V 4. a 5. lige žiaden tím z bystrického okresu neprehral, šesť výhier a dve remízy + HLASY

1 /

V štvrtej a piatej futbalovej lige bolo cez víkend na programe 21. kolo aktuálnej sezóny a vo vyššej súťaži nás potešili najmä Badínčania a Šalkovčania. Doma bodovali naplno. Medzibrod remizoval v Pliešovciach. V nižšej súťaži vyhrala v šlágri druhá Slovenská Lupča nad štvrtým Breznom, doma sa naplno darilo Selciam a Jakubu, zvíťazili aj Sásovania v Dudinciach. Hrochoťania hrali nerozhodne na pôde Hontianskych Nemiec.

IV. LIGA

Prejdime najprv na duel Badínčanov, ktorí bojujú o postup do novovzniknutej súťaže Majstrovstvá regiónu stred. Na svojom obecnom štadióne privítali Málinec. Náš celok po minulotýždňovej nešťastnej prehre išiel do zápasu opäť dostať sa na víťaznú vlnu. Od začiatku zápasu bol aktívnejší a držal loptu na svojich kopačkách. Hostia sa zamerali na pozornú defenzívu a vyrážali do rýchlych protiútokov, ktoré im na začiatku zápasu aj vychádzali. Po jednom takom sa v 13. minúte presadil v šestnástke Kleffler, jeho prízemnú strelu vyrazil na roh brankár Novák. O minútu neskôr sa z takmer 30 metrov odhodlal k strele Karlík a trafil to nádherne, keď lopta od brvna a chrbta gólmana skončila v sieti – 0:1. Tento moment neotriasol domácimi a už v 20. minúte sa dočkali vyrovnávajúceho gólu, keď loptu potiahol Studený, posunul ju Andrejovi Urgelovi a jeho center pohodlne dopravil do bránky Denis Urgela1:1. Badínčania boli aj naďalej iniciatívnejší, začali sa presadzovať v krídelných priestoroch, aktivitou hýrili najmä A. Urgela a Výlupok, ich centrované lopty však dlho nenachádzali adresátov. V 30. minúte mali domáci príležitosť na otočenie výsledku, keď opäť zakombinovali Studený s A. Urgelom, tentoraz našiel center osamoteného Erika Hudeca, ktorý žiaľ prestrelil Janštovu svätyňu. Do konca polčasu sa už nič zaujímavé nestalo a tak išli mužstvá do šatní za nerozhodného stavu.

Do toho druhého opäť vstúpili aktívne domáci a odmenou im bol vedúci gól v 54. minúte, keď ako pri prvom góle potiahol loptu Studený posunul ju Andrejovi Urgelovi a ten znovu našiel tentoraz na päťke úplne voľného Denisa Urgelu, ktorý dal svoj druhú gól v zápase – 2:1. Futbalisti Badína mali príležitosti na zvýšenie náskoku, v 60. minúte zahrávali štandardnú situáciu, lopta sa dostali k Výlupkovi, ktorý však mieril len do priestoru, kde bol pripravený Janšto. Potom mohol Denis Urgela pridať svoj ďalší presný zásah, ale z priameho kopu mieril len tesne nad brvno. Ten istý hráč mal dobrú príležitosť i o pár minút neskôr, ale z hranice šestnástky mieril nepresne. V závere zápasu mali príležitosti aj Málinčania. Najskôr v 84. minúte dobre zasial pred bránkou Bíreš a znemožnil súperovi zakončiť a potom v 88. minúte zahrávali hostia priamy kop, Novák vyrazil loptu len pred Kubiša, ktorý však bol v postavení mimo hry a tak jeho gólová hlavička neplatila. Náš celok tak dosiahol vydreté, ale zaslúžené víťazstvo a pripísal si do tabuľky tri body.

