Tretia výhra Podkoníc v rade, Badín zdolal Medzibrod, zvíťazila i Šalková + HLASY

5 /

Cez víkend sa hralo šieste kolo tretej i štvrtej futbalovej ligy a potešili nás tri mužstvá z bystrického okresu. Nováčik z Podkoníc vyhral doma so Slovenskými Ďarmotami a v tabuľke je na peknom druhom mieste, Šalková zdolala na svojom ihrisku Čierny Balog a Badín vyhral s Medzibrodom. Rakytovce žiaľ podľahli v nedeľu dopoludní v treťoligovom stretnutí o gól Krásnu nad Kysucou.

III. LIGA

Rakytovce privítali v nedeľu o 10.30 hodine Krásno nad Kysucou a zápas začali lepšie. Dlhý pas Pavlíka našiel v ôsmej minúte Hudeka a ten sa presadil cez stopéra hostí, strelou k žrdi otvoril skóre – 1:0. Hostia však začali získavať viac z hry a v 19. minúte po prieniku Ďurátneho strelou pod brvno vyrovnal na 1:1 K. Koleno. O minútu neskôr už Kysučania viedli, keď sa po centri lopta odrazila až pred voľného Ševčíka, ktorý do prázdnej bránky už len dokopol loptu – 1:2. Prvý polčas bolo Krásno lepším tímom, ale domáci mohli na konci polčasu vyrovnať. Po priamom kope Kondera loptu pred brankárom hostí pohladil hlavou Veselovský a tá skončila na brvne.

V druhom polčase sa už viac do hry dostávali futbalisti Rakytoviec, prvú šancu však mali hostia v 51. minúte, keď preloboval vybehnutého Krejčího Kapusniak, no loptu pred bránkovou čiarou odvrátil Gašpar. Potom sa do dobrej pozície dostal náš Konder, jeho strelu spoza pokutového územia však Kulich vyrazil na roh. Prešla hodina hry a po rohom kope domácich mali hostia brejk, po prihrávke Kupusniaka našťastie Marčan trafil iba brankára Rakytoviec. V 67. minúte po centri Ďurtu vypadla na ťažkom teréne gólmanovi Kulichovi lopta z rúk, no Hudek trafil len do obrancu súpera. O dve minúty neskôr sa dokázal medzi tromi hráčmi hostí presadiť Telúch, ale jeho strele z otočky chýbali centimetre. Domáci sa dočkali vyrovnania v 74. minúte. Po centri Ďurtu a hlavičke Kohúta lopta oblúkom zapadla k zadnej žrdi a bolo 2:2. Náš celok z okrajovej časti Banskej Bystrice chcel zápas otočiť, no v 79. minúte vyšiel Kysučanom brejk, najskôr strelu Filipa Pagáča vyrazil Krejčí, lopta sa dostala k voľnému K. Kolenovi a ten ju poslal do siete – 2:3. Domáci si za druhý polčas aspoň bod zaslúžili, no tri body si pripísal ich súper.

