Víťazne opäť Podkonice a konečne aj Medzibrod, prehry Šalkovej i Badína + HLASY

2 /

Cez víkend sa hralo piate kolo štvrtej futbalovej ligy a potešili nás iba dve mužstvá z bystrického okresu. Nováčik z Podkoníc vyhral v Príbelciach a dostal sa i vďaka prekvapujúcej prehre Hriňovej v Detve na druhé miesto v tabuľke. Prvú výhru v sezóne zaknihoval konečne Medzibrod, ktorý doma zdolal ešte v sobotu Tornaľu tesne 1:0. Líder z Tisovca cestoval do Badína a uspel tam jediným sporným gólom. Nedarilo sa Šalkovej, ktorá nepremieňala šance v Slovenských Ďarmotách, takže neuspela.

Nováčik z Podkoníc sa v nedeľu vybral do Príbeliec a u silného súpera v tejto súťaži chcel bodovať, čo sa mu napokon aj podarilo. Domáci však už v úvode po faule brankára hostí kopali pokutový kop, ktorý Skabella našťastie nepremenil. V 11. minúte pohrozili aj Podkoničania, konkrétne z priameho kopu, no strelu Dlhoša gólman Geregai kryl. Už o tri minúty mali výhodu priameho kopu aj Príbelce, ale strelu Kuráka Palider vytlačil na roh. Kurák hrozil aj v 24. minúte, keď po brejku jeho strelu stihol zblokovať Jagerčík na roh. Úvodný gól zápasu videli diváci po polhodine hry. Kurák z priameho kopu ponad múr poslal loptu a bolo 1:0. Vyrovnať mohol v 45. minúte Kostúrik, ale jeho hlavička našla pripraveného Geregaia. Náš celok sa napokon dočkal v nadstavenom čase prvého polčasu, keď Sedliak presnou hlavičkou zužitkoval centrovanú loptu z priameho kopu, ktorý zahrával Lihan – 1:1.

Do druhého dejstva lepšie vstúpili hostia, keď po krídle unikol Selecký, ale jeho strelecký pokus zblokoval jeden z domácich hráčov. Následne boli blízko gólu Kostúrik a Sedliak, šance nevyužili a tak do vedenia išli tak trochu prekvapivo domáci. Hneď z prvého útoku po zmene strán sa radovali hlavičkou striedajúceho Matikovského z bezprostrednej blízkosti v 62. minúte – 2:1. Tento stav však trval len tri minúty. Na 2:2 totiž upravil nechytateľnou strelou Martin Sedliak. O päť minút mohol Sedliak zaznamenať hetrik, ale jeho krížna strela tesne minula bránku. V 78. minúte pohrozili opäť domáci, ale koncovka jedného z ich hráčov nebola našťastie presná. Dokonalý obrat v druhom polčase zariadil Dávid Selecký, ktorý v 83. minúte po individuálnej akcii prestrelil Geregaia – 2:3. Príbelčania vrhli v závere všetky sily do útoku a neboli ďaleko od vyrovnania. V 87. minúte z priameho kopu Kurák mieril tesne nad brvno. Podkonice však napokon tlak súpera v posledných okamihoch duelu zvládli a získali do tabuľky tri body.

Po zápase tréner Podkoníc Andrej Dubovický uviedol: „Po slabšom vstupe do zápasu z našej strany, v ktorom domáci nepremenili pokutový kop, sme prevzali iniciatívu, ale nevyvarovali sme sa chýb a napokon pykali po góle z priameho kopu. Do  konca prvého polčasu sa nám podarilo zvýšiť aktivitu a v samom závere vyrovnať. Do druhého dejstva sme nastúpili s väčším odhodlaním, zlepšenou hrou a zvýšeným pohybom. Ráznejší hlas v kabíne cez prestávku priniesol ovocie. Začalo sa nám dariť, ale aj napriek tomu sme inkasovali nešťastný gól na 2:1. Musím pochváliť chalanov, že po inkasovanom góle neprestali hrať a veľmi rýchlo vyrovnali a napokon sme sa i ujali vedenia. Za stavu 3:2 pre nás sme nepremenili ešte dve šance, čo nás mohlo mrzieť, keď z poslednej šance zápasu mohli domáci skórovať, ale ich strela po rohovom kope a skrumáži pred bránkou išla nad brvno. Chalani si za predvedenú hru predovšetkým v druhom polčase za veľmi horúceho počasia zaslúžia absolutórium.“