Pre bystricoviny.sk zhodnotil víťazný duel tréner ŠK Badín Miroslav Hudec: „Čo sa týka ofenzívny, tak dnes sme podali najlepší výkon v jarnej časti. Súper síce išiel do vedenia po krásnom, aj keď z nášho pohľadu nešťastnom góle, ale stále išli sme za svojím cieľom a pomerne rýchlo sme vyrovnali. Do prestávky sme mohli pridať i ďalší gól. V kabíne sme si povedali, že v našej aktivite musíme pokračovať a zápas zlomiť na svoju stranu. Oba góly nakoniec padli po bratskej spolupráci Urgelovcov. Jediné, čo môžem mužstvu vyčítať je efektivita v zakončení. Mali sme pridať ešte jeden gól a vyhnúť sa tak zbytočne nervóznemu záveru zápasu.“

(ih + cb úprava)

ŠK Badín – TJ Jednota Málinec 2:1 (1:1)

Góly: 20. a 54. D. Urgela – 14. Karlík. Rozhodoval: Matej.

————————————————————————————————————————-

Šalková privítala na svojom ihrisku Tornaľu, ktorá prišla k súperovi duel iba odohrať. Tak odovzdaného súpera už dlho diváci a ani domáci hráči nevideli. Od začiatku sa hostia iba postavili na svoju obrannú polovicu a čakali na to, čo futbalisti z okrajovej časti Banskej Bystrice vymyslia. Tí boli po celý čas viac na lopte, držali ju a postupnými útokmi sa snažili rozhodnúť duel. Pomerne rýchlo strelili gól, keď po štandardnej situácii presadil už v šiestej minúte hlavou Pavol Dobrík, čo Tornali zobralo ešte aj ten zvyšok nádeje na dobrý výsledok. Obraz sa ani v ďalšej časti nezmenil, Šalkovčania boli na lopte, súper sa nezmohol k ničomu nebezpečnému, snažil sa nakopávať dlhé lopty na osamoteného útočníka, ktorý sa však nepresadil. Druhý presný zásah dosiahli domáci opäť po štandardnej situácii, keď sa presadil tentoraz Peter Dobrík hlavou – 2:0. A do konca prvého polčasu bol zápas úplne rozhodnutý, keď po faule na Mateja Pánika sa z pokutového kopu nemýlil v poslednej minúte prvého dejstva Juraj Chovanec3:0.

V druhom polčase sa obraz hry nezmenil. Hostia už len čakali na koniec zápasu, domácich vôbec neohrozovali, tí mohli pridať ďalšie góly, šance na to mali, ale nevyužili ich. Juraj Chovanec netrafil prázdnu bránku po nahrávke Patrika Lašúta. Peknou strelou z diaľky sa prezentoval Denis Štubniak, lopta letela tesne vedľa. Zápas sa potom už len dohrával. Šalkovčania si pripísali zaslúžene tri body po dobrom a dominantnom výkone. Futbalisti Tornale im to však sami uľahčili.

Tréner Šalkovej Daniel Vernarský pre bystricoviny.sk iba stručne zhodnotil jasnú výhru mužstva: „Konečne sa nám podarilo rozhodnúť zápas už v prvom polčase, v ktorom sme dominovali. Využili sme výškovú prevahu a pasivitu hostí. V druhom polčase sa zápas v podstate dohrával.“

FK Šalková – FK Mesta Tornaľa 3:0 (3:0)

Góly: 6. Pav. Dobrík, 36. Pet. Dobrák, 45. Chovanec (z 11m). Rozhodoval: Mózer.

—————————————————————————————————————————

Medzibrod sa predstavil v Pliešovciach a od začiatku zápasu bol náš celok z bystrického okresu aktívnejší, no dlhšiu dobu si z územnej prevahy nedokázal vytvoriť gólové príležitosti. Až po polhodine predviedol peknú individuálnu akciu Milrád, po ktorého spätnej prihrávke si však domáci brankár poradil so strelou Podmanického. Vzápätí sa ocitol v tutovke Tréger, ale z pár metrov úplne osamotený netrafil bránku Pliešoviec. Pred polčasom pohrozil ešte aj náš Samuelčík, ktorého technická strela skončila tesne vedľa žrdi.