Tréner Rakytovce Peter Venglarčík pre bystricoviny.sk uviedol: „Museli sme improvizovať so zostavou. Ráno dostal horúčku Peter Bača, ktorý podal výborný výkon v predchádzajúcom zápase s Lučencom. Zmenili sme teda zostavu. Začali sme veľmi dobre, strelili sme rýchly gól, ale vynútené zmeny v stredovej formácii nám vôbec nesadli. Po štvrťhodine hry sme to teda znovu trošku preskupili  a začalo to byť lepšie. Inkasovali sme však na 1:1, pretože na ťažkom teréne sa Miško Pavlík šmykol, bol to taký hlúpy gól. A aj ten druhý bol z tejto kategórie, taká odkopnutá lopta, pokus o center, ktorý prešiel cez dvoch hráčov. Tieto zásahy súpera vyplynuli aj z našej menšej aktivity. Hostia mali svoju kvalitu, hrali celkom slušne.  Do druhého polčasu som poslal Olivera Ďurtu, hoci bol po dlhšej pauze, no zmena mala svoj zmysel, tento futbalista hral celkom slušne, rovnako tak celý tím a výsledkom toho bolo vyrovnanie na 2:2. Ani za tohto nerozhodného stavu sme sa nezavreli, chceli sme hrať o víťazstvo. Nasledovalo však jedno také nedotlačenie súboja pri našej lavičke, súper sa ojedinele dostal na našu polovicu takým rýchlym brejkom a hoci brankár Adam Krejčí viac vystúpil a zmaril uhol, nasledovala dorazená lopta a inkasovali sme na 2:3. Žiaľ na túto zmenu stavu sme už nedokázali nájsť odpoveď. Musím povedať, že v druhom polčase sme predviedli nátlakovú hru, ktorú chceme hrať stále. Zápasu by viac svedčala remíza, hlavne za druhé dejstvo sme si určite zaslúžili bodovať. Oba tímy chceli hrať futbal, ten mal svoju kvalitu, no my sme smutní, ale nevešiame hlavy, ideme poctivo trénovať, aby sme mohli vyhrávať.“

Trénera Venglarčíka sme sa spýtali aj na najbližší pohárový zápas Rakytoviec s nováčikom Fortuna ligy FK Pohronie, ktorý sa mal uskutočniť v stredu o 16.00 hodine na štadióne v našej okrajovej časti Banskej Bystrice: „Tešíme sa na tento duel, berieme ho ako dobrú prípravu. Hráči sa takto môžu konfrontovať s Fortunaligistom, teda s jedným z najlepších tímov na Slovensku. Vnímame to ako dobré spestrenie, no zároveň berieme aj tento zápas s plnou vážnosťou. Určite sa naň dobre pripravíme. Chceme súperovi vzdorovať a ukázať aj niečo z nášho futbalového umenia, i keď pre nás je číslom jeden samozrejme tretia liga.“

V pondelok popoludní sme sa dozvedeli informáciu, že z dôvodu podmočeného terénu a nepriaznivého počasia sa FK Rakytovce po dohode s FK Pohronie dohodli, že zápas III. kola Slovnaft cup-u (Slovenského pohára) odohrajú až o dva týždne neskôr, konkrétne v utorok 24. septembra o 16:00 hodine.

FK Rakytovce – TJ Tatran Krásno nad Kysucou 2:3 (1:2)

Góly: 8. Hudek, 74. Kohút – 19. a 79. K. Koleno, 20. Ševčík. Rozhodoval: Horváth. ŽK: Veselovský, Pavlík – Pleva, F. Pagáč, D. Pagáč. Diváci: 100.

Zostava RAKY: Krejčí – Kolláti, Gašpar, Pavlík, Pšida – Konder, Veselovský (81. Podkonický), Kohút – Debnár (46. Ďurta), Hudek, Telúch

Ostatné výsledky: Čadca – Martin 1:3, Zvolen – Námestovo 1:0, R. Sobota – Bánová 1:1, Žarnovica – Lučenec 1:3, Oravské Veselé – Lipt. Štiavnica 3:0, Kováčová – Fiľakovo 3:2, Lip. Hrádok – Kalinovo 1:2.

1. Martin 16b, 2. Bánová 13b, 3. Kalinovo 13b, 4. Kováčová 12b, 5. Zvolen 12b, 6. Fiľakovo 10b, 7. Lip. Hrádok 10b, 8. Oravské Veselé 10b, 9. Lučenec 10b, 11. Krásno n. Kys. 8b, 12. Námestovo 7b, 13. RAKYTOVCE 5b, 14. Lip. Štiavnica 4b, 15. Čadca 3b, 15. R. Sobota 2b, 16. Žarnovica 1b.

