Šalková so Sásovou to dotiahli na 3. miesta, derby Hrochoť – Selce nerozhodne

0 /

V štvrtej a piatej futbalovej lige bolo v nedeľu na programe posledné kolo aktuálnej sezóny a vo vyššej súťaži nás potešila Šalková. Vyhrala v Detve presvedčivo 6:2 a skončila na treťom mieste, ktoré by jej malo zaručiť účasť v novej súťaži Majstrovstvá regiónu stred. Do nej sa prebojoval aj druhý Badín, hoci doma podľahol Slovenským Ďarmotám. Medzibrod deklasoval Hajnáčku 4:0 a vyšvihol sa na deviatu priečku. V piatej lige zakopla druhá Slovenská Ľupča doma s Dudincami. Sásová zdolala Dobrú Nivu 3:2 a končí na veľmi peknom treťom mieste. Jakub neuspel u lídra v Ladomerskej Vieske a okresné derby Hrochoť – Selce nemalo víťaza po výsledku 2:2.

IV. LIGA

Badínčanom už v súboji so Slovenskými Ďarmotami o nič nešlo, ale náš celok z banskobystrického okresu si chcel zachovať úspešnú bilanciu na svojom ihrisku. Od začiatku sa hral pekný kombinačný futbal z oboch strán. Prvú vážnu príležitosť si vypracovali domáci, keď v 12. min. zahrávali rohový kop a tečovaná hlavička Giertla skončila tesne vedľa žrde. Hostia mali silnú paťminútovku od polhodiny, keď mohli rozhodnúť o výsledku zápasu.
Najskôr sa vo výbornej príležitosti ocitol Koncz, nastrelil len dobre vybehnutého brankára Nováka. Ten sa vyznamenal aj o minútu neskôr, keď tomu istému hráčovi zlikvidoval stopercentnú príležitosť. A napokon v 35. minúte nešťastne domáci Kollár sklepol loptu len rovno nabiehajúcemu Péterovi, ktorý svoju príležitosť nevyužil a poslal loptu mimo troch žrdí.

V druhom polčase sa hral medzišestnástkový futbal, Badínčanom viazla kombinácia a boli málo nebezpeční pre súpera. Rozhodujúci moment zápasu prišiel v 65.minúte, keď si za obranu domácich zbehol Berec a individuálne sa presadil – 0:1. V nasledujúcich minútach sa Ďarmoty zamerali na udržanie výsledku a naopak domáci nenašli sily na obrat v tomto stretnutí. Hostia sa tak dostali do baráže o miestenku v novej súťaž Majstrovstvá regiónu Stred.

Pre bystricoviny.sk zhodnotil prehru kapitán ŠK Badín Michal Bíreš: „Húževnatý súper, ktorý bojoval o štvrté miesto v tabuľke neprišiel brániť a hral celkom pekný ofenzívny futbal. Zo šancí, ktoré mal v prvom polčase, gól nestrelil a naopak naša ofenzíva tiež gól nevedela streliť. Moment zápasu rozhodol po individuálnej akcii Bereca, keď si v pokutovom území sekol nášho obrancu a rozhodol o výsledku. My sme mali ešte platonický tlak, ale do vyloženej gólovej situácie sme sa už nedostali.“

K sezóne sa vyjadril pre náš web tréner Badína Miroslav Hudec: „So sezónou môžeme byť spokojní. Ciele, ktoré sme dostali od vedenia klubu, obhájiť 2. miesto sme splnili, aj keď sme mohli získať viac bodov. Zabránili k tomu objektívne príčiny, a to je zdravotný stav hráčov. Hlavne v jarnej časti sme sa borili so zraneniami a nemohli sme rotovať viac hráčov. V danej situácii je bodový zisk reálny, aj keď kvalita kádra mala určite na viac. Počas celej sezóny sme predvádzali pekný ofenzívny futbal, založený na dobrej kombinácii a držaní lopty. Chcem sa poďakovať všetkým hráčom za prístup k zápasom a takisto veľká vďaka patrí vedeniu klubu a všetkým ľuďom, ktorí sa podieľali za organizáciu zápasov.“

Ponúkame vám aj vyjadrenie podpredsedu klubu ŠK Badín Richarda Medveďa k sezóne: „Všetky ciele, ktoré sme si dali pred sezónou s hráčmi a trénerom sme splnili už mesiac pred koncom sezóny. Celá táto sezóna bola poznačená množstvom zranených hráčov a napriek tomu sme dokázali predvádzať pekný ofenzívny futbal. Som rád, že za jesennú časť mužstvo vyhralo všetky domáce zápasy so skóre 35:0, čo sa doteraz nikdy nestalo. Hráči a realizačný tím sa na každý zápas tešili a to bolo to, čo nás celú sezónu zdobilo a posúvalo k úspešnému výsledku, ktorý je po znovuzaložení ŠK Badín, o.z. najväčším úspechom.“

(ih + cb úprava)

ŠK Badín – FK Slovenské Ďarmoty 0:1 (0:0)

Gól: 65. Berec. Rozhodoval: Pleva. Diváci: 150.

