Šalková vstúpila do štvrtej ligy víťazne, vybuchlo Jupie, prehrali aj Rakytovce

0 /

Cez víkend sa hralo prvé kolo štvrtej futbalovej ligy skupiny juh, v ktorom máme štyroch zástupcov z banskobystrického okresu. Potešila nás Šalková, ktorá doma nezaváhala a zdolala Slovenské Ďarmoty 3:1. Rovnaký výsledok zaknihoval na svojom štadióne i Medzibrod, porazil Veľký Krtíš. Sklamalo naše Jupie, ktoré vyfasovalo päťgólovú nádielku v Tisovci. Nedarilo sa ani Rakytovciam, tie prehrali v Poltári i po rozhodcovských sporných verdiktoch.

Poďme najprv do Šalkovej, kde privítali Slovenské Ďarmoty. Z tohto duelu sú aj naše zábery. V prvom polčase herne dominoval náš celok, ale šance si dokázali vypracovať i hostia. Góly padli po pekných akciách. Ten prvý sa zrodil v dvanástej minúte z ľavej strany, Zimnikoval, Debnár a Štubniak si loptu posúvali na jeden dotyk, tá potom putovala do päťky, kde si umne nabehol a hlavne presne pod brvno namieril Miroslav Debnár – 1:0 (tento futbalista je nominovaný aj do výberu mužstva SsFZ). Neuplynula ani polhodina hry a bolo 2:0. Tentoraz išiel z pravej strany dobrý center od Kútika pred bránku, kde sa hlavou presadil Zoran Vučkovič. V 36. minúte sa Šalkovčania tešili do tretice. Po rohovom kope sa odrazená lopta dostala za šestnástku k Lukášovi Palovičovi, ktorý vedel čo s ňou. Mal dostatok času i priestoru na to, aby mieril presne k žrdi – 3:0. Hostí mohli mrzieť nevyužité príležitosti, Ohajda opečiatkoval žrď Vernarského svätyne, Slančík mieril iba tesne vedľa. Pred prestávkou však Ďarmoty zvýšili aktivitu, tlačili sa do šestnástky a vyplatilo sa. Po chybnej rozohrávke Šalkovčanov musel hasiť situáciu Štubniak nedovoleným zákrokom a v 44. minúte tak znížil z penalty Berec na 3:1.

V druhom polčase si domáci futbalisti predovšetkým udržiavali dvojgólové vedenie. Sústredili sa viac na defenzívu so snahou hrať na brejky. Hostia mali príležitosti na druhý gól, navyše hrali od 64. minúty v početnej výhode, pretože domáci Kamenský obdržal druhú žltú kartu a musel predčasne putovať pod sprchy. Napriek tomu sa však Ďarmotám nedarilo zdramatizovať duel, hoci sa dostali do tlaku a často strieľali. Veľkú šancu mal na opačnej strane striedajúci Štulajter, išiel sám na bránku, no minul ju. V samom závere si nervy na uzde neudržal Fabián Slančík (bývalý hráč Dukly) v drese hostí, vynadal rozhodcovi a videl aj on červenú kartu. Na konečný výsledok 3:1 to však už žiadny vplyv nemalo. Frustrácia neúspešného súpera však bola na konci duelu zjavná.

Hrajúci tréner a brankár Šalkovej Daniel Vernarský na margo víťazstva poznamenal: „Chlapci podali obetavý a disciplinovaný výkon, za ktorý si toto víťazstvo zaslúžili.“

FK Šalková – FK Slovenské Ďarmoty 3:1 (3:1)

Góly: 12. Debnár, 29. Vučkovič, 36. Palovič – 44. Berec (z 11m). Rozhodoval: Halfar. ŽK: Kamenský – Berec. ČK: 64. Kamenský (po 2ŽK) – 90. Slančík (hrubé nešport. správanie) Diváci: 150.

Naše Jupie cestovalo do Tisovca a domáci celok ako nováčik súťaže začal aktívne. Hrozil najmä zo štandardiek a brejkov. V desiatej minúte to pred hosťujúcou bránkou poriadne vrelo. Postupoval na ňu najprv Szczepaniak, ale gólman Škubák mu loptu vypichol a následne zneškodnil aj jeho ďalšiu strelu. Tretie zakončenie domácich vyhlavičkoval z bránkovej čiary M. Giertl. Tisovčania sa však napokon presadili v trinástej minúte. Spomínaný Szczepaniak vystihol prihrávku hosťujúceho hráča, Škubák síce loptu stihol vypichnúť, ale tá sa naspäť odrazila pred domáceho futbalistu a ten pred prázdnou bránkou nezaváhal – 1:0. Jupie sa potom dostávalo do zápasu, malo sľubné centre a zlom v podstate nastal v 27. minúte. Do šestnástky súpera sa dostal Ďurta, gólman Drak ho fauloval a nasledovala penalta. Jej exekútorom bol brankár Jupie Škubák, ale Drak mu strelecký pokus zneškodnil. Druhý gól padol po rýchlom brejku nováčika s presnou koncovkou Jána Halaja na prvej žrdi.