Ani po prestávke sa obraz hry nezmenil. Domáci sa spoliehali na pevnú obranu, z ktorej sa snažili vyrážať do protiútokov. Najväčší vzruch prišiel v záverečných pätnástich minútach, keď najskôr domáci brankár vyrazil priamy kop Belka a o chvíľu Tréger v samostatnom úniku tak dlho váhal so strelou až ju v poslednej chvíli zblokoval pliešovský obranca. Hostia by nestrelili gól zrejme ani do rána a tak paradoxne mohol v poslednej minúte rozhodnúť o víťazstve domácich Homola. Brnkár Holko si s jeho strelou po štandardke a následnom závare dokázal poradiť a tímy si teda body podelili.

(hut + cb úprava)

Prostredníctvom trénera Attilu Domíka sa vyjadril po remíze pre bystricoviny.sk Dominik Škubák: „Chlapcom nie je čo veľmi vyčítať. Bolo tam nasadenie, zodpovedný prístup, len sme nedokázali skórovať. Ešte sme si asi v žiadnom zápase jarnej časti nevypracovali toľko čistých šancí ako v Pliešovciach. Mohli sme a mali získať tri body. Šťastie sa nám žiaľ obrátilo chrbtom. Nevyužili sme ani tie najvyloženejšie príležitosti, či samostatné nájazdy, alebo sám hráč v päťke pred brankárom netrafil ani bránku. Herne sme boli lepší, dominantnejší, držali sme loptu, vytvárali si priestory, ale žiaľ v koncovke to nešlo. Stratili sme dva body u súpera, ktorý bol zdolateľný.“

TJ Tatran VLM Pliešovce – TJ Sokol Medzibrod 0:0 (0:0)

Góly: žiadne. Rozhodoval: Fúsek.

————————————————————————————————————————

Ostatné výsledky: Hajnáčka – B. Štiavnica 0:3, Č. Balog – Zvolen 0:1, Slovenské Ďarmoty – Poltár 1:0, Príbelce – Detva 4:0.

Cez víkend sa v najbližšom kole predstaví Badín v okresnom derby v Medzibrode, hrá sa tam už v sobotu 21. mája 17.30 hodine. No a potom v nedeľu 22. mája o 17.00 hodine odohrá duel i Šalková a to na ihrisku súpera v Málinci v priamom súboji o šiestu priečku.

1. Banská Štiavnica 50b, 2. BADÍN 41b, 3. Poltár 37b, 4. S. Ďarmoty 36b*, 5. Príbelce 35b*, 6. ŠALKOVÁ 31b, 7. Zvolen 28b, 8. Málinec 28b, 9. MEDZIBROD 27b, 10. Tornaľa 24b, 11. Hajnáčka 23b, 12. Pliešovce 20b, 13. Detva 14b, 14. Č. Balog 13b.

* – mužstvo má ešte jeden neodohraný zápas k dobru

V piatej lige bol ťahákom šláger druhej Slovenskej Lupče so štvrtým Breznom. V prvom polčase oba tímy nevyužili šance, hral sa svižný futbal za pekného počasia. Rozhodujúci okamih nastal až v druhom polčase, a to na jeho začiatku. Rozhodca Števček v 53. minúte ukázal po nedovolenej hre hostí vo vlastnej šestnástke na biely bod a nariadenú penaltu premenil domáci Peter Lakomčík – 1:0. Pokutový kop napokon rozhodol o troch bodoch pre náš tím, ktorý následne umnou hrou udržal vedenie a v závere aj takticky neumožnil breznianskym futbalistom vyrovnať, keď ešte i umne striedal.