————————————————————————————————————————–

Šalková hrala dôležitý posledný zápas v Detve z dôvodu, že víťazstvo by jej zaručilo 3. miesto v tabuľke a malo by zaručenú pozíciu v novovznikajúcej súťaži Majstrovstvá regiónu Stred. Zápas sa hral od začiatku medzi šestnástkami, ani jedno z mužstiev nechcelo inkasovať prvý gól. Hostia z okrajovej časti Banskej Bystrice však boli mimoriadne efektívni a výborný vstup do zápasu im zabezpečil Mikulec úspešnou strelou spoza šestnástky v šiestej minúte – 0:1. Po góle pokračoval nezaujímavý futbal, domáci boli v útoku bezzubí, skúšali to strelami z diaľky, ale žiadna z nich sa neujala, a tak opäť udreli hostia. Po rohovom kope detviansky hráč podbehol center a Peter Dobrík ešte pred štvrťhodinou zvýšil na 0:2. Šalková bola v tomto zápase mimoriadne strelecky disponovaná a rozhodla o jeho osude už v prvom polčase, keď v rozmedzí troch minút pridala ďalšie dva góly. Najprv sa do úniku dostal Matej Pánik a zvýšil na 0:3 a potom si ďalšiu strelu Mikulca stečoval domáci obranca Michálik v 39. minúte do vlastnej bránky. Do šatni sa išlo za stavu 0:4 a všetko nasvedčovalo, že dráma sa konať po zmene strán nebude.

Druhý polčas však začal pre Šalkovčanov zle. Prešla iba jedna minúta a domáci sa predsa len presadili. Znížili stav zápasu na 1:4 Tužinským a vykresali iskierku nádeje. Tá však horela len do 61. minúty, keď sa opäť po druhýkrát v zápase presadil Matej Pánik a zvýšil na 1:5. Ďalší gól v sieti domácich padol v 70. minúte. Tentoraz sa presadil strelou z diaľky Tomáš Mikulec a bolo už 1:6. Zápas bohatý na góly uzavrel v 79. minúte Detvanec Solin, ktorý strelou z diaľky znížil z pohľadu domácich stav na 2:6. Duel zaujal efektivitou hosťujúcich hráčov, ktorí s prehľadom zvládli svoj posledný i keď nie ľahký zápas a rozhodli o poslednom postupujúcom zo 4. ligy skupina Juh do Majstrovstiev regiónu Stred. Na záver len dodáme že Šalková na jar len jedenkrát prehrala, deväťkrát vyhrala a tri zápasy remizovala.

(zm + cb úprava)

Tréner Šalkovej Daniel Vernarský pre bystricoviny.sk zhodnotil výhru svojho mužstva nasledovne: „Zápas v Detve sme neodohrali príliš dobre, ale boli sme mimoriadne efektívni. Premenili sme v podstate každú šancu, ktorú sme mali. Výsledok je pre domácich príliš krutý, no my sme šťastní za tri body, ktoré nám zaručujú priamy postup do MRS.“

Daniel Vernarský hodnotil aj celú sezónu: „Ročník 2021/2022 sme zvládli tak ako sme chceli, no jesenná časť nebola podľa našich predstáv a stratili sme množstvo bodov zbytočne. Na jeseň sme prechádzali procesom učenia sa nového spôsobu hry a jarná časť nám bola za to odmenou. Musím však povedať, že náš najväčší problém bola práve efektivita. Nebolo zápasu, kde sme si najmä v prvom polčase vypracovali množstvo šancí, no nedokázali sme ich premeniť a prichádzali sme o body. Vedel som však, že mužstvo nepatrí na 8. miesto a verili tomu aj chlapci. Zvládli sme to a veríme, že nám bude umožnené hrať novú súťaž Majstrovstvá regiónu Stred.“

MFK Detva – FK Šalková 2:6 (0:4)

Góly: 46. Tužinský, 79. Solin – 6. a 70. Mikulec, 14. Pet. Dobrík, 36. a 61. Pánik, 39. Michálik (vlastný). Rozhodoval: Varga.