TJD Príbelce – FK Podkonice 2:3 (1:1)

Góly: 32. Kurák, 62. Matikovský – 45. a 65. Sedliak, 83. Selecký. Rozhodoval: Šága. Diváci: 160.

Šalková cestovala do Slovenských Ďarmot s cieľom odčiniť minulú domácu tesnú prehru s Príbelcami. V prvom polčase sa hral vyrovnaný zápas, ale góly dávali žiaľ domáci hráči. V piatej minúte ešte šancu celku z juhu stredného Slovenska zmaril dobrým zákrokom Šidlovský, no v 24. minúte už kapituloval po strele Nilaša spoza šestnástky, keď lopta zapadla k žrdi – 1:0. Následne nevyužili gólové šance hostia Dobrotom a Chovancom. A prišiel trest, pretože v 43. minúte zvýšil Berec na 2:0 po krídelnej akcii a spätnej prihrávke.

V druhom polčase Šalková pridala a poriadne začala podkurovať domácej obrane. V prvej pätnásťminútovke si vypracovala štyri vyložené šance, no jej hráči ich trestuhodne zahodili. Dočkali sa až v 71. minúte. Po faule na Vučkoviča premenil penaltu Zimnikoval 2:1. Prešili iba štyri minúty a rozhodca odpískal tentoraz pokutový kop proti nášmu mužstvu. Jedenástku premenil Berec3:1. Hostia nemali čo stratiť, vrhli všetky sily do útoku, čo využili Ďarmoty. Do otvorenej obrany Šalkovej pridal štvrtý gól Lukács a v 90-tej minúte zaknihoval hetrik Marián Berec5:1. Pre mužstvo z okrajovej časti Banskej Bystrice to bol znovu raz veľmi krutý výsledok.

Tréner Šalkovej Marek Jobko sa k zápasu pre bystricoviny.sk vyjadril nasledovne:

„Dnes sa mi zápas hodnotí veľmi ťažko. Som veľmi sklamaný z výsledku. Mali sme v zápase veľmi dobré pasáže, ale aj veľmi zlé. Hlavne v druhom polčase do 70-tej minúty sme opäť zahodili veľké tutovky. Proti tak skúsenému mužstvu, aké majú Ďarmoty, musíme hrať dôraznejšie a agresívnejšie. Súper nás vyškolil z efektivity.“

FK Slovenské ĎarmotyFK Šalková 5:1 (2:0)

Góly: 24. Nilaš, 43., 75. a 90. Berec (druhý z 11m), 86. Lukács – 71. Zimnikoval (z 11m). Rozhodoval: Konček. Diváci: 150.