IV. LIGA

Nováčik z Podkoníc privítal na svojom obecnom štadióne kvalitný tím zo Slovenských Ďarmot bez absentujúceho kanoniera Kostúrika. Do duelu vstúpil s cieľom zvíťaziť a začal náporom. Prvý gól padol v siedmej minúte po veľkom dôraze Turčana, ktorý získal loptu a zakončil popri vybiehajúcom Kaczorekovi – 1:0. Hostia potom začali hrať aktívnejšie, z čoho vyplynulo aj vyrovnanie na 1:1 v 27. minúte. Po nedôraze nášho celku nasledoval center z ľavej strany a M. Horváth zakončil parádne ponad ruky gólmana Slobodníka, ktorému nedal žiadnu šancu. Domáci sa následne viac snažili, no zahodili šance. Neujala sa hlavička Barlu, Selecký bol taktiež aktívny a priamym kopom a strelám Dlhoša chýbali len centimetre. Podkoničania však dosiahli gól na 2:1. Po peknej kombinačnej akcii Bobok prihral Sedliakovi a ten z prvej zakončoval na päťke presne.

Na začiatku druhého polčasu sa Ďarmoty prezentovali dvoma faulami a z priameho kopu po odrazenej lopte vymietol Dlhoš krížnou strelou ľavý dolný roh bránky – 3:1. Hostia sa osmelili za tohto pre nich nepriaznivého stavu a dvoma bravúrnymi zákrokmi sa zaskvel Slobodník. Prvú koncovku súpera chytil do protismeru a druhú možnosť zmaril včasným vybehnutím. Zápas sa po týchto dvoch nepremenených šanciach definitívne zlomil v 65. minúte. Akciu začal Baliak, nasledovala narážačka Turčana so Sedliakom a na 4:1 zvyšoval René Turčan, bol už v malom vápne a presadil sa netradične pravou nohou. V závere ešte do otvorenej obrany naviedol loptu Turčan, presne nacentroval Lihanovi na hlavu a hoci Kaczorek loptu vyrazil, z následnej dorážky Lihan zakončoval nekompromisne do pravého dolného rohu – 5:1. Divákov uspokojilo nielen množstvo gólov, ale aj veľa pekných akcií na oboch stranách. Hralo sa bez kariet! Z tohto duelu sú aj naše fotografie.

Najlepší hráč na ihrisku René Turčan po zápase uviedol: „Na vynikajúcom teréne, po daždi dobre pripravenom, sme odohrali veľmi dobrý zápas. Boli sme silní v ofenzíve. Zápas sa zlomil za stavu 3:1. Videli sme veľa pekných akcií z našej strany, no ďakujeme aj súperovi za korektný a slušný priebeh zápasu.“

FK Podkonice – FK Slovenské Ďarmoty 5:1 (2:1)

Góly: 7. a 65. R. Turčan, 32. Sedliak, 48. Dlhoš, 84. Lihan – 27. M. Horváth. Rozhodoval: Jančo. Diváci: 250.

Šalková ešte v sobotu popoludní hostila na svojom ihrisku Čierny Balog a v daždivom počasí predviedli oba tímy futbal dobrej štvrtoligovej úrovne. V prvej štvrťhodine mali miernu prevahu hostia. Už v štvrtej minúte urobil hrúbku brankár Gnida a pre M. Auxta nebol problém skórovať do odkrytej jeho svätyne – 0:1. V dvadsiatej minúte domáci Dobrota zahodil obrovskú šancu, z troch metrov mieril len do gólmana Bubelínyho. Na opačnej strane Mózerovej strele chýbali centimetre. V 39. minúte sa náš tím dočkal. Po priamom kope Vučkoviča a vyrazenej strele Mikulec z dorážky vyrovnal na 1:1.