———————————————————————————————————————–

Medzibrod už v sobotu privítal tabuľkového rivala Hajnáčku a v úvode zápasu sa o technické zakončenie najskôr pokúšal hosťujúci Balog, ale jeho obalovačka skončila tesne vedľa bránky. Na opačnej strane rovnakou strelou opečiatkoval bránkovú konštrukciu Matis. Avšak o minútu už po vniknutí do šestnástky prestrelil hosťujúceho spomínaný futbalista Medzibrodu brankára a v osemnástej minúte bolo teda 1:0. Domáce vedenie navýšil na 2:0 po polhodine prudkou strelou Flaška a ešte pred prestávkou mohol zápas definitívne rozhodnúť Matis, ale jeho samostatný nájazd brankár vychytal.

Aj v druhom polčase boli aktívnejší domáci futbalisti a po centri Trégera pridal svoj druhý gól v zápase v 64. minúte hlavičkou Flaška3:0. Následne sa už stretnutie iba dohrávalo a konečný výsledok uzavrel po podrazení hosťujúceho Triznu v jasnej gólovej šanci Medzibrodu z penalty brankár Holko na 4:0 v 83. minúte.

(hut + cb úprava)

Prostredníctvom trénera Medzibrodu Attilu Domíka sa vyjadril po výhre nad Hajnáčkou pre bystricoviny.sk Dominik Škubák: „nemali sme dobrý vstup do zápasu, hlavne prvých 25 minút nebolo z našej strany dobrých, i keď sa nám podarilo skórovať, ale herne to nebolo ono. Neskôr sa už naša hral zlepšila. Keďže súper prišiel v oklieštenej zostave, tak s pribúdajúcim časom sme herne dominovali a bola to prakticky hra na jednu bránku. Hostia si už nedokázali vypracovať žiadnu gólovú príležitosť.“

Dominik Škubák sa vyjadril aj k skončenej sezóne: „Bola ako na hojdačke. Mali sme zlý vstup do jarnej časti, čo sa týka výsledkov. Potom sa dostavila dobrá hra i zisky bodov v strednej časti . Záver nám nevyšiel podľa predstáv, až na tento posledný zápas. Bolo však už prakticky rozhodnuté o všetkom, bojovali sme iba o lepšie umiestnenie v tabuľke. Som rád, že sme aspoň to 9. miesto dokázali výsledkom za tri body v poslednom stretnutí vybojovať. Ďakujem chlapcom za odvedené výkony.“

TJ Sokol Medzibrod – FC 98 Hajnáčka 4:0 (2:0)

Góly: 18. Matis, 34. a 64. Flaška, 83. Holko (z 11m). Rozhodoval: Remeň. Diváci: 100.

————————————————————————————————————-

Ostatné výsledky: Málinec – Príbelce 1:2, Poltár – Zvolen 0:2, Tornaľa – Banská Štiavnica 3:3, Pliešovce – Čierny Balog 1:1.

Badín a Šalková si zahrajú v novej sezóne novovzniknutú súťaž Majstrovstvá regiónu Stred. A Medzibrod bude účinkovať naďalej v štvrtej ligy, skupine juh.

1. Banská Štiavnica 57b, 2. BADÍN 50b, 4. ŠALKOVÁ 46b, 4. S. Ďarmoty 46b, 5. Príbelce 45b, 6. Zvolen 43b, 7. Poltár 41b, 8. Málinec 32b, 9. MEDZIBROD 30b, 10. Hajnáčka 30b, 11. Tornaľa 30b, 12. Pliešovce 21b, 13. Detva 20b, 14. Č. Balog 18b.

V piatej lige prekvapivo zakopla druhá Slovenská Ľupča doma s Dudincami. Hostia zaskočili domácich dvoma expresnými gólmi hneď v úvode. V prvej minúte sa presadil Bachroň a v štvrtej Šnajder. Kto meškal päť minút na tento duel, musel si poriadne pretierať oči. Po týchto zásahoch sa domáci snažili čo najskôr znížiť, ale trápili sa v ofenzíve a nevedeli nájsť recept na defenzívu súpera. Tréner Ľupče poslal po prestávke dvoch nových hráčov na pľac a po hodine hry ďalších troch, ale presadil sa až striedajúci Gašperan päť minút pred koncom duelu. Na vyrovnanie už nášmu tímu nezostal čas a pripísal si tak iba druhú domácu prehru v sezóne, celkovo štvrtú v súťaži. Na konečnej druhej priečke Ľupče táto prehra s outsiderom 1:2 nič nemenila.