Badín privítal lídra z Tisovca a prvú príležitosť mali hostia. V druhej minúte strieľal z priameho kopu Šestina, brankár Höger vyrazil loptu pred seba a následne ju obrana nášho celku upratala do bezpečia. Od tohto momentu boli aktívnejší domáci, mali častejšie loptu na kopačkách. V 16. minúte Rafanides vysunul po ľavej strane Kollára, ktorého strieľaný center len tesne minul ľavú žrď. V 28. minúte zaujal Tóthov priamy kop z 25 metrov, loptu vyrazil brankár hostí k Ševčíkovi, ale jeho dorážka z uhla skončila pod gólmanom Drakom. Po polhodine hry Rafanides našiel v šestnástke Kollára, ten prihral Hudecovi, ktorý mieril vedľa bránky. Záver polčasu však patril Tisovčanom. V 42. minúte zahrávali priamy kop, pred ktorým udelil rozhodca žltú kartu, takže všetci čakali, že arbiter dá pokyn na rozohranie štandardky, no to sa neudialo a v prerušenej hre hostia rozohrali akciu a strelili gól na 0:1. Lopta putovala na ľavú stranu Švantnerovi a jeho center na zadnú žrď zužitkoval Šestina. Domáci mali ťažké srdce na arbitra, nazdávajú sa, že vyrobil hrubú chybu. Rozladení z nej mohli inkasovať o dve minúty aj druhýkrát.  Líder podnikol rýchly protiútok cez ľavú stranu, Szczepaniak centroval strelcovi prvého gólu Šestinovi a ten sám pred prázdnou bránkou mieril do brvna!

Hostia sa v druhom polčase zamerali na pozorné bránenie a hrozili z kontier a brejkových situácií. Prvú šancu mali domáci, keď v 53. minúte si pred 16-kou Hudec vymenil loptu s Gajanom, ktorý strieľal nad bránku. Tisovec pohrozil po hodine hry, po centri z pravej strany išiel do protiútoku Šestina, no jeho dobrú strelu zblokoval Tóth na autové vhadzovanie. Z neho sa lopta dostala na Szczepaniaka, ten postupoval popri bránkovej čiare, ale jeho pokus zblokoval Höger na roh. Domáci mali naďalej tlak a s pribúdajúcimi minútami ho stupňovali. Najprv Rafanidesov priamy kop vyrazil brankár a najväčšia šanca sa zrodila v 79. minúte, kedy v šestnástke Ševčík prenechal loptu Kollárovi, no toho vychytal skvelý Drak. O dve minúty neskôr Rafanides centrom našiel na zadnej žrdi Ševčíka, ale jeho pokus smeroval vysoko nad brvno. Hostia mohli poistiť výsledok v 88. minúte, Husanik totiž prenikol do pokutového územia, no tentoraz ho vychytal Höger.

Asistent trénera Badína Miroslav Hudec Bystricovinám po zápase povedal: „Chceli sme jednoznačne vyhrať, podriadili sme tomu i taktiku. Vedeli sme, že hostia hrajú na rýchle protiútoky. Prvý polčas sme boli lepší, držali sme loptu, no ťažko sme sa dostávali do šancí, a tie ktoré sme si vytvorili, sme nepremenili. Zápas sa zlomil v 42. minúte, kedy v prerušenej hre, ktorú rozhodca nezahájil, sme inkasovali gól. Bola to sporná situácia. V našej réžii bol druhý polčas, ale ťažko sme si vytvárali šance, a keď už sme si nejaké vytvorili, tak sme ich znovu nepremenili.“

Miroslava Hudeca sme sa spýtali aj na dôvody, prečo sa ofenzíva Badína nedokáže presadiť: „Chýba nám väčšia priamočiarosť v útoku, badám i slabšiu ponukovú činnosť útočníkov a trpí kolmosť našej hry. Súper sa vždy stačí sformovať a musíme isť následne do plných. Tým pádom sa aj ťažšie presadzujeme…“

ŠK Badín – MŠK Tisovec 0:1 (0:1)

Gól: 42. Šestina. Rozhodoval: Dobrík. Diváci: 100.

Medzibrod si chcel zaknihovať prvé víťazstvo v súťaži v domácom stretnutí s Tornaľou a napokon sa mu to aj podarilo. Uvedomoval si nutnosť zisku troch bodov a začal aktívne. Skóre mohol otvoriť mladý Šimúth, ale v tutovke zblízka minul prázdnu bránku. O pár minút nemieril presne ani jeho spoluhráč Martinec hlavičkou. Úvodný gól tak priniesla až 36. minúta, keď sa po Giertlovom centri presadil hlavičkou do protipohybu brankára spomínaný Šimúth1:0.