V druhom polčase Šalková zatlačila súpera a išla do vedenia v 51. minúte. Po rohovom kope bola presná hlavička Zimnikovala2:1. Prešli len tri minúty a bolo 3:1. Peknou strelou od žrde sa presadil Vučkovič. V 58. minúte však využil nedorozumenie v domácej obrane Balco. Jeho strela bola ešte tečovaná jedným z hráčov Šalkovej a zapadla k žrdi – 3:2. Po hodine hry trestuhodne spálil tutovku Binder, zo siedmich metrov netrafil dobre loptu a nepridal tak štvrtý gól svojho mužstva. V 70. minúte išiel Vučkovič sám na gólmana Bubelínyho, ten mu jeho kľučku vystihol, no legionár z Banskej Bystrice pokračoval ďalej, ale namiesto prihrávky pred prázdnu bránku strieľal z ťažšej pozície vedľa. Šalkovčanom sa mohli zahodené šance vypomstiť, pretože pohybliví Baločania sa tlačili do šestnástky, no veľkú šancu si až na pár nebezpečných centrov nevypracovali. Domáci tak zaknihovali dôležité víťazstvo.

Tréner Šalkovej Marek Jobko sa k zápasu pre bystricoviny.sk vyjadril nasledovne: „Pred súperom sme mali rešpekt, nakoľko pred týždňom naložil Hájnačke desať gólov. Až na úvodných pätnásť minút sme zápas zvládli. Vzhľadom na viac vypracovaných čistých šancí z našej strany je myslím si víťazstvo môjho tímu zaslúžené. Za bojovnosť, nasadenie a prístup chcem hráčom poďakovať.“

Trénera Jobka sme sa spýtali aj na utorňajší duel Slovenského pohára, kedy Šalková o 19.00 hodine pod umelým osvetlením privíta na svojom ihrisku Fortunaligistu z Trenčína: „Verím, že sme sa dobre naladili na pohárový zápas s Trenčínom. Všetci sa naň tešíme, ale nie sme prehnane premotivovaní. Nemáme veľké oči. Trenčín je úplne niekde inde. Bol by som veľmi spokojný, keby som mohol po utorňajšom zápase povedať, že sme boli fortunaligistovi dôstojným súperom.“

FK Šalková – ŠK Partizán Čierny Balog 3:2 (1:1)

Góly: 39. Mikulec, 51. Zimnikoval, 54. Vučković – 4. M. Auxt, 58. Balco. Rozhodoval: Slovák. Diváci: 80.

Okresné derby sa hralo v Badíne, kam zavítal Medzibrod. Prvú možnosť na otvorenie skóre mali domáci. Tóth zachytil rozohrávku súpera, loptu posunul do dobrej pozícii Gajanovi, ktorý z hranice šestnástky mieril vysoko nad brvno. Ďalšie minúty patrili hosťom. Hrozili najmä z rýchlych protiútokov a po jednom z nich si vytvorili štandardku, z ktorej vznikol závar pred bránkou, lopta sa odrazila k Studenému, no jeho strelecký pokus zblokoval Medveď na roh. Z neho sa následne dostala odrazená lopta k Belkovi a jeho pokus efektne zneškodnil gólman Höger. Do tretice pohrozil Medzibrod v trinástej minúte, brejkovú situáciu dvoch na jedného po prihrávke Matisa dobre prečítal Medveď a zmaril šancu súperovi. Až potom sa prebrali Badínčania. V 19. minúte na ľavej strane Dian posunul loptu Hudecovi, no jeho center na zadnú žrď zakončil Giertl v páde vedľa. Neskôr jeho spoluhráč Beňuš zabojoval na bránkovej čiare a získal loptu, posunul ju Gajanovi, ten centroval pred bránku na voľného Hudeca, ktorý však najväčšiu šancu prvého polčasu nepremenil, mieril nad brvno. Domáci ešte pohrozili v 36. minúte. Na pravej strane sa pekne uvoľnil Giertl, jeho prihrávka do pokutového územia našla Gajana, ktorý strieľal do nôh brankára Petríka. V závere polčasu zahrávali hostia priamy kop, keď Belkovu strelu vyrazil gólman Badína. Na konci polčasu ešte Tóth zachytil rozohrávku hostí, postupoval na hranicu šestnástky, centrom nachádzal Hudeca, no ten na päťke nedočiahol na loptu. Do šatní tak išli oba tímy za bezgólového stavu.

