O výšku väčšinou nejde. Ide o určitý komfort pri práci, ak je nutné ísť čistiť komín z hora. Samozrejme rovná strecha je najlepšia (smiech).
Čo všetko obnáša práca kominára? Aké všetky služby poskytujete?
Revízie o čistení a kontrole komínov či dymovodov určené pre poisťovne, frézovanie zadechtovaných komínov, revízie komínov ku kolaudáciám, vložkovanie komínov, pripájanie spotrebičov, stavba fasádnych komínov, sanačné a rekonštrukčné práce v nadstrešných častiach a na povalách. Je to aj vyťahovanie holubov, vrabcov či sýkoriek, ale aj likvidácia osích hniezd v prieduchoch. To je asi zhruba všetko čo poskytujeme.
Je to sezónna práca, kedy máte najviac roboty?
Čo sa týka čistenia, najviac roboty je v mesiacoch marec, apríl, máj. Potom je prestávka a čistí sa pomenej. S pekným počasím prichádzajú iné práce, ako sú vložkovanie, stavby fasádnych komínov, výmeny rozpadnutých hláv, sanácie komínov alebo rekonštrukcie šamotových ohnísk. A od septembra zasa kolotoč. Mesiace september, október, november sú asi najostrejším obdobím. Denne mám 20 zmeškaných hovorov a potom musím priorizovať zákazníkov, tých stálych a pribudnú aj noví. Preto odporúčam ľuďom nehanbiť sa a zavolať si o čistenie skôr. Pretože sa veľakrát stane, že dobrý kominár už bohužiaľ na jeseň nebude mať čas.
Prídete komín vyčistiť aj v lete?
Samozrejme. A veľmi radi. Stačí zavolať na číslo 0918 101429 alebo poslať mail na kominarbb@kominarbb.sk. Informácie nájdete aj na www.kominarbb.sk.
Zasiahla Vás negatívne koronakríza?
Áno, pocítili sme to. Aj napriek tomu, že sme mohli mať otvorené a fungovať, počet objednávok klesol počas prvých dvoch mesiacov od vyhlásenia pandémie až na 20 %, čo je logické, veď kto by si počas koronakrízy púšťal cudzieho človeka do domu? Asi nikto. Momentálne sme už v normále. A zameškaných zákazníkov, čo kvôli pandémii nestihli svoj termín, obsluhujeme prednostne. Zväčša do pár dní dohodneme termín a presný čas.
Čo by ste na záver odporučili našim čitateľom?
Aby pristupovali k údržbe a čisteniu komínov zodpovedne. Pretože ušetriť 40 – 50 € ročne sa vypomstí každých 10 rokov v dvadsaťnásobku. V horších prípadoch požiarom. Kto už zažil požiar komína vie, o čom je reč. Zanedbané komíny niekedy končia svoju púť a musia ich nahrádzať nové za tisícky eur.
Ďakujeme za rozhovor.
Autor: Miro Toman, Foto: Andrej Gasper FB