Po prestávke Medzibrod pokračoval v tlaku, ale Giertl z dorážky minul bránku. Hostia museli zápas dohrávať v oslabení, pretože v 57. minúte striedajúci Gazda bez lopty hrubo fauloval Šimútha a právom videl červenú kartu. Paradoxne tento moment pomohol Tornale. Jej hráčí sa začali viac hýbať a vyrovnali hru. Medzibrod mohol doplatiť na poľavenie, ale našťastie osamotený útočník hostí v tutovke netrafil hlavou dobre loptu. V závere mohli domáci ešte navýšiť vedenie, ale Tréger z uhla mieril iba do brankára a neskôr Belluš nedočiahol na prihrávku Samuelčíka. V nadstavenom čase ešte kopali hostia štandardnú situáciu, ktorá však vyrovnanie nepriniesla. Medzibrod si teda pripísali veľmi dôležité 3 body.

Brankár domáceho tímu Dominik Škubák na margo výhry a svojho čistého konta v zápase uviedol: „Do zápasu sme išli s tým, že už treba prelomiť zlé výsledky z úvodu sezóny. Veď Medzibrod bol zvyknutý na iné postavenie v tabuľke. V lete však prišli noví mladí hráči, ktorí si musia zvyknúť na mužský futbal. Druhou vecou je, že nám chýbajú futbalisti hrajúci za nás na jar. Či už sú to zranení Belluš, Matis, Majerník, Vančo alebo odídený Pipich. Je to polovica základnej zostavy a to sa muselo prejaviť. Tento zápas sme mali v úvode herne v rukách, dobrú šancu mal Šimúth, no až pri druhej bol presný a išli sme do vedenia. Zlom v dueli nastal paradoxne, keď sme mali navrch. Hostia inkasovali červenú kartu a napriek tomu, že sme my hrali o jedného viac, oni začali byť aktívnejší. My sme sa zľakli, boli ustráchaní. Tornaľa mohla vyrovnať, ale vo veľmi dobrej šanci zaváhala. Ja som odchytal druhý podobný zápas po sebe, v ktorom podobne ako v Poltári nebolo veľa práce. Tam sme žiaľ inkasovali z penalty, tu už nie, takže sme udržali prvýkrát v sezóne aj čisté konto.“

TJ Sokol Medzibrod – FK Mesta Tornaľa 1:0 (1:0)

Gól: 36. Šimúth. Rozhodoval: Zemko. ČK: 57. Gazda (Tornaľa) za kopnutie súpera v hre bez lopty. Diváci: 150.

Ostatné výsledky: Pliešovce – Poltár 3:2, Detva – Hriňová 1:0, Č. Balog – Hájnačka 10:2!

tretej futbalovej lige sa po týždňovej prestávke predstavia Rakytovce doma, konkrétne v NEDEĽU 8. Septembra, kedy už o 10.30 HODINE, kedy hostia Krásno nad Kysucou.

štvrtej lige sa hrá najbližšie cez víkend 6. kolo, už v sobotu 7. septembra  na svojom ihrisku privíta Šalková o 15.30 hodine Čierny Balog. V nedeľu 8. septembra si o 15.30 hodine zmerajú sily v okresnom derby Badín s MedzibrodomPodkonice hostia doma Slovenské Ďarmoty.

1. Tisovec 15b, 2. PODKONICE 12b, 3. Pliešovce 12b, 4. S. Ďarmoty 10b, 5. Hriňová 10b, 6. Príbelce 8b, 7. Č. Balog 6b, 8. ŠALKOVÁ 6b, 9. BADÍN 4b 10. MEDZIBROD 4b, 11. Tornaľa 4b, 12. Hájnačka 4b, 13. Detva 3b, 14. Poltár 2b.

Autor: (job), Foto: ilustračné