Vyhrala i Selce doma nad Bacúchom (z tohto stretnutia sú fotografie). Domáci o troch bodoch rozhodli famóznym prvým polčasom. Do vedenia išli už v piatej minúte útočníkom Koctúrom, ku ktorému sa o ďalších päť minút pridal dobre hrajúci Kurta a bolo 2:0. Súper musel viac útočiť, otvoriť hru a to sa mu nevyplatilo. V tridsiatej minúte zvýšili na 3:0 Jakub Mesík a do prestávky ešte pridal štvrtý gól mužstva a svoj druhý v stretnutí Filip Koctúr – 4:0. Horehronci boli v druhom polčase frustrovaní, videli trikrát žlté karty. Selčania si už výsledok v pohode postrážili a pripísali si do tabuľky ďalšie tri body.

Jakub privítal doma poslednú Dobrú Nivu a rozhodne nechcel sklamať svojich skalných fanúšikov. No možno podcenil úvod, keď už v druhej minúte išli hostia do vedenia po góle Kyslého. Domáci sa však zmobilizovali a ešte do prestávky vyrovnali skúseným Čiefom na 1:1. Po zmene strán súper z konca tabuľky dlho odolával, zlomil ho až gól Mišányho v 73. minúte a definitívne umlčal hostí päť minút pred koncom tretím zásahom mužstva ďalší skúsený futbalista Jakuba Robert Kútik gólom na konečných 3:1.

Potešili nás i Sásovania. Predstavili sa v Dudinciach a do zostavy sa už vrátili dvaja kľúčoví hráči Stacho a Dubovický. Bolo to badať. Skóre otvoril práve Stacho v 29. minúte a o dve minúty na to zvyšoval na 0:2 dobre hrajúci Ďurta. Domáci sa potom snažili znížiť a zdramatizovať duel, v závere už museli riskovať a doplatili na to. Vo vlastnej šestnástke si počínali nedovolene a v 79. minúte Ďurta premenil pokutový kop. Napravil si tak reputáciu z nevyužitej penalty v predchádzajúcom kole v derby proti Selciam. O tri minúty neskôr dorazil Dudinčanov štvrtým gólom hrajúci tréner a útočník Sásovej Dubovický – 0:4. Kozmetická úprava výsledku prišla zo strany domácich v poslednej minúte. Penaltu premenil Farion a stanovil rezultát duelu na 1:4.

Hrochoťania to v boji o záchranu v piatej lige myslia vážne a potvrdili to ziskom cenného bodu v Hontianskych Nemciach. Síce nedokázali streliť gól počas celého stretnutia, ale ani neinkasovali. Zásluhu má na tom i brankár Greško vedno s poctivou defenzívou. Náš celok z horného Podpoľania však musí ešte zapracovať na koncovke. Duel sa teda skončil nerozhodne 0:0.

Všetky výsledky: Selce – Bacúch 4:0, Slovenská Lupča – Brezno 1:0, Hontianske Nemce – Hrochoť 0:0, Hliník n. Hr. – Krupina 1:1, Jakub – Dobrá Niva 3:1, Dudince – Sásová 1:4, Ladomerská Vieska – Hriňová 2:1.

V najbližšom 22. kole sa hrá v sobotu 21. mája 17.00 hodine mestské derby Sásová – Jakub. V nedeľu 22. mája o 17.00 hodine sa pokúsi Slovenská Lupča bodovať v Hriňovej, Selce sa predstavia v Brezne a Hrochoťania na svojom ihrisku privítajú lídra z Ladomerskej Viesky.

1. L. Vieska 50b, 2. S. LUPČA 45b, 3. SELCE 40b, 4. SÁSOVÁ 37b, 5. Brezno 36b, 6. JAKUB 33b, 7. Hliník n. Hr. 27b, 8. Krupina 27b, 9. Bacúch 24b, 10. Hriňová 20b, 11. HROCHOŤ 20b, 12. Dudince 19b*, 13. H. Nemce 17b, 14. D. Niva 13b*.