Aj úvod druhého polčasu patril domácim. Najprv sa presadili v 52. minúte po odpískanej penalte, z jedenástky sa nemýlil Ján Halaj – 3:0. Za chvíľu využili Tisovčania chybu v defenzíve hostí a bol to opäť spomínaný Halaj, ktorý skóroval. Tento futbalista ukončil strelecký koncert v 61. minúte, keď loptu vyviezol z vlastnej polovice Szczepaniak a prihral ju domácemu kanonierovi pred prázdnu bránku – 5:0. Potom už hra opadla, Tisovec mal ešte jeden závar pred Škubákovou svätyňou, no bez želaného efektu. Jupie mohlo dať aspoň čestný gól ak by koncovka Ďurtu neskončila na rukaviciach Draka.

Kapitán Jupie Dominik Škubák pre Bystricoviny uviedol: „Nováčik bol od úvodu veľmi motivovaný a išiel za víťazstvom. Škoda prvého gólu, ktorý padol po našej chybe. Zlom nastal mojou nepremenenou penaltou. Ak by som vyrovnal na 1:1, zápas by sa zrejme inak vyvíjal a všetko by bolo otvorené. Takto sme však inkasovali aj druhý gól a hneď po prestávke tretí. Bolo teda po zápase. Domáci vyhrali zaslúžene, no päť inkasovaných gólov je pre nás krutých.“

MŠK Tisovec – JUPIE FŠMH Badín-Podlavice 5:0 (2:0)

Góly: 13. Szczepaniak, 34., 52., 55. a 61. J. Halaj (druhý z 11m). Rozhodoval: Janíček. ŽK: bez kariet. Diváci: 180.

Rakytovce sa predstavili v Poltári a už v štvrtej minúte mohli ísť do vedenia. Rafanides sa dostal do brejku, no zakončoval ponad bránku. Domáci mali potom tri príležitosti v rade, najväčšiu v podaní Filipa, ale dobrými zákrokmi sa zaskvel brankár nášho celku Milan Mráz. Kapituloval napokon v 28. minúte. Predchádzal tomu súboj na šestnástke, keď sa odrazená lopta dostala ku Kamasovi a ten predviedol účinnú krížnu strelu – 1:0.

V druhom polčase mohol tento domáci futbalista pridať aj druhý gól, ale radosť mu pokazil výborný Mráz. Rakytovčania následne ožili, v podstate sa hralo iba na bránku Poltára. Rafanides poslal peknú prihrávku zo strany na Kapustu, ktorý v páde nohou strieľal tak, že gólman Páriš iba s námahou loptu vyrazil do žrde. Tá sa potom dostala meter za čiaru, odkiaľ ju odkopával jeden z domácich zadákov. Rozhodcovia nechali pokračovať v hre a regulárny vyrovnávajúci zásah nášmu mužstvu neuznali. V 70. minúte sa Kapusta obtočil okolo Hornyáka za šestnástkou a išiel by sám na bránku. Spomínaný futbalista Poltára ho však nedovolene zastavil, za čo videl iba žltú kartu. Sklotatran napokon zvýšil skóre na 2:0 po brejku a prihrávke z ľavej strany, keď sa sám pred Mrázom ocitol Filip a nezaváhal. Duel sa potom prakticky len dohrával. Červenú kartu ešte uvidel Rakytovčan Kohút, pretože reagoval na divákov, ktorí mu nadávali a oplácal im to rovnakou mierou.

TJ Sklotatran Poltár – FK Rakytovce 2:0 (1:0)

Góly: 28. Kamas, 75. Filip. Rozhodoval: Petrinec. ŽK: Hornyák – Kohút. ČK: 80. Kohút (po 2ŽK). Diváci: 200

Medzibrod privítal doma Veľký Krtíš a do súpera v oklieštenej zostave sa poriadne zahryzol. Úvodný gól videli diváci až po polhodine hry. Presadil sa Ivan Varga a zariadil tak polčasové vedenie 1:0. Po zmene strán sa k nemu pridal Ivan Pipich. Na 2:0 zvýšil hneď na začiatku druhého dejstva a upokojil tak spoluhráčov. Hostia museli otvoriť hru a pykali za to. V 60. minúte strelil svoj druhý gól v zápase Ivan Varga a zariadil tak stav 3:0. Náš celok však napokon na nulu nevyhral, pretože v predposlednej minúte duelu znížil jediný striedajúci futbalista Baníka Pohánka, no už iba korigoval a kozmeticky upravil nepriaznivý výsledok z pohľadu krtíšskeho mužstva.

TJ Sokol Medzibrod – FK FC Baník Veľký Krtíš 3:1 (1:0)

Góly: 34 a 60. I. Varga, 49. Pipich. Rozhodoval: Botka. ŽK: Bendík (V. Krtíš). Diváci: 200.

V druhom kole v sobotu 12. augusta o 16.30 hodine privítajú Rakytovce doma Slovenské Ďarmoty, v nedeľu 13. augusta v rovnakom čase hostí Jupie v Badíne Pliešovce. Šalková sa predstaví v Čiernom Balogu a Medzibrod v Revúcej.

Ostatné výsledky: Pliešovce – Č. Balog 1:0, Tornaľa – Revúca 4:0, Vinica – Hriňová – nehralo sa.

Autor: (bl), Foto: autor