Do druhého polčasu vstúpili lepšie futbalisti Medzibrodu. Najväčšiu šancu mali v 48. minúte, keď podnikli rýchly protiútok, z vnútra šestnástky zakončoval Studený a na bránkovej čiare zastúpil Högera Medveď. Viac boli na lopte hostia, ale do vyložených šancí sa nedostávali. Domáci sa prebrali až po hodine hry, v šestnástke zahral Belluš rukou a pokutový kop s prehľadom premenil kapitán Jakub Tóth1:0. Badínčania mohli poistiť vedenie v 71-ej minúte, Kollár našiel v šestnástke Gajana, no ten znovu strieľal do nôh Petríka. O päť minút na to opäť Kollár našiel centrom Beňuša, ktorý pristavil loptu Petrovi Gajanovi a ten z otočky popri brankárovi zvýšil na 2:0. Medzibrod sa snažil ešte niečo s výsledkom urobiť, najväčšiu šancu mu ponúkol domáci stopér Výlupok v 84. minúte, pri rozohrávke stratil loptu a Matis postupoval sám na brankára, avšak tiež ho trafil iba do nôh. Na konci duelu si už domáci ustrážili víťazstvo a mohli sa tak tešiť z troch dôležitých bodov do tabuľky.

Asistent trénera víťazného mužstva z Badína Miroslav Hudec Bystricovinám po zápase povedal: „Do zápasu sme chceli vstúpiť aktívnejšie my, ale prvá pätnásť minútovka patrila hosťom. Hrozili z rýchlych protiútokov a vypracovali si minimálne dve šance na skórovanie. Zvyšok polčasu sme mali v réžii my, ale opäť sme nedokázali premeniť šance, hlavne tutovku nevyužil Erik Hudec. Cez prestávku sme si v kabíne niečo povedali, ale na začiatku druhého polčasu mali hostia príležitosť, našťastie ju nepremenili. Tých prvých dvadsať minút po prestávke patrilo Medzibrodu, súper bol silnejší na lopte. Nás postavil na nohy až pokutový kop. Následne sme poistili víťazstvo druhým gólom a konečne sme brali tri body.“

ŠK Badín – TJ Sokol Medzibrod 2:0 (0:0)

Góly: 62. J. Tóth (z 11m), 76. Gajan. Rozhodoval: Faber. Diváci: 150.

Ostatné výsledky: Tisovec – Hájnačka 4:1, Hriňová – Príbelce 2:2, Tornaľa – Pliešovce 1:0, Poltár – Detva 2:2.

1. Tisovec 18b, 2. PODKONICE 15b, 3. Pliešovce 12b, 4. Hriňová 11b, 5. S. Ďarmoty 10b, 6. ŠALKOVÁ 9b, 7. Príbelce 9b,  8. BADÍN 7b, 9. Tornaľa 7b, 10. Č. Balog 6b, 11. MEDZIBROD 4b, 12. Hájnačka 4b, 13. Detva 4b, 14. Poltár 3b.

V Slovenskom pohári v utorok 10. septembra Šalková privíta na svojom ihrisku pod umelým osvetlením o 19.00 hodine AS Trenčín.

tretej futbalovej lige sa predstavia Rakytovce nedeľu 15. septembra znovu o 10.30 hodine, no tentoraz na ihrisku súpera, konkrétne v Bánovej proti tamojšiemu mužstvu TJ Jednota, ktoré je v tabuľke na druhom mieste.

štvrtej lige sa hrá tiež v nedeľu 15. septembra 7. kolo, z našich celkov sa doma predstaví iba Medzibrod, o 15.30 hodine privíta lídra súťaže z Tisovca. Šalková hrá v tento deň v tom istom čase v Hájnačke, Podkonice v neďalekom Čiernom Balogu a Badín v Pliešovciach.

Autor: (job), Foto: (pat - zo zápasu Podkonice - S. Ďarmoty)