Na pôde už istého víťaza piatej ligy v Ladomerskej Vieske hral Jakub. A veľmi dobre vstúpil náš celok z Banskej Bystrice do duelu. V siedmej minúte išiel do vedenia Kútikom a polčas skončil 0:1. Po zmene strán favorit stretnutia poslal aj nových hráčov na ihrisko, pridal na dôraze a zápas dokázal otočiť. Najprv vyrovnal v 55. minúte Oťapka, do vedenia poslal svoj tím o jedenásť minút neskôr Hanus a keď sa hostia snažili vyrovnať, umlčal ich tretím gólom v 78. minúte Tužinský. Dve minúty pred koncom prikrášlil výsledok na 4:1 Hanus.

Sásovania nastúpili doma pred 150 divákmi s cieľom zdolať Dobrú Nivu a vyhupnúť sa na tretiu pozíciu v tabuľke. Prispôsobili tomu i taktiku a dočkali sa vytúženého prvého gólu po polhodine, keď skóre otvoril útočník a hrajúci domáci tréner Dubovický – 1:0. V úvode druhého polčasu hostia zaskočili súpera vyrovnávajúcim gólom Kucbela na 1:1 v 52. minúte. Po hodine hry išli teda až dvaja noví hráči v domácom drese na ihrisko s cieľom oživiť hru. A podarilo sa. V 65. minúte opäť Sásová viedla, postaral sa o to presným zásahom aktívny Ďurta – 2:1. Lenže Kucbel v drese Dobrej Nivy bol pri streleckej chuti a dokázal znovu vyrovnať v 77. minúte na 2:2. Sásovania sa nepodlomili, zdvihli hlavy hore a tri body privodil na ich stranu ako správny kapitán Saša Savič dve minúty pred koncom rozhodujúcim gólom na 3:2. Futbalisti z banskobystrickej najosídlenejšej mestskej časti sa tak mohli tešiť nielen z víťazstva, ale aj z pekného tretieho miesta v sezóne. Kto by to bol povedal pri takom oklieštenom kádri s prevahou starších hráčov, ktorí si na úvod jari dokonca zahrali dôstojne aj osemfinále Slovenského pohára.

Okresné derby Hrochoť – Selce sa hralo pred 155 divákmi a otvorili ho domáci Podpoľanci už v šiestej minúte z pokutového kopu po nedovolenom si počínaní hostí v šestnástke. Penaltu premenil brankár Michal Greško – 1:0. Do polčasu už ďalší gól nepadol, ale po zmene strán Selce vyrovnali z priameho kopu hneď po štyroch minútach Ondrejkom. Domáci mali väčšiu silu na lavičke a aj keď nestriedali, dokázali streliť gól na 2:1 v 66. minúte Matušekom. Až potom vyslali troch nových futbalistov na ihrisko, ale záver nezvládli. Hostia majú totiž v kádri na jar produktívneho útočníka Kurtu a ten dal o sebe vedieť v 84. minúte presným zásahom na 2:2. Body sa teda napokon delili. Z tohto stretnutia sú aj fotografie.

Všetky výsledky: Hrochoť – Selce 2:2, Hriňová – Hliník n. Hr. 1:5, Brezno – Hontianske Nemce 3:0, Bacúch – Krupina 6:1, Sásová – Dobrá Niva 3:2, Slovenská Ľupča – Dudince 1:2, Ladomerská Vieska – Jakub 4:1.

Slovenská Ľupča si ešte zahrá baráž o postup do 4. ligy. Ostatné naše tímy z banskobystrického by mali účinkovať v budúcej sezóne v piatej lige, ak sa do nej prihlásia.

1. L. Vieska 60b, 2. S. LUPČA 52b, 3. SÁSOVÁ 50b, 4. Brezno 46b, 5. SELCE 45b, 6. Hliník n. Hr. 36b, 7. JAKUB 35b, 8. Bacúch 34b, 9. Krupina 30b, 10. Dudince 28b, 11. D. Niva 25b, 12. HROCHOŤ 25b, 13. Hriňová 22b, 14. H. Nemce 18b.

Autor: (cb, bl), Foto: fb FK Selce zo zápasu s Hrochoťou